Silne podziemne trzęsienie ziemi i wyładowanie metanu uderzyły w sobotę w drugą kopalnię węgla w południowej Polsce, zmuszając dziesiątki górników do ucieczki z kopalni i uniemożliwiając władzom skontaktowanie się z 10 innymi górnikami, których wciąż brakuje, poinformowali urzędnicy.
Do wypadku doszło o godzinie 3:40 w sobotę w kopalni Borinya-Zuvioca, 900 metrów pod ziemią.
To już drugi wypadek w kopalni w ciągu zaledwie czterech dni na terenie górniczym w okolicach Jastrzępi-Zdroju, w pobliżu granicy z Czechami.
Powtarzające się od środy eksplozje metanu w pobliskiej kopalni Benwick zabiły pięciu górników, zaginęły siedmiu górników i ratowników, a dziesiątki zostały ranne.
Poszukiwanie zaginionych w Neuvik zostało zawieszone w piątek po tym, jak nowe eksplozje pod koniec czwartku zraniły siedmiu ratowników, niektórzy poważnie.
Obie kopalnie obsługuje Jastrzębska Spółka Węglowa lub JSW.
Firma poinformowała, że 52 górników znalazło się w sobotę w strefie trzęsienia w kopalni Borinya-Zuvioca, a 42 z nich zdołało samodzielnie opuścić kopalnię bez obrażeń. Rozpoczęła się operacja ratowania 10 zaginionych górników.
JSW poinformowała, że późnym sobotnim popołudniem ratownicy byli w promieniu 600 metrów od miejsca trzęsienia i powoli zbliżali się do miejsca, w którym spodziewano się zaginięć.
Dodała jednak, że wysoki poziom metanu w okolicy może stanowić zagrożenie i wymagać opieki ekipy ratowniczej.
Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział na Twitterze, że to znowu druzgocąca wiadomość z obszaru górniczego i powiedział, że jego powiązania są z zaginionymi i ich bliskimi.
Polska jest uzależniona od importu węgla i węgla, aby zaspokoić prawie 70 procent swoich potrzeb energetycznych, co spotkało się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i grup ekologicznych zaniepokojonych emisją dwutlenku węgla i celami w zakresie zmian klimatycznych. Większość polskich kopalń węgla znajduje się w regionie Południowego Śląska.
Polski rząd ograniczył zużycie węgla i niedawno ogłosił, że do maja wstrzyma import węgla z Rosji w ramach polskiej kampanii na rzecz zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.
(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przeformułowane tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z udostępnionego kanału).
Drogi Czytelniku,
Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i które mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w te ideały. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.
Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z was, którzy subskrybowali nasze treści online. Dalsze subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele, jakim jest dostarczanie lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w wolne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.
Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.
edytor cyfrowy
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex