Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska będzie promować rozwój morskiej energetyki wiatrowej i lokalne treści dzięki nowej umowie sektorowej

Polski rząd oraz główni przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej podpisali umowę sektorową na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, której celem jest wspieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz maksymalizacja udziału treści lokalnych w Polskie projekty.

Porozumienie, znane również jako Porozumienie dla polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, zostało zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska listem intencyjnym podpisanym w lipcu ubiegłego roku, który zainicjował współpracę między rządem a podmiotami branżowymi zainteresowanymi rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Następnie, pod koniec października 2020 r., sześć grup roboczych rozpoczęło własną działalność gospodarczą, której kulminacją było wspólnie opracowane i uzgodnione porozumienie sektorowe.

Porozumienie ma na celu stworzenie stałej platformy współpracy pomiędzy administracją rządową, jednostkami samorządu terytorialnego, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawicielami łańcucha dostaw, usług, jednostek naukowych, badawczych i finansowych oraz instytucje ubezpieczeniowe do osiągnięcia celu umowy.

Aby osiągnąć cele transakcji sektorowej, wszystkie zaangażowane podmioty będą dążyć do zapewnienia skoordynowanych działań na rzecz dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, z naciskiem na zwiększenie krajowej energetyki oraz korzyści środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.

„Polska chce być krajem silnym i dynamicznie rozwijającym się, coraz bardziej wykorzystującym zieloną i przyjazną środowisku energię. Dziś jesteśmy u progu budowy nowego sektora gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Sektor ten zapewni nam dostęp do tania energia i podniesie konkurencyjność polskich firm”, Powiedziała Premier Mateusz Morawiecki.

Porozumienie sektorowe jest efektem ustawy podpisanej przez Polskę w lutym, która reguluje rozwój morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku i zezwala na uruchomienie lub budowę 10,9 gigawatów mocy z morskich elektrowni wiatrowych do 2027 roku.

Do 5,9 gigawatów mocy w ramach kontraktów różnicowych (CfD) zapewniono w pierwszej połowie 2021 r. projektom na bardziej zaawansowanych etapach rozwoju, z których niektóre mogą zostać uruchomione do 2025 r.

READ  Screach wprowadza polską piłkę nożną do komercyjnych obiektów w Wielkiej Brytanii - Digital TV Europe

W pierwszej fazie Polski Urząd Regulacji Energetyki (URE) przyznał kontrakty CFD projektom morskiej energetyki wiatrowej Baltica 3 i Baltica 2 o mocy 1,5 GW, rozwijanym przez Ørsted i PGE, oraz projektowi morskiej energetyki wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW, rozwijanemu przez Baltic Trade and Investment Co. z oo, spółka zależna niemieckiego koncernu energetycznego RWE, projekt B&C-Wind o mocy 370 MW opracowany przez Ocean Winds, Equinor i Polenergia Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1440 MW oraz projekt energetyczny Baltic 1,2 GW opracowany przez PKN Orlen i Northland Power.

Druga faza rozwoju obejmie dwie aukcje CFD, pierwszą w 2025 r., a drugą w 2027 r., każda z 2,5 gigawatami dodatkowej mocy.

W ramach swoich ambicji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej Polska od niedawna również dedykuje Kilka miliardów euro w narodowym planie odbudowy Rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz modernizacja portów w celu wsparcia działalności morskiej energetyki wiatrowej w kraju.