Przy wyborze biura lokalizacja ma kluczowe znaczenie, ponieważ dla firm coraz większe znaczenie mają koszty związane z utrzymaniem miejsc pracy, a sprawy ESG mają dla nich niewielkie znaczenie – to główne wnioski z najnowszego badania firmy Walter Herz wśród najemców powierzchni biurowej w Warszawie.
Z analizy Walter Herz wynika, że lokalizacja i dobry dostęp do komunikacji miejskiej to dwa najważniejsze czynniki dla firm przy wyborze powierzchni biurowej na rynku warszawskim. W ślad za tymi wskaźnikami idzie standard budynku i budżet na wynajem biura, co pokazuje, że firmy dążą do zbilansowania wydatków na utrzymanie miejsca pracy, lokalizację i standard powierzchni. Jednocześnie w przypadku małych firm najważniejsze są koszty, podczas gdy w przypadku dużych firm ważniejsza jest lokalizacja.
Co ciekawe, kwestie ESG nie należą do priorytetów przy wyborze biura. Tylko 8 procent respondentów ankietowanych przez Walter Herz wymieniło odpowiedzialność społeczną, środowiskową i klimatyczną jako główny czynnik przy podejmowaniu decyzji o wynajmie. Aspektami zrównoważonego rozwoju interesują się przeważnie tylko duże firmy międzynarodowe. Przy bardzo silnym światowym trendzie w tym aspekcie świadomość znaczenia tego czynnika wśród najemców warszawskich biur wydaje się być bardzo niska.
Przeprowadzone przez Waltera Hertza badanie kadry zarządzającej i wyższej kadry kierowniczej firm z 27 branż pozwoliło również określić funkcję, jaką firmy przypisują obecnie przestrzeni biurowej. Badanie miało również na celu określenie stopnia zadowolenia najemców z aktualnie zajmowanej powierzchni oraz określenie ich wymagań związanych z obecnymi trendami na rynku biurowym.
Oczekiwania co do tego, jaka ma być aktualna funkcja urzędu, są zróżnicowane. Respondenci uważają, że biuro powinno łączyć potrzeby biznesowe i pracownicze. Powierzchnia biurowa do reprezentowania firmy oraz służąca jako miejsce spotkań z klientami, dzięki możliwości wygodnego korzystania z multimediów i sal konferencyjnych. Jednocześnie równie ważna okazała się rola biura w budowaniu zespołu i wspieraniu pracy zespołu rozbudowaną infrastrukturą technologiczną, którą zapewnia.
Analitycy Walter Hertz przyznają, że wyniki badania pozwalają optymistycznie patrzeć na rozwój biznesu w Warszawie. 70% badanych firm planuje rozszerzenie swojej działalności, co jest bardzo dobrym prognostykiem dla rozwoju polskiej gospodarki. Dla 30 proc. badanych organizacji ważne jest utrzymanie biznesu na dotychczasowym poziomie.
Wyniki badania pokazują, że mniej niż połowa firm prowadziła prace związane z zarządzaniem przestrzenią pracy w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Jedna czwarta badanych firm zmieniła w tym czasie siedzibę. Głównym powodem takiej decyzji był koniec okresu najmu, niski standard budynku, a ekspansja biznesowa często skłaniała firmy do zmiany lokalizacji. Około 15 proc. respondentów stwierdziło, że na decyzję o zmianie wpłynął hybrydowy model biznesowy i mniejsze wykorzystanie biura przez pracowników.
Blisko 60 proc. firm stojących przed wyborem lokalizacji miejsca pracy pozostało w tym samym budynku po renegocjacji umowy lub zmianie aranżacji powierzchni. Motywowały ich przede wszystkim korzystne warunki finansowe i dobre relacje z właścicielem. Wysoki koszt wynajmu nowego biura stanowił barierę dla 15 proc. respondentów, a wysoki koszt urządzenia nowego lokalu – dla 10 proc.
Generalnie ponad 80% ankietowanych firm uważa, że istniejące biuro odpowiada ich potrzebom. Większość najemców nie planuje zmiany biura, tylko jedna trzecia respondentów deklaruje, że w najbliższym czasie poszukuje nowego miejsca pracy. Najczęstszym powodem, dla którego biuro nie spełnia wymagań korporacyjnych, jest niski standard budynku, a także niewystarczająca powierzchnia i brak sal konferencyjnych. Inne przyczyny to zła lokalizacja, niepewność, nadmiar powierzchni w stosunku do potrzeb oraz podwyższony czynsz.
Z analizy wynika również, że tylko 38 proc. ankietowanych firm przeprowadziło badanie miejsca pracy. Dla dużej grupy, blisko trzech trzecich firm, analiza ergonomii potwierdziła zadowolenie z zajmowanej przestrzeni. Jednak aż 56 proc. z nich zadeklarowało dalszą ekspansję, co koreluje z zamiarem poszukiwania nowej powierzchni.
Eksperci Walter Herz zwracają uwagę, że w 2022 roku warszawski rynek biurowy powrócił do najlepszych okresów w historii pod względem popytu, a trend ten jest kontynuowany w tym roku. Ograniczona nowa podaż i wysokie zainteresowanie najmem sprawiają, że w Warszawie można mówić o deficycie wolnej powierzchni biurowej. Na koniec pierwszego kwartału 2023 r. współczynnik pustostanów w centralnej dzielnicy biznesowej miasta spadł do około 10 proc., co przełożyło się na wzrost stawek najmu w najlepszych lokalizacjach. Gwałtowny spadek aktywności inwestycyjnej deweloperów i brak nowej podaży w Warszawie oznacza powrót starych, dobrze zlokalizowanych biurowców. Deweloperzy przechodzą do modernizacji tych obiektów i wymiany starych biurowców na nowoczesne.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex