- Autor: Adam Easton
- BBC News, Warszawa
ZOBACZ: Polski nadawca informacyjny przestaje nadawać w związku z wejściem w życie reform Tuska
Nowy prounijny rząd koalicyjny w Polsce poinformował, że podjął decyzję o likwidacji publicznej telewizji, radia i agencji informacyjnej.
Posunięcie to stanowi część zobowiązania do przywrócenia neutralności mediom rządowym.
W zeszłym tygodniu minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wyłączył z anteny całodobowy państwowy kanał informacyjny TVP Info i odwołał zarządy mediów publicznych.
Posłowie opozycji z PiS uznali zwolnienia za nielegalne i odpowiedzieli protestami okupacyjnymi.
Prezydent Andrzej Duda, sojusznik PiS, dodał, że dymisja wywołała „chaos” i wezwał nowy rząd do przestrzegania porządku prawnego.
W krótkim oświadczeniu Sienkiewicz poinformował, że postawienie spółek w stan likwidacji umożliwi im kontynuowanie działalności na czas trwania procedury restrukturyzacyjnej. Pozwoli to także uniknąć zwolnień pracowników – dodał, dodając, że spółki mogą w każdej chwili zostać wyprowadzone z likwidacji przez ich właściciela, czyli Ministerstwo Kultury.
Minister powiedział, że podjął taką decyzję w związku ze środową decyzją prezydenta Dudy o zawetowaniu rządowego projektu ustawy, który zapewni w przyszłym roku media publiczne 3 miliardy złotych (695 milionów euro; 603 miliony funtów). Duda uzasadnił swoje weto, twierdząc, że powołanie nowego rządu do nowej administracji narusza konstytucję.
W środę premier Donald Tusk poinformował, że jego rząd planuje teraz przeznaczyć pieniądze na leczenie raka i pomoc psychologiczną dla dzieci.
Roman Girtich, prawnik reprezentujący Tuska, a obecnie poseł z jego partii, powiedział, że decyzja ministra kultury „zakończa spór prawny” i umożliwi rządowi powołanie likwidatorów, którzy będą mogli przeprowadzić restrukturyzację.
Szef sztabu prezydenta Dudy Marcin Mastaleric stwierdził, że ogłoszenie likwidacji stanowi „przyznanie się do porażki” rządu, na który zdecydował się po tym, jak nie mógł znaleźć legalnego sposobu na zmianę zarządów mediów publicznych.
Grupy praw człowieka kwestionowały metodę zwolnienia. Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdziła, że media publiczne wymagają pilnej reformy, gdyż stały się „rzecznikiem propagandy obozu rządzącego” pod rządami PiS i stworzyły warunki polityczno-prawne, które skłoniły Tuska do wprowadzenia takiej reformy. rząd „bardzo trudne”.
„Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób inicjowania zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości” – stwierdziła grupa.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex