Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zysk netto Pekao w IV kw. 886,1 mln zł, powyżej oczekiwań

GDAŃSK, 2 marca (Reuters) – Polski bank Pekao (PEO.WA) podał, że zysk netto w czwartym kwartale wzrósł o 27% rok do roku do 886,1 mln zł (201,88 mln USD). Rezultatem był wzrost o 6% do 735 mln zł, co przekroczyło prognozy analityków.

Wynik odsetkowy netto w czwartym kwartale wzrósł ponad dwukrotnie do 3,21 mld zł, podczas gdy wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł w ubiegłym roku 695,2 mln zł i 672,0 mln zł.

„Rok 2022 był pod wieloma względami wymagający (…) wpływając na nasze wyniki ze względu na decyzje regulacyjne oraz (…) zaksięgowanie dodatkowych, znacznych rezerw na kredyty hipoteczne w (…) frankach szwajcarskich…”, powiedział powiedział prezes banku Leszek Skiba.

Zysk netto za cały rok wyniósł 1,72 mld zł, co oznacza spadek o 21% rok do roku.

Roczny spadek związany był z wakacjami w spłacie 2,0 mld zł oraz łącznie 1,6 mld zł na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Po serii podwyżek stóp procentowych narzuconych przez bank centralny w celu walki z inflacją, rząd wprowadził wakacje płatnicze dla kredytobiorców, które pozwolą im odroczyć osiem rat w latach 2022-23.

(1 $ = 4,3893 zł)

Relacja Mateusza Rabiega i Adrianny Ebert; Montaż autorstwa Christiana Schmollingera i Kim Coggle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Polska wysyła dwunastu wybitnych sportowców do drużyn akademickich