sprzedaż koszy
Badanie przeprowadzone przez Anti-Defamation League wykazało, że duża część ludzi w 10 krajach europejskich wierzy w szereg antysemickich stereotypów, w tym więcej niż jedna osoba na trzy w Polsce i na Węgrzech.
ADL mierzy postawy antysemickie w różnych krajach, pytając respondentów, czy uważają, że: Zbiór 11 stereotypów na temat Żydówpocząwszy od „Żydzi mają wielką władzę w świecie biznesu” do „Żydzi są odpowiedzialni za większość wojen światowych”.
Badanie to, które trwało od listopada do stycznia, objęło ponad 6500 osób w 10 krajach: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Polsce, Węgrzech, Ukrainie i Rosji. Margines błędu dla Ukrainy i Rosji wyniósł 3,1%, a dla pozostałych 4,4%.
Według ADL metodologia, „Respondenci, którzy stwierdzili, że co najmniej 6 z 11 stwierdzeń „prawdopodobnie prawdziwych” uważa, że mają postawy antysemickie”. Na Węgrzech 37% dotarło tak daleko, podczas gdy w Polsce odsetek ten wynosił 35%. Na Ukrainie limit ten spełniło 29% respondentów, aw Rosji i Hiszpanii – 26%. Najniższy odsetek, 8%, odnotowano w Holandii.
Chociaż stosunkowo duża część respondentów w Polsce i na Ukrainie wskazuje, że wierzy w antysemickie stereotypy, ich odpowiednie odsetki gwałtownie spadły w porównaniu z poprzednimi badaniami. W 2019 r., kiedy po raz ostatni przeprowadzono badanie w tych krajach, próg ADL dla postaw antysemickich osiągnęło 48% respondentów z Polski i 46% z Ukraińców.
Szczególnie rozpowszechnione były stereotypy dotyczące Izraela. Ponad 40% respondentów w Polsce, Hiszpanii, Belgii i Niemczech stwierdziło, że „Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż wobec tego kraju”. Ponad 30% respondentów we wszystkich badanych krajach wyraziło takie przekonanie. A na Ukrainie i na Węgrzech ponad połowa respondentów powiedziała: „Żydzi mają duże wpływy w świecie biznesu”. Badanie wykazało również, że wskaźniki antysemityzmu w badanych krajach „zwykle są wyższe na prawicy politycznej niż na lewicy politycznej”.
Badanie wykazało jednak, że negowanie Holokaustu było mniej popularne w całym kraju. We wszystkich badanych krajach zero lub 1% respondentów stwierdziło, że „Holokaust jest mitem i nie miał miejsca”. Wyższy odsetek w całym kraju, choć wciąż niewielka mniejszość, powiedział: „Holokaust miał miejsce, ale liczba Żydów, którzy w nim zginęli, była mocno przesadzona”. Liczba ta wydaje się być najwyższa na Ukrainie, Węgrzech iw Rosji, czyli wszystkich krajach, w których miał miejsce Holokaust.
W Rosji 27% respondentów stwierdziło, że nie słyszało „o Holokauście w Europie podczas II wojny światowej”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Sztuczna inteligencja w gospodarce: szansa, wyzwanie i… as w rękawie branży hazardowej
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut