Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kluczowa rola Polski jako największego partnera handlowego Ukrainy – ekskluzywny wywiad

Kluczowa rola Polski jako największego partnera handlowego Ukrainy – ekskluzywny wywiad

Marcin Krushel jest dyrektorem Biura Obsługi Pełnomocnika Państwa ds. Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej. Wcześniej był prezesem Instytutu Nowej Europy. W tym ekskluzywnym wywiadzie z Poczta KijowskaWyjaśnia, jak i dlaczego handel między Polską a Ukrainą nabiera tempa.

Jak duży jest handel między Polską a Ukrainą?

W 2021 r. po raz pierwszy wolumen wymiany handlowej między obydwoma krajami przekroczył 10 miliardów euro. Wstępne dane za rok 2022 wskazują, że kwota ta wyniosła około 15,8 miliarda euro. Polska zasadniczo wyprzedziła Chiny i stała się największym partnerem handlowym Ukrainy na świecie.

Oczekiwania wskazują, że handel będzie dalej rósł.

Dlaczego handel tak bardzo rośnie?

Jednym z powodów są nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń handlowych i inwestycyjnych wprowadzone przez Polską Agencję Kredytów Eksportowych – KUKE. Krótko mówiąc, KUKE opiera się na trzech filarach: 1) bezpieczny handel z Ukrainą; 2) Wspieranie inwestycji; oraz 3) wspieranie rozwoju Ukrainy.

Filar pierwszy zapewnia ubezpieczenie chroniące przed stratą wynikającą z braku zapłaty za dostarczony towar lub świadczone usługi i obejmujące szeroki zakres ryzyk. Oś ta obejmuje także reasekurację transportu oraz zapewnienie ochrony bankom wystawiającym akredytywy.

Filar drugi pomaga zabezpieczyć finansowanie inwestycji realizowanych w Polsce w celach eksportowych na Ukrainę, a także tych, które mają być realizowane na samej Ukrainie.

Wreszcie trzeci filar ma na celu zabezpieczenie finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez polskich i zagranicznych przedsiębiorców dla inwestorów z Ukrainy (sektor prywatny i państwowy) oraz inwestorów zagranicznych. Przyciągnie to do regionu wielu nowych inwestorów i wesprze handel.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Polsce przed wyborami

Więcej na ten temat

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Polsce przed wyborami

Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć o Polsce, członku UE i NATO liczącej 38 milionów mieszkańców, w której w niedzielę 15 października odbędą się wybory parlamentarne.

Zdjęcie misji gospodarczych na Ukrainę

Jak trwająca wojna wpłynęła na handel?

Oczywiście pod wieloma względami, ale spójrzmy tylko na Morze Czarne.

Przed wojną około dwie trzecie całego ukraińskiego eksportu przechodziło przez porty. Dziś nie ma już takiej możliwości ze względu na blokadę i zniszczenie ukraińskich portów przez Rosję.

Ukraina, która obecnie nie posiada aktywnych portów morskich, prowadzi handel głównie poprzez zachodnią granicę lądową. Polska pomaga w tym rozbudowując i modernizując przejścia graniczne z Ukrainą oraz infrastrukturę transportową, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

Czy po zakończeniu wojny Polska może nadal pełnić rolę ośrodka pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy?

Tak. Właściwie już się do tego przygotowujemy. Wspólnie z naszymi ukraińskimi partnerami modernizujemy przejścia graniczne, budujemy kolejne przejścia i stacje kolejowe oraz pracujemy nad wspólną kontrolą celną na granicy, aby ułatwić przepływ osób i towarów.

Polska Agencja Handlu i Inwestycji przeprowadziła ankietę wśród polskich firm, pytając, czy zechcą wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Około 2500 firm wyraziło chęć udziału w procesie odbudowy.

Jednak pomimo wojny na Ukrainie działa wiele polskich firm.

naprawdę? Ile polskich firm jest obecnie na Ukrainie?

Szacujemy, że na Ukrainie działa około 660 polskich firm, najwięcej w zachodniej części kraju.

W tym zakresie sprowadzamy misje handlowe na Ukrainę – nie tylko do Kijowa, ale także do wielu miast zachodniej Ukrainy. Jesteśmy gotowi pomóc polskim firmom w komunikacji z ukraińskimi odpowiednikami biznesowymi i władzami lokalnymi.

Pomagamy tym firmom, zapewniając im również możliwość zdobycia wszelkiej wiedzy, jakiej mogą potrzebować na temat ukraińskiego systemu prawnego, ukraińskiego systemu zamówień i potencjalnych partnerstw z ukraińskimi firmami.

Ponadto Polski Fundusz Rozwoju pracuje obecnie nad stworzeniem instrumentu wsparcia finansowego dla firm zainteresowanych udziałem w procesie odbudowy.

Ale wojna jeszcze się nie skończyła?

Nie wiemy, kiedy wojna może się zakończyć, ale wiemy, że już czas, aby polskie firmy podjęły niezbędne kroki w celu interwencji i pomocy w odbudowie i modernizacji Ukrainy.

Co więcej, jasne jest, że ukraińska gospodarka cierpi z powodu wojny. Chcemy teraz pomóc w sprowadzeniu na Ukrainę większej liczby firm, aby Ukraina mogła prowadzić jak najwięcej interesów. Utrzymanie ukraińskiej gospodarki ma kluczowe znaczenie dla wygrania wojny i znacznego ułatwienia przyszłego ożywienia gospodarczego.

Zdjęcie misji gospodarczych na Ukrainę

Dlaczego przekroczenie granicy ukraińsko-polskiej trwa czasami 14 godzin? Jakie działania podejmuje się, aby temu zaradzić?

Cóż, popyt jest tak duży, że obecnie nie ma możliwości wjazdu na Ukrainę ani wyjazdu z niej inaczej niż przez jej zachodnią granicę. Kiedy wiele lat temu budowano przejścia graniczne, nikt nie przypuszczał, że Morze Czarne i wszystkie lotniska zostaną zamknięte. Te lądowe przejścia graniczne po prostu nie były w stanie obsłużyć ogromnej liczby osób i towarów chcących codziennie przekroczyć granicę.

Podejmujemy jednak znaczące kroki w celu modernizacji naszych obiektów, a także pomocy Ukrainie w obsłudze zwiększonej wydajności. Polskie firmy pracują nad poprawą infrastruktury drogowej na Ukrainie prowadzącej do polskiej granicy i samych przejść granicznych. Obecnie w ramach porozumienia międzyrządowego buduje się około 130 kilometrów nowych dróg.

Polska i Ukraina zgłosiły także wspólne projekty do instrumentu „Łącząc Europę” – kluczowego unijnego instrumentu finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Projekty te obejmują rozbudowę drogowych i kolejowych przejść granicznych na kwotę 331 mln euro. Trwają prace nad porozumieniem w sprawie wspólnych kontroli i odpraw granicznych – dzięki temu czas spędzany na granicy przez wszystkich będzie krótszy.

Marcinie, dziękuję za poświęcony dzisiaj czas.

Dziękuję bardzo. Do zobaczenia w Polsce.