Nowe analizy wykazały, że 12 krajów europejskich pobiło miesięczne rekordy temperatury w 2022 r., a kontynent odnotował najwyższe letnie temperatury w historii.
Spośród 27 krajów europejskich przeanalizowanych przez The Guardian, 12 miało najwyższe anomalie temperatury przez co najmniej jeden miesiąc w 2022 roku. W każdym przypadku anomalie były o ponad 1,9°C wyższe od średniej temperatury zarejestrowanej w latach 1991-2020. miesiąc.
the Copernicus Klimatyczna Służba Unii Europejskiej C3S opublikowało we wtorek dane pokazujące, że Europa miała drugi najcieplejszy rok w historii i najgorętsze lato w historii.
Najwyższe temperatury odnotowano późnym latem, październikiem i grudniem. W Austrii średnia temperatura w październiku 2022 r. była o 3,3°C wyższa niż średnia temperatura października odnotowana w latach 1991-2020. Francja Słowenia również odnotowała w tym miesiącu różnice temperatur wynoszące 3°C lub więcej. Chorwacja i Grecja doświadczyły w grudniu 3°C.
Włochy były cieplejsze niż średnia przez wszystkie miesiące z wyjątkiem dwóch. Odnotował najwyższą nienormalną miesięczną temperaturę w trzech różnych miesiącach, w maju, październiku i grudniu. Hiszpania I Portugalia Pobił rekordy miesięcznych anomalii przy trzech różnych okazjach.
Doświadczona Europa Północna i Zachodnia Długie i intensywne fale upałów W ciągu roku. Znaczna część kontynentu ucierpiała suszai lato Pożary lasów Emisje osiągnęły najwyższy poziom od 15 lat.
Globalnie rok 2022 był piątym najgorętszym rokiem w historii, a ostatnie osiem lat łącznie było najcieplejszym w historii, według Copernicus. Średnia globalna temperatura w 2022 roku była o 1,2°C wyższa niż średnia z okresu referencyjnego 1850-1900.
Wzrost temperatury nie był równomierny na całym świecie. Warunki La Niña spowodowały spadek temperatur w regionie Pacyfiku, co oznacza, że w 2022 roku w Australii i Ameryce Południowej będzie chłodniej niż zwykle.
Jednak, Temperatury były znacznie wyższe Na półkuli północnej, zwłaszcza w Arktyce i Europie. Temperatury rosną dwa razy szybciej niż średnia światowa w Europie i cztery razy szybciej w Arktyce.
Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S, powiedziała, że chociaż wzorce pogodowe i Efekt La Niña Zaznaczone na mapach wieloma niebieskimi obszarami o niższych temperaturach, ważne było przyjrzenie się szerszemu trendowi ocieplenia reprezentowanemu przez dane.
Średnio globalne temperatury były o 1,2°C wyższe niż średnia z lat 1850-1900 w 2022 r. Chociaż temperatury były niższe niż w 2021 r., kolejny ciepły rok oznaczał, że lata 2015-2022 były zarejestrowane o osiem lat cieplejszych.
Podczas gdy od 2015 roku co roku średnie temperatury przekraczały poziom odniesienia o ponad 1°C, tylko jeden rok między 1940 a 2014 rokiem osiągnął ten poziom.
C3S powiedział, że niektóre części Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej, Chin, Nowej Zelandii, północno-zachodniej Afryki i Rogu Afryki miały najcieplejszy rok w historii. Temperatury były również o ponad 2 stopnie Celsjusza wyższe niż średnia z lat 1991-2020 w częściach północno-środkowej Syberii i wzdłuż Półwyspu Antarktycznego.
„Obecnie działamy na całym świecie z ociepleniem o 1,2°C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej”, powiedział Burgess. „Oznacza to, że jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia porozumienia paryskiego, aby ograniczyć ocieplenie o 1,5°C”.
„Każdy stopień ma znaczenie. Im cieplejszy globalny klimat, tym bardziej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Są one bardziej intensywne i częstsze, co ma wpływ nie tylko na ludzi, ale także na ekosystemy, różnorodność biologiczną i siedliska”.
Odpowiadając na odkrycia, Hannah Klock, profesor hydrologii na University of Reading, powiedziała: „Roczne i miesięczne średnie zapisy temperatur wciąż spadają na całym świecie. Jest to całkowicie oczekiwane i doskonale pasuje do naukowych prognoz, które były dokonywane przez kilka dziesięcioleci” .
„Znaczący miesięczny wzrost średniej temperatury w poszczególnych lokalizacjach pokazuje nam, w jaki sposób my, jako jednostki, oraz w jaki sposób nasze społeczeństwo i gospodarka oraz świat przyrody będą w coraz większym stopniu dotknięte rosnącymi temperaturami.
Zaczynamy obserwować nasilające się susze, fale upałów i powodzie dotykające ogromne obszary świata, do których nie są przyzwyczajone. Tempo zmian oznacza, że musimy dostosować nasz styl życia szybciej niż kiedykolwiek wcześniej”.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce