Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Oscar Pistorius zostanie zwolniony warunkowo w Republice Południowej Afryki po zamordowaniu swojej dziewczyny Reevy Steenkamp

Oscar Pistorius zostanie zwolniony warunkowo w Republice Południowej Afryki po zamordowaniu swojej dziewczyny Reevy Steenkamp

  • Napisane przez Daniela DeSimone i Natashę Botti
  • BBC News, więzienie Atteridgeville, Londyn

Skomentuj zdjęcie,

Sportowiec nazywany „Blade Runnerem” został uwięziony w 2016 roku

Były mistrz paraolimpijski Oscar Pistorius zostanie zwolniony warunkowo z więzienia prawie 11 lat po zamordowaniu swojej dziewczyny Reevy Steenkamp.

W Walentynki 2013 roku kilka razy strzelił do niej przez drzwi łazienki, a później twierdził, że wziął ją za włamywacza w ich domu w Pretorii.

Południowoafrykański sąd skazał w 2016 roku 37-letniego Pistoriusa na 13 lat i pięć miesięcy więzienia.

Komisja ds. zwolnień warunkowych zaplanowała jego zwolnienie na 5 stycznia 2024 r.

Departament Służby Więziennej poinformował w piątek, że po zwolnieniu Pistoriusa będzie on monitorowany przez władze do czasu oficjalnego zakończenia jego wyroku, „jak w przypadku wszystkich osób zwolnionych warunkowo”. Jeśli w tym okresie będzie chciał się przeprowadzić lub podjąć pracę, będzie musiał powiadomić o tym swojego kuratora.

Rzecznik rodziny Steenkamp poinformował, że Pistorius będzie musiał także uczestniczyć w sesjach terapeutycznych.

W piśmie odczytanym komisji ds. zwolnień warunkowych podczas piątkowego przesłuchania matka Steenkampa stwierdziła, że ​​nie sprzeciwia się jego zwolnieniu, ale ma wątpliwości, czy „poważne problemy związane z gniewem” Pistoriusa zostały już rozwiązane w więzieniu. Dodała, że ​​„obawia się bezpieczeństwa każdej kobiety”, która będzie się z nim teraz kontaktować.

June Steenkamp zdecydowała się nie stawić na przesłuchaniu w sprawie zwolnienia warunkowego w więzieniu Atteridgeville niedaleko Pretorii, mówiąc: „Po prostu nie mogę zebrać w sobie energii, aby na tym etapie ponownie się z nim zmierzyć”.

Jej mąż i ojciec Revy, Barry, zmarł na początku tego roku, a ona stwierdziła, że ​​wywierana na nich presja jest ogromna.

„Mój drogi Barry opuścił ten świat całkowicie zdruzgotany myślą, że nie udało mu się ochronić swojej córki… Nie mam wątpliwości, że zmarł z powodu złamanego serca” – głosi oświadczenie pani Steenkamp.

Barry Steenkamp spotkał się twarzą w twarz z Oscarem Pistoriusem w zeszłym roku w ramach procesu rehabilitacji.

Pani Stemkamp opowiada, że ​​choć nie wierzyła, że ​​zabójca jej córki okazał skruchę, to jednak zdecydowała się mu przebaczyć „już dawno temu, bo wiedziałam na pewno, że nie dam rady przeżyć, jeśli będę musiała trzymać się swojej złości” .”

Dla Pistoriusa było to drugie przesłuchanie w sprawie zwolnienia warunkowego w ciągu niecałego roku.

Jego pierwsza próba ubiegania się o zwolnienie warunkowe zakończyła się niepowodzeniem w marcu, ponieważ nie odbył minimalnego okresu pozbawienia wolności. Południowoafrykański Trybunał Konstytucyjny orzekł później, że było to błędne, co doprowadziło do nowej rozprawy w sprawie zwolnienia warunkowego.

Zgodnie z prawem Republiki Południowej Afryki wszyscy przestępcy mogą ubiegać się o zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy całkowitego wyroku.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Przyjaciele mówią, że Reeva Steenkamp była życzliwa i ambitna

Reeva Steenkamp, ​​która w chwili śmierci miała 29 lat, była absolwentką prawa i odnoszącą sukcesy modelką, która pracowała także jako prezenterka telewizyjna i występowała w reality show o nazwie Treasure Island Tropica.

Obie kobiety poznały się na uniwersytecie i planowały założyć kancelarię prawniczą, która po ukończeniu studiów miałaby pomagać kobietom doświadczającym przemocy.

„Chciała wszystkich ocalić, chciała wszystkich chronić” – wspomina jej przyjaciółka.

Steenkamp była w związku z Pistoriusem od trzech miesięcy, kiedy 14 lutego 2013 r. we wczesnych godzinach porannych oddał cztery strzały z pistoletu przez drzwi toalety w swoim domu w Pretorii.

Zmarła niemal natychmiast.

W 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny uznał go za winnego morderstwa, po tym jak początkowo uznano go za winnego mniejszego przestępstwa, jakim było zawinione zabójstwo.

Podudzia Pistoriusa amputowano, gdy miał niecały rok. Później polegał na protetyce i stał się światowej sławy sportowcem znanym jako „Łowca androidów”.

Zdobył kilka złotych medali na Igrzyskach Paraolimpijskich. Rywalizował także ze pełnosprawnych sportowcami na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Zabójstwo Reevy Steenkamp zaledwie sześć miesięcy później i późniejsze procesy zdominowały pierwsze strony gazet na całym świecie.