Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

12 krajów Europy pobiło rekordy temperatur w 2022 roku |  Trudne warunki pogodowe

12 krajów Europy pobiło rekordy temperatur w 2022 roku | Trudne warunki pogodowe

Nowe analizy wykazały, że 12 krajów europejskich pobiło miesięczne rekordy temperatury w 2022 r., a kontynent odnotował najwyższe letnie temperatury w historii.

Spośród 27 krajów europejskich przeanalizowanych przez The Guardian, 12 miało najwyższe anomalie temperatury przez co najmniej jeden miesiąc w 2022 roku. W każdym przypadku anomalie były o ponad 1,9°C wyższe od średniej temperatury zarejestrowanej w latach 1991-2020. miesiąc.

the Copernicus Klimatyczna Służba Unii Europejskiej C3S opublikowało we wtorek dane pokazujące, że Europa miała drugi najcieplejszy rok w historii i najgorętsze lato w historii.

Najwyższe temperatury odnotowano późnym latem, październikiem i grudniem. W Austrii średnia temperatura w październiku 2022 r. była o 3,3°C wyższa niż średnia temperatura października odnotowana w latach 1991-2020. Francja Słowenia również odnotowała w tym miesiącu różnice temperatur wynoszące 3°C lub więcej. Chorwacja i Grecja doświadczyły w grudniu 3°C.

Włochy były cieplejsze niż średnia przez wszystkie miesiące z wyjątkiem dwóch. Odnotował najwyższą nienormalną miesięczną temperaturę w trzech różnych miesiącach, w maju, październiku i grudniu. Hiszpania I Portugalia Pobił rekordy miesięcznych anomalii przy trzech różnych okazjach.

W 2022 roku 12 krajów europejskich odnotowało rekordowe miesięczne temperatury

Doświadczona Europa Północna i Zachodnia Długie i intensywne fale upałów W ciągu roku. Znaczna część kontynentu ucierpiała suszai lato Pożary lasów Emisje osiągnęły najwyższy poziom od 15 lat.

Globalnie rok 2022 był piątym najgorętszym rokiem w historii, a ostatnie osiem lat łącznie było najcieplejszym w historii, według Copernicus. Średnia globalna temperatura w 2022 roku była o 1,2°C wyższa niż średnia z okresu referencyjnego 1850-1900.

Wzrost temperatury nie był równomierny na całym świecie. Warunki La Niña spowodowały spadek temperatur w regionie Pacyfiku, co oznacza, że ​​w 2022 roku w Australii i Ameryce Południowej będzie chłodniej niż zwykle.

Jednak, Temperatury były znacznie wyższe Na półkuli północnej, zwłaszcza w Arktyce i Europie. Temperatury rosną dwa razy szybciej niż średnia światowa w Europie i cztery razy szybciej w Arktyce.

W wielu częściach świata w 2022 roku temperatury będą znacznie powyżej średniej

Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S, powiedziała, że ​​chociaż wzorce pogodowe i Efekt La Niña Zaznaczone na mapach wieloma niebieskimi obszarami o niższych temperaturach, ważne było przyjrzenie się szerszemu trendowi ocieplenia reprezentowanemu przez dane.

Średnio globalne temperatury były o 1,2°C wyższe niż średnia z lat 1850-1900 w 2022 r. Chociaż temperatury były niższe niż w 2021 r., kolejny ciepły rok oznaczał, że lata 2015-2022 były zarejestrowane o osiem lat cieplejszych.

Globalne temperatury osiągnęły rekordowy poziom

Podczas gdy od 2015 roku co roku średnie temperatury przekraczały poziom odniesienia o ponad 1°C, tylko jeden rok między 1940 a 2014 rokiem osiągnął ten poziom.

C3S powiedział, że niektóre części Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej, Chin, Nowej Zelandii, północno-zachodniej Afryki i Rogu Afryki miały najcieplejszy rok w historii. Temperatury były również o ponad 2 stopnie Celsjusza wyższe niż średnia z lat 1991-2020 w częściach północno-środkowej Syberii i wzdłuż Półwyspu Antarktycznego.

„Obecnie działamy na całym świecie z ociepleniem o 1,2°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej”, powiedział Burgess. „Oznacza to, że jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia paryskiego, aby ograniczyć ocieplenie o 1,5°C”.

„Każdy stopień ma znaczenie. Im cieplejszy globalny klimat, tym bardziej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Są one bardziej intensywne i częstsze, co ma wpływ nie tylko na ludzi, ale także na ekosystemy, różnorodność biologiczną i siedliska”.

Odpowiadając na odkrycia, Hannah Klock, profesor hydrologii na University of Reading, powiedziała: „Roczne i miesięczne średnie zapisy temperatur wciąż spadają na całym świecie. Jest to całkowicie oczekiwane i doskonale pasuje do naukowych prognoz, które były dokonywane przez kilka dziesięcioleci” .

„Znaczący miesięczny wzrost średniej temperatury w poszczególnych lokalizacjach pokazuje nam, w jaki sposób my, jako jednostki, oraz w jaki sposób nasze społeczeństwo i gospodarka oraz świat przyrody będą w coraz większym stopniu dotknięte rosnącymi temperaturami.

Zaczynamy obserwować nasilające się susze, fale upałów i powodzie dotykające ogromne obszary świata, do których nie są przyzwyczajone. Tempo zmian oznacza, że ​​musimy dostosować nasz styl życia szybciej niż kiedykolwiek wcześniej”.