Pomimo obietnicy klimatycznej Chin Xi Jinpinga na arenie światowej, Chiny finansują elektrownie węglowe w Bośni i Hercegowinie.
Przygotowywane są tereny pod nową elektrownię węglową Oglevik 3 w kraju bałtyckim, którą budują firmy chińskie i polsko-chińskie. Waszyngtoński magazyn The Diplomat poinformował, że spalanie węgla poważnie wpłynęło na zdrowie mieszkańców wsi.
Pomimo licznych obietnic powstrzymania zmian klimatycznych i niedawnego zobowiązania chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do ograniczenia finansowania energetyki węglowej, Pekin zaplanował nowe elektrownie w Oglevik i kilku innych europejskich miastach.
Chiński Bank finansuje projekty energetyczne opalane węglem w Bośni i Hercegowinie, których budowa jest wciąż nieuchronna, pomimo śledztwa straży energetycznej w sprawie naruszenia prawa UE.
Budowa nowej elektrowni węglowej może być niemiłą niespodzianką dla sąsiednich krajów – stwierdzili badacze Wawa Wang i Nils Rissar, którzy piszą wspólnie z The Diplomat.
Projekty węglowe w Bośni i Hercegowinie są przedmiotem dochodzenia w ramach umowy z Espoo, która reguluje transgraniczne oddziaływania na środowisko. Komisja wyraziła „głębokie wątpliwości”, że państwo bałkańskie nie zastosuje się do zaniechania prowadzenia konsultacji transgranicznych.
W raporcie magazynu z Waszyngtonu stwierdzono, że istnieje duże ryzyko powstania finansowanych przez Chińczyków elektrowni w Indonezji, na Filipinach iw Serbii. Raport dodał, że projekty te, ogłoszone przez chińskie przedsiębiorstwa państwowe w 2021 r., mają szacunkową całkowitą moc ponad 3645 megawatów.
Według książki, wspierane przez Chiny morskie projekty węglowe o dodatkowej mocy 10 GW są już w przygotowaniu i prawdopodobnie w każdej chwili rozpoczną się ich budowę.
„Każda nowa elektrownia ma żywotność od 40 do 50 lat. Jeśli będą działać, będą przeciwstawiać się międzynarodowym porozumieniom klimatycznym, takim jak zobowiązanie G20 i wspólna deklaracja chińsko-amerykańska podczas COP26” – dodali.
Raport dodał, że budowa wielu morskich projektów węglowych finansowanych przez Chiny rozpoczęła się bez niezbędnych prawnych ocen środowiskowych i pozwoleń wymaganych przez kraj przyjmujący. Inne projekty zostały opóźnione z powodu skandali środowiskowych lub społecznych lub wyzwań prawnych.
(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przeformułowane tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z udostępnionego kanału).
Drogi Czytelniku,
Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i które mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w te ideały. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.
Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z Was, którzy subskrybowali nasze treści online. Dalsze subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele, jakim jest dostarczanie lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w bezpłatne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.
Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.
edytor cyfrowy
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex