Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gazprom Export domaga się arbitrażu przeciwko PGNiG w sprawie ceny kontraktowej

Logo Gazpromu pojawia się na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu (SPIEF) w Sankt Petersburgu, Rosja, 2 czerwca 2021 r. REUTERS/Evgenia Novozhenina/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

MOSKWA (Reuters) – Rosyjski gigant eksportowy Gazprom poinformował w piątek, że poszukuje międzynarodowego arbitrażu przeciwko BGNIG w celu rewizji ceny kontraktu.

Spór toczy się na tle szerszej konfrontacji Rosji z Zachodem, a Moskwa czeka na zgodę Niemiec i Unii Europejskiej na rozpoczęcie eksportu gazu przez gazociąg Nord Stream 2.

Polska, która podjęła kroki w celu zmniejszenia swojej zależności od dostaw rosyjskiego gazu, jest jednym z najgłośniejszych przeciwników Nord Stream 2, który, jak mówi, zwiększy moc energetyczną Moskwy wobec Europy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Gazprom Export poinformował w oświadczeniu, że złożył wniosek o rewizję warunków cenowych zawartych w kontrakcie z PGNiG z 1996 r. z mocą wsteczną.

Gazprom Export poinformował, że wysłał do PGNiG wniosek o dokonanie rewizji ceny gazu w ramach kontraktu z listopada 2017 roku, przed złożeniem kolejnego wniosku trzy lata później.

„Ponieważ negocjacje handlowe w sprawie rewizji cen zgodnie z powyższymi wnioskami nie doprowadziły do ​​porozumień, przekazaliśmy spór pod arbitraż, w pełnej zgodności z warunkami kontraktu” – powiedział Gazprom Export.

Paweł Majowski, prezes zarządu PGNiG, powiedział w komunikacie, że żądanie Gazpromu Export o podwyżkę cen kontraktowych było „bezpodstawne”.

„Jesteśmy gotowi to udowodnić przed trybunałem arbitrażowym” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Władimira Soldatkina. Napisane przez Gabriela Tetro-Farbera; Montaż przez Sandrę Mahler

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.