Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który w ostatnich miesiącach kierował swoim krajem w sprawach związanych z Izraelem, przebywał w tym tygodniu w Jerozolimie na czele polskiej delegacji. Kluczowym elementem jego trasy było otwarcie w Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina wystawy Szlaki Nadziei, zainicjowanej przez Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Wystawa, w dużej mierze poświęcona armii Andersa, która przybyła do Brytyjskiego Mandatu Palestyny w 1943 r., zawiera obszerny cykl plakatów ze zdjęciami bomb, z których większość znajduje się także w imponującym katalogu dokumentującym odyseję marszu do i po wolność przez dziesiątki tysięcy obywateli polskich, w tym Żydów, w czasie II wojny światowej.
Podczas gdy tekst w katalogu jest w języku polskim i angielskim, tekst na etykietach jest w języku hebrajskim i angielskim. Nie ma podziału na żydowskich i nieżydowskich obywateli polskich – cywilnych i wojskowych – choć w przemówieniach wygłoszonych podczas otwarcia wystawy pojawiały się odniesienia do „obywateli polskich pochodzenia żydowskiego”.
Wielu spośród tysięcy Polaków, którzy uciekli na Zachód przed brutalnym okupantem armii niemieckiej i sowieckiej, było zaangażowanych w działania na rzecz wyzwolenia Polski spod tego ognia prześladowań. Część z nich pozostała w krajach, w których znalazła schronienie, ułożyła sobie nowe życie i założyła rodziny. Ale ich związek z ich pochodzeniem nigdy nie osłabł. Widać to było zapewne po ogromnym tłumie starszych osób, które przybyły na otwarcie wystawy w Jerozolimie.
Wydarzenia w Begin Center często rozpoczynają się później niż ogłoszono, ze względu na żydowskie i śródziemnomorskie stanowisko wielu uczestników. Tym razem jednak zdecydowana większość przybyła wcześniej, a personel obsługi technicznej musiał znaleźć sposób na ustawienie dodatkowych krzeseł dla nadmiernej frekwencji.
Izrael jest jednym z 50 krajów, w których zostanie pokazana wystawa.
Norocki powiedział, że odwiedził mały chrześcijański cmentarz na Górze Syjon, który turyści rzadko odwiedzają, chyba że szukają grobu Oskara Schindlera, przemysłowca, który uratował wielu Żydów, zatrudniając ich do „niezbędnych prac” w swojej fabryce.
Norki ujawnił, że na tym cmentarzu są pochowani Żydzi, ponieważ przybyli do Palestyny z armią Andersa, nie ujawniając swojej żydowskiej tożsamości.
Oprócz Żydów w Armii Andersa w Polskich Siłach Zbrojnych było 3 tys. żydowskich żołnierzy – powiedział Nowrowcki, dodając, że wystawa łączy wspólną polską i żydowską historię.
Jabłoński postrzegał też wystawę jako sposób na połączenie Żydów i Izraelczyków z Polską i jej dążenie do wolności.
Szczególnie ucieszył się, że wystawa odbyła się w Ośrodku Begin, gdyż podobnie jak Begin jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Begin ukończył studia w 1935 roku. „Uważamy go za jednego z nas” — powiedział Jablonsky o zmarłym premierze Izraela.
Polskie media przeprowadzają wywiad z weteranem wojny o niepodległość
Relacja z otwarcia wystawy Telewizji Polskiej, której ekipa pospieszyła na wywiad z Mordechajem Balzurem, lat 94, urodzonym w Tarnowie, do Palestyny przybyłym w 1943 r. Balzur został ranny w wojnie o niepodległość, w 1950 r. wstąpił do korpusu dyplomatycznego , wrócił do wojska podczas wojny sześciodniowej VI, kiedy służył jako członek Sztabu Generalnego.
Pełniąc funkcję chargé d’affaires na Cyprze, Balzor ratował izraelskich dziennikarzy podczas tureckiej inwazji. Następnie zajmował kilka stanowisk ambasadorskich. Mianowany ambasadorem w Warszawie w 1986 roku, był pierwszym izraelskim dyplomatą, który służył za żelazną kurtyną od czasu zerwania stosunków w następstwie wojny sześciodniowej. Później pełnił funkcję szefa protokołu państwowego w Izraelu.
Gospodarze kamer internetowych Rozpocznij rozmowę w centrum
■ We wtorek 13 czerwca o godzinie 19:30 w Bedaya Center odbędzie się dyskusja panelowa prowadzona przez Camera Arabia, zatytułowana Od Wschodu do Zachodu: eksport antysemityzmu z arabskich mediów.
Arabska kamera ujawniła wiele dokładnych i wyraźnych przejawów nienawiści do Żydów w arabskojęzycznych programach, które są częścią głównych mediów.
Rozmowę poprowadzi Tamar Sternthal, dyrektor i założycielka CAMERA Israel Bureau oraz założycielka działu arabskiego CAMERA. W panelu weźmie udział Itamar Marcus, założyciel i dyrektor Palestyny Media Watch, wiodącego autorytetu w dziedzinie polityki i ideologii Palestyny. Wśród prelegentów będzie także aktor z Arab Camera, geopolityczny mówca i pisarz Ibrahim Abu Ahmed.
Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Aviva Rosenschein pod adresem [email protected].
Emocjonalna podróż Amira Ohany do Maroka
■ Dla przewodniczącego Knesetu, Amira Ohany, jego wizyta w marokańskim parlamencie w tym tygodniu była nie tylko historyczna, ale i emocjonalna na więcej niż jeden sposób. Pochodząca z Maroka Ohana jest pierwszym przewodniczącym Knesetu, który oficjalnie odwiedził marokański parlament, więc była to również radykalna wycieczka.
Ale przed wyjazdem z Izraela Ohana spotkała się we wtorek z przewodniczącym kazachskiego Senatu Mullenem Achimbajewem i jego delegacją. Głównym tematem rozmów było wzmocnienie wielopoziomowej współpracy parlamentarnej między obydwoma krajami. Obaj mówili o znaczeniu stosunków dwustronnych.
Omówili także wpływ zakrojonej na szeroką skalę modernizacji politycznej w Kazachstanie z inicjatywy prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. Achimbajew zwrócił również uwagę na możliwość zwiększenia wymiany handlowej oraz wzmocnienia więzi gospodarczych, kulturalnych i humanitarnych. Szczególną wagę przywiązywał do przyciągania bezpośrednich inwestycji ze źródeł zagranicznych.
Tego samego ranka Achimbajew miał przemawiać w Jerozolimie na konferencji będącej częścią Konferencji Światowych Przywódców i Tradycyjnych Regionów, jednej z ważnych inicjatyw pokojowych Kazachstanu. Ale ponieważ na konferencji było wielu innych specjalnych prelegentów, priorytetowo potraktował spotkanie z Ohaną. To też wyjaśnia, dlaczego ambasador Kazachstanu Satibaldi Barszakow nie pojawia się w pierwszym rzędzie z dygnitarzami.
Po co korzystać z Israel Post, skoro możesz zapłacić więcej za FedEx i faktycznie otrzymać pocztę na czas?
■ Wysyłanie poczty za pośrednictwem FedEx jest droższe niż wysyłanie jej zwykłą pocztą, ale wiele osób decyduje się na wypłatę, wiedząc, że to, co wysyłają, nie tylko dotrze, ale dotrze na czas. Kurczenie się usług pocztowych w Izraelu i zamykanie wielu starych urzędów pocztowych coraz bardziej utrudnia życie ludziom, którzy chcą osobiście płacić za usługi komunalne, a nie stałym przekazem bankowym, i oczywiście każdemu, kto chce wysłać list lub paczka. Listem poleconym musi przebyć dużą odległość, aby znaleźć urząd pocztowy. Do tego czasu nie ma pewności, że cokolwiek zostanie wysłane, dotrze do zamierzonego celu.
Doręczenia poczty, jeśli są realizowane, również są problematyczne. Wydaje się, że wielu ludzi, którzy mają trudności z czytaniem, jest zatrudnionych do tej pracy. W przeciwnym razie, jakie jest wyjaśnienie częstotliwości, z jaką poczta nie jest deponowana w skrzynkach pocztowych, ale jest albo zostawiana w kupie pod rzędem skrzynek, albo rozłożona wzdłuż krawędzi nad skrzynkami, albo w całości wpychana do największej skrzynki.
Dlatego wiele osób nie ma nic przeciwko płaceniu za firmę FedEx, która została założona w Little Rock w stanie Arkansas i obecnie obchodzi 50. rocznicę swojej działalności na całym świecie. Podczas spotkania dyrektor generalnej FedEx Israel Miriam Tsur z ambasadorem USA Tomem Nedisem ambasador dowiedział się, że między FedEx Express w Izraelu a Stanami Zjednoczonymi odbywa się dwadzieścia lotów tygodniowo. Zur wykonał także model samolotu dla FedEx dla Nides.
Ambasador Niemiec tęskni za Nedisem
■ Wiele osób będzie żałować, że słodki Nedis opuszcza kraj w nadchodzących tygodniach, wśród nich ambasador Niemiec Steffen Seibert, który opisuje Nedisa jako „fantastycznego faceta”, od którego wiele się nauczył.
Jako dziennikarz na długo przed tym, zanim został dyplomatą, a wcześniej rzecznik prasowy byłej kanclerz Angeli Merkel, Seibert jest z natury ciekawy świata i uwielbia się uczyć. Podczas swoich wypraw do Bnei Brak, aby spróbować chałki i świeżych wypieków, zainteresował się także społecznością ultraortodoksyjną, a ostatnio spotkał całą rzeszę rabinów, nauczycieli, dziennikarzy, biznesmenów i filantropów ze społeczności ultraortodoksyjnej . podarowany mu przez rabina Icchaka Szapirę.
Czy Susie Gilman zastąpi Toma Needsa?
■ APROPOS NIDES, na krótkiej liście potencjalnych następców, znajduje się filantropka i działaczka polityczna Susie Gilman, która spotyka się z dużą krytyką ze strony prawicowych organizacji żydowskich. Wiele osób, które nie zgadzały się politycznie z Needsem, było jednak zaintrygowanych jego swobodną i swobodną osobowością. Ale ich niechęć do mieszkańców Gilman jest złowroga, a jeśli faktycznie dostaniesz nominację, nie wróży to dobrze przyszłym stosunkom między premierem Benjaminem Netanjahu a prezydentem USA Joe Bidenem.
Oprócz Nedsa kilku innych ambasadorów zakończy swoje kadencje latem, w tym ambasador Finlandii Kersika Leto-Asikainen i ambasador Irlandii Kyle O’Sullivan.
Nir Barakat w Nowym Jorku
■ Minister gospodarki Nir Barkat, który był jednym z prelegentów na konferencji „Jerusalem Post” w Nowym Jorku w tym tygodniu, wykorzystał swój pobyt w Wielkim Jabłku, aby odwiedzić kampus Uniwersytetu Yeshiva w Berinie, aby omówić przyszłość technologii, innowacji i inwestycji.
Barakat podkreślił ważną rolę Izraela w rozwoju technologii, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego, sztucznej inteligencji, produkcji żywności i przystosowania społeczeństw do pustynnego klimatu.
Wśród wielu studentów YU i kluczowych administratorów, którzy przyszli go wysłuchać, był Paul Russo, dziekan Katz School of Science and Health na YU. Selma Butman, rektor i wiceprezes ds. akademickich; Anat Katz, izraelski minister gospodarki w Stanach Zjednoczonych.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Sztuczna inteligencja w gospodarce: szansa, wyzwanie i… as w rękawie branży hazardowej
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut