Polskie wzmacniają zdolności opancerzenia z koreańskimi i amerykańskimi nabywcami czołgów podstawowych
Polska daje przykład reszcie Europy, kupując duże czołgi i artylerię od USA i Korei Południowej.
Atul Chandra
25 września 2022
Czy Polska może stać się jedną z najpotężniejszych sił lądowych w Europie? Cóż, niedawny szał zakupowy wskazuje na szybką rozbudowę wojska, która ma znacznie zwiększyć możliwości pancernej wojny w kraju.
Polska podpisała duże umowy z USA i Republiką Korei (RoK), w tym główne czołgi bojowe i artylerię dalekiego zasięgu.
W kwietniu podpisał z USA kontrakt o wartości 4,7 miliarda dolarów na dostawę 250 czołgów Abrams w ich najnowocześniejszej konfiguracji – M1A2 SEPv3 Abrams., która charakteryzuje się znaczącymi ulepszeniami w zakresie przeżywalności, siły ognia podczas strzelania w ruchu i wspólnej interoperacyjności. (do komunikacji taktycznej i wsparcia) oraz wysoki stopień manewrowości i taktycznej zwinności.
W lipcu zrealizowała swoje największe i najważniejsze zamówienie obronne na 1000 czołgów podstawowych (MBT) K2 od Hyundai Rotem, 600 samobieżnych haubic K9 od Hanwha Defense i 48 myśliwców FA-50 z Korei. Przemysł kosmiczny. Zamówienia na czołgi K2 i artylerię samobieżną K9 są warte około 5,7 miliarda dolarów.
„Nie mamy czasu, nie możemy czekać. Musimy uzbroić polską armię” – powiedział wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. W przypadku czołgów Błaszczak powiedział, że bardzo ważne jest posiadanie bardzo duża siła do naszej dyspozycji.
Błaszczak powiedział, że zamówienie na dodatkowe czołgi podstawowe pochodzi z Korei, ponieważ wyciągnięto wnioski z tego, co działo się na Ukrainie. „Uczymy się lekcji z tego, jak zaatakowała Rosja. Siły pancerne i artyleria są dziś postrzegane jako ważniejsze na polu walki, dlatego zdecydowano się wzmocnić tego typu siły zbrojne”.
Zamów na to Czołgi podstawowe K2 Hyundai dzieli się na dwa poziomy od Rotem. Polska zakupi pierwszą partię 180 czołgów, a dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku.
W drugiej fazie projektu Wojsko Polskie zakupi ponad 800 czołgów podstawowych K2 zbudowanych w standardzie K2PL. Produkcja tych czołgów w Polsce rozpocznie się w 2026 roku, a pierwsza partia 180 czołgów podstawowych K2 również zostanie zmodernizowana do standardu K2PL.
„Zdecydowanie rozszerzymy to partnerstwo z Polską, szczególnie w przypadku lokalizacji produkcji z pełną skrzynią biegów w Polsce” – powiedział Lee Yong-bae, prezes Hyundai Rotem. „Jestem przekonany, że oba kraje będą w przyszłości świetnymi partnerami. Rozszerzamy naszą współpracę na inne obszary.
General Dynamics Land Systems, jednostka biznesowa General Dynamics, otrzymała w sierpniu od Armii Stanów Zjednoczonych zamówienie Foreign Military Sales (FMS) o wartości do 1,1 miliarda dolarów na zaopatrzenie Polski w czołgi Abrams. Nowe czołgi podstawowe będą używane głównie przez 18 Dywizję Zmechanizowaną Wojska Polskiego i będą miały niemal identyczną specyfikację jak czołgi podstawowe M1A2 SEPv3 używane przez armię amerykańską.
Polska po raz pierwszy wyraziła zainteresowanie zakupem czołgów podstawowych Abrams w lipcu 2021 r. Planowano również zakup 26 wozów bojowych M88A2 HERCULES i 17 mostów szturmowych M1110 Joint Assault Bridge.
W ubiegłym roku Polska wydała 2,3% swojego PKB na obronę, co jest jednym z najwyższych wydatków w NATO.
,
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher