Stambuł
Światowy kryzys energetyczny pozostawał gorącym tematem w 2022 r., ponieważ kraje w Europie podjęły działania w celu radzenia sobie z gwałtownym wzrostem cen gazu ziemnego i energii elektrycznej po nałożeniu sankcji gospodarczych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie.
Niektóre środki zaproponowane przez europejskich polityków również trafiły na pierwsze strony gazet i spotkały się z krytyką.
Premier Hiszpanii: Pozbądź się krawata, aby oszczędzać energię
Hiszpański premier Pedro Sanchez przedstawił innowacyjną propozycję oszczędzania energii poprzez zachowanie spokoju: pozbycie się krawata.
„Chciałbym, żebyście zauważyli, że nie noszę krawata. Oznacza to, że wszyscy możemy oszczędzać z energetycznego punktu widzenia” – powiedział Sanchez na konferencji prasowej 29 lipca.
Wezwał ministrów i pracowników biurowych do porzucenia więzi jako jednego ze sposobów rozwiązania kryzysu energetycznego.
„A ja też bym prosił sektor prywatny, jeśli jeszcze tego nie zrobił, kiedy nie ma takiej potrzeby, nie powinien nosić krawata, bo w ten sposób wszyscy przyczynimy się do oszczędności energii, która jest tak potrzebna dla naszego kraj.”
Prawdopodobnie Sanchez zamierzał zwrócić uwagę na koszty chłodzenia pomimo debaty o tym, jak rezygnacja z krawatów może oszczędzać energię.
Szwajcarski minister energii: myjcie się razem, aby oszczędzać energię
Szwajcarska minister środowiska Simonetta Sommaruga zasugerowała, aby mieszkańcy wzięli wspólny prysznic w celu oszczędzania energii.
W wywiadzie Sommaruga powiedział, że ludzie mogą „wyłączyć komputer, gdy go nie potrzebujesz, zgasić światła lub wziąć razem prysznic”.
Sommaruga próbował promować rządowy plan oszczędzania energii, ale został skrytykowany.
Odpowiedziała na sprzeciw, mówiąc, że chce tylko „podnieść świadomość” na temat krajowego planu oszczędzania energii.
Parlament kraju związkowego Turyngii w Niemczech wręcza posłom koce
Parlament kraju związkowego Turyngii wysłał koce posłom na spotkaniu 22 września, aby ogrzać ich w mroźnych temperaturach.
„Już tu jest zimno” – powiedziała Birgit Bommer, przewodnicząca parlamentu kraju związkowego Turyngii, na plenum w Erfurcie.
– Mamy tam teraz kilka koców. Może na razie zostawię to kobietom.
Niemcy ograniczyły temperaturę ogrzewania do maksymalnie 19 stopni Celsjusza (66 Fahrenheita) w budynkach użyteczności publicznej.
Polskie władze zachęcają obywateli do zbierania drewna opałowego z lasów
Polski rząd zwrócił się do obywateli o zbieranie drewna opałowego w obliczu rosnących kosztów energii.
„Zawsze istnieje możliwość, za zgodą pracowników leśnych, zbierania gałęzi na opał” – powiedział wiceminister klimatu i energii Edward Ciarca.
Zauważył, że w obliczu „wojny na Ukrainie i zawirowań na rynku energii” nasiliły się zapytania do lokalnych nadleśnictw o uzyskanie pozwolenia na odbiór drewna opałowego.
„Naszym priorytetem było zapewnienie, aby lokalne społeczności miały pierwszeństwo w pozyskiwaniu drewna” – powiedział.
Oprócz Polski wiele krajów Europy Wschodniej, takich jak Węgry, Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia, złagodziło zasady pozyskiwania drewna, zachęcając do pozyskiwania drewna w celu oszczędzania gazu.
Kraje europejskie wprowadzają środki przeciwko kryzysowi energetycznemu
Kraje europejskie podjęły działania, w tym obniżenie cen energii, obniżenie podatków i obniżenie temperatury w budynkach użyteczności publicznej w celu obniżenia kosztów energii.
Francja postanowiła ograniczyć poziomy ogrzewania i chłodzenia w budynkach użyteczności publicznej do nie mniej niż 26°C (78°F) dla klimatyzatorów i nie więcej niż 19°C (66°F) dla grzejników.
Sklepy we Francji i Hiszpanii muszą wyłączać światła od 1:00 do 6:00, podczas gdy ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej na Węgrzech jest ograniczone do 18°C (64F).
Stosowanie systemów grzewczych w basenach jest w Niemczech zabronione.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex