Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

EPP spodziewa się zaksięgować wyższe zyski do podziału dzięki ożywieniu portfela

Notowany na JSE fundusz inwestycyjny EPP zajmujący się nieruchomościami, który koncentruje się na polskim rynku nieruchomości, poinformował akcjonariuszy, że spółka spodziewa się wykazać zysk do podziału za rok kończący się 31 grudnia 2021 r. w wysokości co najmniej 0,075 euro na akcję.

Jest to kwota wyższa niż poprzednia prognoza między 0,07 a 0,0725 euro.

Wynika to głównie z niższych podatków w wyniku zawieszenia rocznego podatku od wartości całkowitych od nieruchomości inwestycyjnych w związku z trwającą pandemią Covid-19, a także lepszych od oczekiwanych wyników operacyjnych.

Firma podkreśla, że ​​100% jej całkowitej powierzchni najmu (GLA) działa nieprzerwanie od 26 czerwca 2021 r., z wymogami sanitarnymi, takimi jak ograniczenie liczby klientów, noszenie masek na twarz, dezynfekcja i utrzymywanie fizycznej odległości. . Obecne przepisy, obowiązujące do 31 stycznia, dopuszczają jedną osobę na 15 metrów kwadratowych w sklepach i na siłowniach oraz 30% pełnego obłożenia w kinach i restauracjach.

„Druga połowa 2021 r. potwierdziła, że ​​zmiana zachowań konsumentów spowodowana pandemią, która doprowadziła do wyższych współczynników konwersji, jest stabilnym trendem. Od lipca do grudnia 2021 r., kiedy żadne miejsce nie zostało zamknięte, zainteresowanie ustabilizowało się na poziomie około 83% Poziomy 2019 w sprzedaży wahały się od 92% do 109% poziomów sprzed pandemii, w zależności od miesiąca”, mówi firma.

„Poziomy obrotów w kategoriach handlu detalicznego, które zajmują najwięcej miejsca w centrach handlowych, takich jak moda, akcesoria, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt AGD i elektronika, często przekraczały poziomy sprzedaży w 2019 r. Liczby te wskazują na bardziej celowe zakupy, co skutkuje większym rozmiarem koszyka Relatywnie wysoki poziom frekwencji potwierdza również, że pomimo trwającej pandemii klienci czują się bezpieczniej odwiedzając centra handlowe, dzięki zastosowanym środkom sanitarnym.”

Ponadto w okresie od lipca do grudnia, kiedy zamknięcia nie obowiązywały, wskaźnik penetracji e-commerce w Polsce spadł z ponad 10% i ustabilizował się na poziomie około 8%, co wskazuje, że centra handlowe pozostały konieczną i komplementarną miejsce na zakupy dla Polaków, kiedy wolno mu pracować bez ograniczeń.

Obłożenie w portfelu handlowym EPP wyniosło 95,8%, a średni okres najmu ważony przez GLA na dzień 30 września 2021 r. wyniósł około 5,21 roku. Wskaźniki poboru czynszów za powierzchnie handlowe stale się poprawiały do ​​2021 r., osiągając 95% w listopadzie 2021 r.

READ  Kiedy imigracja (UE) przybyła do Great Yarmouth

„Popyt ze strony detalistów był niestabilny w ciągu ostatnich dwóch lat. Umowy najmu, które zespół EPP podpisał w ciągu ostatnich sześciu miesięcy na około 112 000 metrów kwadratowych wynajętej powierzchni, z czego 11 000 metrów kwadratowych dotyczy nowych umów, są zachęcającym sygnałem.” W ostatnich miesiącach EPL przywitało wielu nowych najemców – mówi firma.

Jednak do czasu przedłużenia, refinansowania lub spłaty pożyczek należnych w tym roku, ze szczególnym uwzględnieniem kredytu korporacyjnego w wysokości 250 mln euro, który należy spłacić w październiku, EPP będzie kontynuować strategię utrzymywania środków pieniężnych, które normalnie byłyby przekazywane akcjonariuszom. W związku z tym zarząd EPL nie przewiduje rekomendacji wypłaty dywidendy za 2021 r., mówi spółka.

„EPP nadal boryka się z istotnymi terminami zapadalności pożyczek, z 879 mln euro wymagalnych do 31 grudnia 2022 r. Firma współpracuje ze swoimi pożyczkodawcami w zakresie warunków przedłużenia lub spłaty pożyczek zapadających w tym roku.

„Terminy zapadalności pożyczki do 31 grudnia 2022 r. obejmują niezabezpieczony kredyt korporacyjny o wartości 250 mln euro z terminem spłaty 31 października, w przypadku którego odpowiedni dostawca długu poinformował EPP, że wymaga spłaty pełnej kwoty 250 mln euro do 31 października”.

Perspektywy sprzedaży detalicznej
Tymczasem polski rząd wdrożył przepisy związane z Covid-19, które w przypadku przestoju zapewniają ulgi czynszowe najemcom centrów handlowych kosztem właścicieli. Obecna ustawa o koronawirusie z 2020 r., zmieniona w połowie 2021 r., zobowiązuje właścicieli do zwolnienia najemców z 80% ich zobowiązań czynszowych w okresach zamknięcia i 50% ich zobowiązań czynszowych przez trzy miesiące po każdym zamknięciu.

„EPP ma nadzieję, że w tym roku nie będzie blokady w Polsce, ale fala Omicron w Europie jest pod tym względem ryzykiem” – dodaje firma.

„Co ważne, oczekuje się, że pozytywne nastroje polskich kupujących utrzymają się. Obecnie obserwowane są wysokie współczynniki konwersji, sprzedaż szybciej odbudowuje się po footfallu, jak wcześniej oczekiwano, a w dłuższej perspektywie, wraz z ustabilizowaniem się pandemii, liczba klientów jest ostatecznie spodziewany powrót do poziomu sprzed pandemii.

READ  „Trochę boimy się sytuacji pod względem kosztów energii”

„Jednocześnie rosnące znaczenie dla klientów przestrzeni typu mixed-use i rozwiązań omnichannel, w tym podobnych doświadczeń zakupowych niezależnie od kanału zakupowego oraz personalizacji zakupów, wymusi modyfikacje istniejącej infrastruktury handlowej i wyznaczy kierunek rozwoju w nadchodzących latach. EPP stara się wyprzedzać te zmiany i w razie potrzeby dostosowywać model operacyjny firmy” – wyjaśnia firma.

Polski rynek inwestycji detalicznych pozostaje nieaktywny, odnotowuje się bardzo małą aktywność transakcyjną i prawdopodobnie będzie potrzebny kolejny okres stabilizacji. Inwestorzy zachowują ostrożność, głównie ze względu na niepewność spowodowaną nowymi zmiennymi Covid-19 i przepisami regulującymi obowiązki najmu w centrach handlowych. W Polsce inwestorzy skupiają się głównie na parkach handlowych, centrach typu convenience, indywidualnych nieruchomościach spożywczych lub obiektach typu „zrób to sam”.

EPP przewiduje, że może upłynąć jeszcze dwa do trzech lat, zanim popyt inwestycyjny w centrach handlowych powróci do poziomu sprzed pandemii.

Dostosowując się do trendów rynkowych, EPP szczyci się tym, że jest firmą odpowiedzialną społecznie i ekologicznie, progresywnie aktualizując nieruchomości w celu zmniejszenia swojego wpływu na środowisko poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia, zużycia wody i energii. EPP spodziewa się opublikować swój pierwszy raport środowiskowy, społeczny i dotyczący zarządzania na początku tego roku.

polska gospodarka
„Polska gospodarka szybko powróciła do poziomów wzrostu sprzed pandemii i nadal wykazuje pozytywne perspektywy. Oxford Economics prognozuje wzrost PKB o 5,1% w 2021, 4,5% w 2022 i 4,0% w 2023. , co plasuje Polskę na najwyższym liczba krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) i nadal czyni ją jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej (UE).

„Polska jest często wymieniana wśród najbardziej cyfrowych, innowacyjnych i przedsiębiorczych gospodarek na świecie. Według Raportu Inwestycyjnego Polska Cyfrowa 2021 przez Fundację Polska Cyfrowa Polska zajęła trzecie miejsce wśród krajów najpopularniejszych inwestycji kapitałowych w Europa w 2020 roku. ”

Co więcej, Polska odbudowuje się po niedawnej fali Covid-19 spowodowanej zmienną delta. Od początku stycznia br. wzrasta liczba nowych codziennych infekcji, choć oczekuje się, że wzrost ten będzie tymczasowy. Oczekuje się, że wariant Omicron wkrótce doprowadzi do większej liczby infekcji.

READ  Wyłącznie: Polska wzywa Niemcy do przyspieszenia wyjścia Rosniefti z rafinerii w Schwedt

„EPP nadal czerpie korzyści z pracy w prężnie rozwijającej się polskiej gospodarce, która jest jedną z największych wśród członków UE i liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Perspektywy i perspektywy dla handlu detalicznego w Polsce są ostrożne, z ostrożnością w W latach 2021, 2022 i 2023 wzrost sprzedaży detalicznej ma wynieść odpowiednio 7,4%, 5,5% i 3,6%, przekraczając średnią UE.

„Chociaż oczekuje się, że środowisko dochodowe ulegnie poprawie, oczekuje się, że właściciele detaliczni poniosą konsekwencje znacznych kosztów energii elektrycznej i sprzątania lub utylizacji odpadów, których nie można odzyskać od najemców, głównie z powodu wysokich podatków od emisji dwutlenku węgla nałożonych przez Unię Europejską i Polskę. decyzja rządu o zwiększeniu limitu płacy minimalnej odpowiednio o 34%.

Polska ma jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,5% w 2021 roku. Oczekuje się, że popyt na pracę utrzyma się, a stopa bezrobocia spadnie odpowiednio do 2,9% i 2,4% w 2022 i 2023 roku. Wyższe poziomy zatrudnienia będą wywierać presję na wzrost średnich miesięcznych wynagrodzeń, które mają wzrosnąć o około 8% w ciągu najbliższych dwóch lat.

Kraj stoi również przed globalnym wyzwaniem rosnącej inflacji, napędzanej w szczególności szybkim wzrostem cen energii. Aby złagodzić ten rosnący trend, Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową z 0,1%, historycznie najniższego poziomu, do 2,25%, przy czym ostatnia podwyżka o 50 punktów bazowych została wprowadzona 4 stycznia.

Polski rząd uruchomił również Program Tarczy Inflacyjnej, mający na celu ochronę rodzin i gospodarstw domowych przed wpływem rosnących cen. Obejmuje to m.in. czasowe zniesienie akcyzy na energię elektryczną, obniżenie stawki podatku od towarów i usług na energię elektryczną i gaz ziemny, obniżenie ceny paliwa poprzez obniżenie opłat podatkowych oraz udzielenie wsparcia finansowego na rzecz rodzin na podstawie ich dochodów. .