Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska firma uzyskuje licencję na nową technologię fotowoltaiczną pracującą w pomieszczeniach zamkniętych przy sztucznym świetle

Polska firma uzyskuje licencję na nową technologię fotowoltaiczną pracującą w pomieszczeniach zamkniętych przy sztucznym świetle

Polska firma jako pierwsza uzyskała zgodę wiodącej jednostki certyfikującej na nowy typ elastycznego ogniwa słonecznego wykonanego z wykorzystaniem perowskitu, które jest tańsze od tradycyjnych fotowoltaiki na bazie krzemu, a nawet wytwarza energię ze sztucznego światła.

Saule Technologies uzyskała certyfikat IEC od TÜV Rheinland, niezależnego podmiotu certyfikującego z siedzibą w Niemczech, za swoje perowskitowe moduły fotowoltaiczne do produktów konsumenckich. Można je zastosować we wnętrzach, tak jak ma to miejsce w przypadku dynamicznych naklejek sklepowych, które firma wprowadziła na rynek w Polsce w 2021 roku.

TÜV Rheinland potwierdził Notatom z Polski, że Saule Technologies jako pierwsza na świecie uzyskała taki certyfikat. W kolejnym kroku firma będzie zabiegać o podobne certyfikaty dla swojej technologii także w jednostkach zewnętrznych, co umożliwi jej komercjalizację paneli dachowych.

W 2021 roku Saule Technologies uruchomiła we Wrocławiu pierwszą na świecie linię do produkcji drukowanych ogniw perowskitowych. Produkuje cienkie, lekkie i elastyczne panele słoneczne powlekane metodą atramentową warstwą perowskitu.

Twierdzi, że są one nie tylko bardziej wydajne niż arkusze krzemowe, ale są również tańsze w produkcji, ponieważ perowskit nie wymaga bardzo wysokich temperatur w procesie formowania.

„Certyfikacja gwarantuje, że produkt nie ma statusu znormalizowanego prototypu, ale raczej dojrzałej oferty rynkowej o stabilnych i powtarzalnych standardach” – stwierdziła spółka matka firmy, Columbus Energy.

Założycielka i dyrektor ds. technologii Saule Technologies, fizyk Olga Malinkiewicz, powiedziała Business Insider Poland, że kolejnym krokiem firmy będzie certyfikacja pozostałych produktów, w tym paneli zewnętrznych.

„To jest w naszym zasięgu. Aby jednak produkować panele zewnętrzne w konkurencyjnej cenie, musimy zwiększyć produkcję. Potrzebujemy nowej linii produkcyjnej o mocy 50-100 MW rocznie. To było nasze marzenie od lat” ona dodała.

Wśród rozwijanych przez firmę produktów znajdują się konstrukcje, które zapewniają ochronę budynków przed działaniem promieni słonecznych, a jednocześnie wytwarzają energię elektryczną, którą można wykorzystać np. do obsługi klimatyzacji.


Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Materiały prasowe Saule Technologies