Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Bank centralny Polski szokuje rynek obniżką stóp procentowych o 75 punktów bazowych pomimo 10% inflacji

bne IntelliNews – Bank centralny Polski szokuje rynek obniżką stóp procentowych o 75 punktów bazowych pomimo 10% inflacji

Narodowy Bank Polski (NBP) obniżył 6 września referencyjną stopę procentową o 75 pb do 6%, co zaszokowało rynek, który spodziewał się obniżki jedynie o 25 pb.

NBJ wysyła coraz wyraźniejsze sygnały, że w tym kontekście obniżka stóp jest nieuchronna W sierpniu inflacja spadła do nieco ponad 10% rok do roku z szczytu wynoszącego ponad 18% w lutym. Utrzymujące się spowolnienie gospodarcze – z PKB pogłębia swój spadek do -1,4% r/r w drugim kwartale To jedynie poprawiło perspektywy rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej we wrześniu.

Jednak Narodowy Bank Rezerw zaskoczył trzykrotną obniżką wartości oczekiwanej, powołując się na „mniejszą niż oczekiwano presję popytową [that] „Wpłynie to na szybszy powrót inflacji do celu KBC” – stwierdził bank centralny w komunikacie.

Biorąc pod uwagę te okoliczności, a także opóźnienie w oddziaływaniu decyzji polityki pieniężnej na gospodarkę, [NBP] Dostosował stopy procentowe, które ułatwią dostęp do… [the] Dodał, że cel inflacyjny ma charakter średnioterminowy.

Analitycy twierdzą, że nagła obniżka oznacza, że ​​dalsze łagodzenie nie nastąpi przed pierwszym kwartałem 2024 r.

„Nowa stopa referencyjna przewyższa oczekiwania rynkowe o sześć miesięcy. Obniżka nastąpiła, mimo że inflacja nadal utrzymuje się powyżej 10%, co uważa się za minimum dla jakiejkolwiek obniżki stóp procentowych” – napisał Erste w komentarzu.

Język użyty w oświadczeniu NBJ – w szczególności użycie słowa „modyfikacja” – również sugeruje, że będzie to jednorazowe posunięcie, w ramach którego bank centralny ponownie przejdzie w tryb wyczekiwania.

Rynek mocno zareagował na skalę łagodzenia polityki pieniężnej, powodując osłabienie złotego o prawie 2% w stosunku do euro i dolara amerykańskiego.

„Dzisiejsza decyzja wskazuje na zmniejszenie różnicy stóp procentowych pomiędzy Polską a zagranicą, co może skutkować osłabieniem popytu na złotego” – stwierdził Bank Millennium.

„Znalazło to odzwierciedlenie w osłabieniu złotego… co oczywiście nie sprzyja realizacji celu inflacyjnego” – dodał.

Wbrew oczekiwanej reakcji rynku Narodowy Bank Centralny stwierdził w swoim komunikacie, że silniejszy złoty będzie skuteczny w obniżaniu stopy inflacji.

Decyzja Narodowego Banku Polskiego ma także wyraźny kontekst polityczny.

Prezes banku centralnego Adam Głabiński jest wieloletnim partnerem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Partia Prawo i Sprawiedliwość toczy zaciętą batalię wyborczą z opozycją przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października. Teraz drastyczne obniżki przygotowują grunt pod niższe spłaty kredytów hipotecznych w nadchodzących miesiącach i mogą przyspieszyć ożywienie gospodarcze.

Choć efekty te nie pojawią się przed wyborami, decyzja Narodowej Partii Narodowej daje rządowi powód do wzmożenia retoryki gospodarczej w kluczowych tygodniach kampanii wyborczej.

Oczekuje się, że gubernator Głabiński przedstawi więcej kontekstu tej decyzji podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 7 września.

Jednak niektórzy analitycy twierdzą, że to nagłe posunięcie pozbawiło Głabińskiego i Narodowy Bank Narodowy wiarygodności i przewidywalności.

Przewidywanie przyszłych działań [by the NBP] „Z zastrzeżeniem znacznej niepewności” – napisał Millennium Bank.