Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie wzmacniają zdolności opancerzenia z koreańskimi i amerykańskimi nabywcami czołgów podstawowych

Polskie wzmacniają zdolności opancerzenia z koreańskimi i amerykańskimi nabywcami czołgów podstawowych

Polskie wzmacniają zdolności opancerzenia z koreańskimi i amerykańskimi nabywcami czołgów podstawowych

Polska daje przykład reszcie Europy, kupując duże czołgi i artylerię od USA i Korei Południowej.

Atul Chandra

25 września 2022

Polskie zamówienia na czołgi K2 i artylerię samobieżną K9 z Korei Południowej są warte około 5,7 mld USD (fot. MON)

Czy Polska może stać się jedną z najpotężniejszych sił lądowych w Europie? Cóż, niedawny szał zakupowy wskazuje na szybką rozbudowę wojska, która ma znacznie zwiększyć możliwości pancernej wojny w kraju.

Polska podpisała duże umowy z USA i Republiką Korei (RoK), w tym główne czołgi bojowe i artylerię dalekiego zasięgu.

W kwietniu podpisał z USA kontrakt o wartości 4,7 miliarda dolarów na dostawę 250 czołgów Abrams w ich najnowocześniejszej konfiguracji – M1A2 SEPv3 Abrams., która charakteryzuje się znaczącymi ulepszeniami w zakresie przeżywalności, siły ognia podczas strzelania w ruchu i wspólnej interoperacyjności. (do komunikacji taktycznej i wsparcia) oraz wysoki stopień manewrowości i taktycznej zwinności.

W lipcu zrealizowała swoje największe i najważniejsze zamówienie obronne na 1000 czołgów podstawowych (MBT) K2 od Hyundai Rotem, 600 samobieżnych haubic K9 od Hanwha Defense i 48 myśliwców FA-50 z Korei. Przemysł kosmiczny. Zamówienia na czołgi K2 i artylerię samobieżną K9 są warte około 5,7 miliarda dolarów.

„Nie mamy czasu, nie możemy czekać. Musimy uzbroić polską armię” – powiedział wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. W przypadku czołgów Błaszczak powiedział, że bardzo ważne jest posiadanie bardzo duża siła do naszej dyspozycji.

Błaszczak powiedział, że zamówienie na dodatkowe czołgi podstawowe pochodzi z Korei, ponieważ wyciągnięto wnioski z tego, co działo się na Ukrainie. „Uczymy się lekcji z tego, jak zaatakowała Rosja. Siły pancerne i artyleria są dziś postrzegane jako ważniejsze na polu walki, dlatego zdecydowano się wzmocnić tego typu siły zbrojne”.

M1A2 SEPv3 Abrams: Polska zamówiła 250 czołgów w najnowocześniejszej konfiguracji.

Zamów na to Czołgi podstawowe K2 Hyundai dzieli się na dwa poziomy od Rotem. Polska zakupi pierwszą partię 180 czołgów, a dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku.

W drugiej fazie projektu Wojsko Polskie zakupi ponad 800 czołgów podstawowych K2 zbudowanych w standardzie K2PL. Produkcja tych czołgów w Polsce rozpocznie się w 2026 roku, a pierwsza partia 180 czołgów podstawowych K2 również zostanie zmodernizowana do standardu K2PL.

„Zdecydowanie rozszerzymy to partnerstwo z Polską, szczególnie w przypadku lokalizacji produkcji z pełną skrzynią biegów w Polsce” – powiedział Lee Yong-bae, prezes Hyundai Rotem. „Jestem przekonany, że oba kraje będą w przyszłości świetnymi partnerami. Rozszerzamy naszą współpracę na inne obszary.

General Dynamics Land Systems, jednostka biznesowa General Dynamics, otrzymała w sierpniu od Armii Stanów Zjednoczonych zamówienie Foreign Military Sales (FMS) o wartości do 1,1 miliarda dolarów na zaopatrzenie Polski w czołgi Abrams. Nowe czołgi podstawowe będą używane głównie przez 18 Dywizję Zmechanizowaną Wojska Polskiego i będą miały niemal identyczną specyfikację jak czołgi podstawowe M1A2 SEPv3 używane przez armię amerykańską.

Polska po raz pierwszy wyraziła zainteresowanie zakupem czołgów podstawowych Abrams w lipcu 2021 r. Planowano również zakup 26 wozów bojowych M88A2 HERCULES i 17 mostów szturmowych M1110 Joint Assault Bridge.

W ubiegłym roku Polska wydała 2,3% swojego PKB na obronę, co jest jednym z najwyższych wydatków w NATO.

,