Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zysk za pierwsze półrocze portugalskiego banku Millennium BCP wzrósł pięciokrotnie

Ludzie chodzą w pobliżu oddziału Banku Millennium BCB w centrum Lizbony, Portugalia, 11 maja 2016 r. REUTERS / Rafael Marchant

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LIZBONA, 27 lipca (Reuters) – Największy bank giełdowy w Portugalii, Millennium BCB, poinformował w środę o pięciokrotnym wzroście zysku netto w pierwszym półroczu, wspieranym przez mocne dochody podstawowe i agresywne cięcia kosztów, pomimo wyższych rezerw w polskim oddziale.

Bank osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 74,5 mln euro w okresie od stycznia do czerwca, w porównaniu z 12,3 mln euro rok wcześniej, a zysk z działalności krajowej wzrósł o 63% do 174,5 mln euro.

Jego polska spółka zależna, Bank Millennium (MILP.WA), poinformowała we wtorek, że zmniejszyła o połowę straty do 56,6 mln euro w pierwszej połowie 2022 r., pomimo rezerw i kosztów 257,8 mln euro związanych z ryzykiem prawnym na portfelu kredytów hipotecznych w walutach obcych. pożyczki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prezes Miguel Maya powiedział, że „poprawa wyników wynika głównie ze wzrostu przychodów podstawowych grupy, które wzrosły o 22,7% do 1,37 mld euro oraz ścisłego zarządzania kosztami operacyjnymi”, które spadły o 12,5% do 516,2 milion. euro.

Wskaźnik kosztów do dochodów spadł w czerwcu do 40%, w porównaniu do 53% rok wcześniej, co pokazuje, że jest „coraz bardziej efektywny”, powiedział.

Millennium PCB podało, że skonsolidowany dochód odsetkowy netto, będący miarą zysku na kredytach pomniejszonego o koszty depozytów, wzrósł w pierwszym półroczu o 28,6% do 985,2 mln euro, podczas gdy opłaty i prowizje wzrosły o 34,6% do 387,9 mln euro.

„Jestem pewny siebie, ale nie ma powodu do euforii” – powiedziała Maya dziennikarzom – „Globalne środowisko gospodarcze jest trudne, a Portugalia nie jest odizolowana od tego, co dzieje się na świecie”.

READ  Ponowny ostrzał Charkowa, zabijając 4. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że 836 000 uciekło podczas rosyjskiej inwazji

Widzi wojnę na Ukrainie, rosnące koszty energii i zakłócenia w łańcuchach dostaw powodujące „spowolnienie w portugalskiej gospodarce, ale nie jest to poważny problem strukturalny”.

Wysiłki Europejskiego Banku Centralnego mające na celu powstrzymanie hiperinflacji w Europie wraz z rosnącymi kosztami pożyczek zwiększyły wyniki finansowe wielu głównych pożyczkodawców, ale głównym pytaniem w głowach bankierów jest teraz, czy głębsze cięcia w dostawach gazu wpłyną na gospodarki i banki w regionie. Czytaj więcej

Kontynuując rozliczanie swojego bilansu, bank poinformował, że obniżył łączną ekspozycję zagrożoną o 16,7% do 2,5 mld euro w czerwcu w porównaniu z poprzednim rokiem.

„Nie spodziewam się wzrostu problematycznych ekspozycji w ciągu najbliższych dwóch lat ze względu na wyższe stopy procentowe” – powiedział.

Wskaźnik Tier 1 akcji zwykłych wyniósł 11,3% w czerwcu 2022 r., co oznacza spadek o 30 punktów bazowych w porównaniu z poprzednim rokiem, ale Maya stwierdziła, że ​​poziom ten jest „odpowiedni i przekracza wymogi regulacyjne”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Sergio Goncalves) Montaż przez Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.