Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Globalne partnerstwo pomiędzy FIVB a Międzynarodowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych rozwija się dzięki wydarzeniom w Polsce i Brazylii

Globalne partnerstwo pomiędzy FIVB a Międzynarodowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych rozwija się dzięki wydarzeniom w Polsce i Brazylii

FIVB i Międzynarodowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych (SOI) wzmocniły swoje globalne zaangażowanie na rzecz integracji poprzez sport poprzez serię wydarzeń w Polsce i Brazylii we wrześniu i październiku 2023 r.

Wydarzenia te stanowiły fascynującą kontynuację protokołu ustaleń podpisanego między obiema organizacjami podczas Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Berlinie w 2023 r. w czerwcu.

Prezydent FIVB dr Ari S. Graca F powiedział:

„Te projekty świadczą o jednoczącej sile siatkówki w skali globalnej, wzmacniając nasze zaangażowanie w promowanie włączenia społecznego poprzez nasze największe wydarzenia i inne programy. Jesteśmy podekscytowani współpracą z Olimpiadami Specjalnymi, aby w pełni wykorzystać potencjał naszego sportu i rozwijać nasze wspólne wartości włączania, wzmacniania pozycji i promowania zdrowego stylu życia.

Reprezentacja Polski na Olimpiady Specjalne znalazła się w centrum uwagi 23 września, kiedy wzięła udział w meczu siatkówki pomiędzy krajem gospodarzem a USA w Łodzi w ramach kwalifikacji FIVB Volleyball Women’s Road to Paris.

Podczas rozgrzewki członkowie kadry sportowej Polski oraz reprezentant Olimpiad Specjalnych Krzysztof Krukowski weszli na boisko i wręczyli Wiceprezydentowi Polskiego Związku Piłki Siatkowej koszulkę siatkówki oraz oprawione w ramkę logo ozdobione podpisami drużyny, która rywalizowała w Berlinie 2023. (PZPS) Jacek. sek. Z Olimpiad Specjalnych obecni byli także trener Radek Lipczak, lekkoatleta Piotr Bošek i partnerka Magdalena Guarda.

Uroczystości upamiętniające w Polsce (Fot. Kacper Kirklewski)

W duchu wzajemności i jako potwierdzenie trwałej współpracy PZPS przekazał Klubowi Piłkarskiemu Polska piłkę meczową z podpisami reprezentantek Polski kobiet.

Gdy 10-tysięczna publiczność była świadkiem tej szczerej wymiany zdań, spiker opowiedział o ważnym podpisaniu protokołu ustaleń pomiędzy FIVB a Olimpiadami Specjalnymi w Berlinie. „Mój brat, zawodowy siatkarz, zaszczepił w całej naszej rodzinie miłość do siatkówki” – powiedział Piotr Buczek, polski siatkarz Olimpiad Specjalnych, który poprowadził drużynę do czwartego miejsca na mistrzostwach Europy w Berlinie w 2023 roku. Dzięki Olimpiadom Specjalnym poznałem wielu przyjaciół i wraz z naszym trenerem zbudowałem silny zespół. Nieocenione wsparcie otrzymujemy od naszych partnerów jednostkowych, z którymi utrzymujemy kontakty poza boiskiem.

„Możliwość współpracy z federacjami sportowymi takimi jak FIVB i uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Łodzi jest niezwykle istotna. Taka ekspozycja pozwala większej liczbie osób na odkrywanie i interakcję z Olimpiadami Specjalnymi. Nasz udział w tym turnieju zapewni także media zasięg” – kontynuował Buček. „To zwiększa naszą obecność”.

Wspólnie zorganizowane wydarzenia były kontynuowane w Rio de Janeiro w Brazylii. 1 października brazylijska reprezentacja Olimpiad Specjalnych wzięła udział w meczu siatkówki pomiędzy Brazylią a Czechami w ramach eliminacji FIVB Men’s Road to Paris. Spiker meczu poinformował publiczność o historycznym memorandum o porozumieniu, które zostało podpisane w Berlinie, co symbolizuje ich jedność ze światową społecznością siatkarską.

Legendy brazylijskiej olimpijskiej siatkówki Giba i Sergiño, a także trener Rafael Ribeiro oraz lekkoatleci Olimpiad Specjalnych Rafael Carvalho i Lucas Dias Santos również wzięli udział w pamiątkowej ceremonii wymiany mundurów.

Pamiątkowa ceremonia wymiany mundurów podczas kwalifikacji do siatkówki mężczyzn FIVB Road to Paris w Rio de Janeiro (Zdjęcie: SO Brazil / FIVB)

Uroczystości były kontynuowane 2 października, kiedy plaża Copacabana stała się centrum jednolitego wydarzenia siatkówkowego, które uchwyciło ducha integracji i zabawy związanej ze sportem. W obecności Giby, Sergiño i brazylijskiej drużyny Olimpiad Specjalnych wydarzenie obejmowało mecze pokazowe i sesje treningowe na żywo na piaszczystych plażach, w których mierzył się z Pete’em i byłą szkołą siatkówki z Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

„Wydarzenia w Brazylii były podnoszącym na duchu pokazem tego, jak siatkówka łączy ludzi ze wszystkich środowisk” – powiedział Giba. „Dla Brazylijczyków siatkówka plażowa jest sposobem na życie, więc jest naprawdę potężnym narzędziem promowania integracji w społeczeństwie. bardzo wyjątkowy projekt i nie mogę się doczekać wspierania tej ważnej współpracy pomiędzy FIVB a Olimpiadami Specjalnymi poprzez kolejne projekty w przyszłości.

Plaża Copacabana stała się centrum jednolitego wydarzenia siatkówki

Lou Loria, dyrektor ds. sportu i zawodów w Międzynarodowych Olimpiadach Specjalnych, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat współpracy pomiędzy FIVB i SOI, mówiąc: „Wspaniale jest widzieć, jak tak ukochany sport w Brazylii i Polsce pracuje na rzecz rozwoju swojej społeczności i edukuje innych, w jaki sposób aby to osiągnąć.” Siatkówka jest bardziej włączająca dla wszystkich. Siatkówka stała się sportem rodzinnym nr 1 na świecie. A ten wzrost to dopiero początek, ponieważ rodziny napędzają rewolucję włączenia społecznego, wykorzystując sport jako platformę jednoczącą nas wszystkich. Protokół ustaleń pomiędzy FIVB a Olimpiadami Specjalnymi stanowi doskonałą platformę integracji i mamy nadzieję, że będziemy widzieć i nadal promować integrację poprzez siatkówkę na całym świecie.

Aby rozwinąć te wydarzenia, w ramach protokołu ustaleń podpisanego w Berlinie, FIVB i Olimpiady Specjalne są podekscytowane ciągłą współpracą przy szeregu projektów. Inicjatywy te obejmują programy transferu wiedzy, wspólne działania sponsorskie, wzajemną promocję sportowców oraz wspólne wysiłki mające na celu promowanie globalnego rozwoju siatkówki.