Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podczas wizyty w Warszawie sekretarz obrony USA pochwalił Polskę jako „jednego z naszych najsilniejszych sojuszników”.

Podczas wizyty w Warszawie sekretarz obrony USA pochwalił Polskę jako „jednego z naszych najsilniejszych sojuszników”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotkał się ze swoim polskim posłem w Warszawie Mariuszem Blaszakiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Trio podkreśliło wsparcie dla Ukrainy, a Stany Zjednoczone potwierdziły sprzedaż do Polski 250 czołgów Abrams jako blokadę przeciwko Rosji.

„To ironia losu, że niechęć Putina do chodzenia była po jego stronie silne NATO i to właśnie zobaczy” – powiedział Austin Błaszczak. „Cały sojusz popiera Ukrainę suwerenność, integralność terytorialną i prawo do wyboru własnej drogi”.

Szef Pentagonu nazwał Polskę „jednym z naszych najsilniejszych sojuszników” i „nadal realizuje cele NATO w zakresie wydatków i inwestycji obronnych”. Podziękował także żołnierzom amerykańskim za utrzymanie czwartego co do wielkości kontynentu w Europie.

„Polska zna na własne oczy wysokie koszty ponoszone przez ofiary okupacji dużych sąsiadów i wniosła cenny wkład w rozwój zdolności obronnych Ukrainy” – dodał.

Błaszczak z kolei podziękował Stanom Zjednoczonym za wzmocnienie w ostatnim czasie obecności wojskowej w Polsce. „Jesteśmy dumni, że możemy gościć amerykańskich żołnierzy i możemy pokazać naszą gościnność oraz naszą bogatą polską kulturę i przyrodę” – zapowiedział podczas wizyty w Austin, aby spotkać się z amerykańskim personelem stacjonującym w Powitz.

„Imperialistyczna polityka Rosji wymaga od nas i wszystkich naszych sojuszników kompleksowych środków prewencyjnych i defensywnych” – cytował Błaczak przez PAP.

Podczas swoich wystąpień Austin potwierdził informację – poinformował dziś rano Błaszczak – że Pentagon i Departament Stanu USA zatwierdziły sprzedaż do Polski 250 nowoczesnych czołgów Abrams. Pakiet 6 miliardów dolarów został uzgodniony w zeszłym roku i dostarczony przez Polskę jako środek odstraszający przed rosyjską okupacją.

Później tego samego dnia spotkał się z Austinem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie dyskutowano na temat struktury wojskowej Rosji wokół Ukrainy, w tym Białorusi.

Po spotkaniu z Błaszczakiem Austin zauważył, że Białoruś „brutalnie promuje przymusową migrację tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu do Polski i innych części Unii Europejskiej”.

Wczoraj Polska ogłosiła nowe trójstronne porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą i Wielką Brytanią, w którym Warszawa i Londyn zobowiązały się do „zjednoczenia z Ukrainą w obliczu rosyjskiej okupacji”.

Ukraina, Anglia i Polska rozpoczynają trójstronne porozumienie „w obliczu rosyjskiej okupacji”

Kluczowy kredyt obrazu: Ameristo Obroni Narodovage / Materiały prasowe