Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Żydowska święta łaźnia znaleziona pod klubem ze striptizem w Polsce

Żydowska święta łaźnia znaleziona pod klubem ze striptizem w Polsce

Historia mykwy sięga prawdopodobnie czasów przed II wojną światową, kiedy w polskim mieście Chmelnik żyła prężnie działająca społeczność żydowska.

Oferta Adaret/Haaretz Żydowskie łaźnie rytualne służyły do ​​oczyszczenia przed ceremoniami religijnymi lub świętami.

Nowy właściciel zamkniętego polskiego klubu ze striptizem przeżywa ogromny szok, gdy w piwnicy swojej nowej posiadłości znajduje łaźnię żydowską.

Kilka lat temu Marian Zolski, biznesmen z Chmelnika w Polsce, kupił klub nocny Sphinx, który nie działał od 15 lat. Pozostałości po tętniącym życiem nocnym klubie wciąż tam były – baner Heinekena na ścianie, filar na środku sali, kolekcja dekoracji inspirowanych starożytnym Egiptem.

Ale najciekawszego odkrycia dokonano, gdy otworzyły się drzwi do piwnicy.

W podziemiach znajdowała się zabytkowa żydowska święta łaźnia, zwana mykwą. Łaźnie tradycyjnie służyły do ​​rytuałów oczyszczających, a kąpiel w podziemiach Sfinksa nadal zawiera wodę.

Co więcej, oryginalne niebiesko-białe kafelki i gwiazdy Dawida zdobiące ściany były nadal widoczne i w dobrym stanie. W sąsiednim pomieszczeniu znajdowała się mniejsza mykwa, z której prawdopodobnie korzystały kobiety.

„To niesamowite” – powiedział w rozmowie z magazynem Meir Polka, działacz na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Haaretz. „Schodzisz do piwnicy i jesteś w innym świecie. To jest jak kapsuła czasu”.

Rytuały oczyszczające są ważną częścią wiary i kultury żydowskiej. Mykwa służy do oczyszczenia człowieka i duchowego odrodzenia przed ceremoniami religijnymi lub świętami.

Często stosowały go także kobiety po menstruacji, aby je oczyścić, zanim mogły wznowić stosunki małżeńskie z mężami; Było to najbardziej powszechne w judaizmie historycznym, ale niektóre konserwatywne sekty, takie jak judaizm ortodoksyjny, nadal wymagają tej praktyki.

Nie jest jasne, ile dokładnie lat ma nowo odkryta mykwa, ale prawdopodobnie pochodzi sprzed II wojny światowej. Polska była głównym celem nazistów w okresie poprzedzającym wojnę. Przed Holokaustem Szmelnik liczył około 10 000 mieszkańców, z czego 80% stanowili Żydzi. Po wojnie ogólna liczba Żydów w Chmelniku wynosiła zaledwie czterech.

READ  Wiceprezes Polskiej Gospodarki omawia możliwości inwestycyjne w tajwańskim Kaohsiung | Wiadomości z Tajwanu

według starożytne aktywaChmelnik został zasiedlony przez Żydów sefardyjskich uciekających przed hiszpańską inkwizycją w latach trzydziestych XVIII wieku. Gmina żydowska Chmelnika wybudowała tam synagogę i rozkwitła przez cały XVIII i XIX wiek, wnosząc przez lata ogromny wkład w kulturę i gospodarkę miasta.

Synagoga Szmelnik

Wikimedia CommonsSynagoga w Chmelniku jest obecnie muzeum poświęconym tym, którzy stracili życie w czasie Holokaustu.

Ale w 1939 roku hitlerowcy napadli na Polskę. 5 września 1939 r. zebrali w Chmelniku prominentne osobistości żydowskie i zabrali ich do auli, po czym ją podpalili. Pozostali przy życiu Żydzi zostali skazani na prace przymusowe w getcie w Chmelniku.

W 1942 r. naziści unicestwili getto, zabijając setki jego żydowskich mieszkańców i wysyłając tysiące kolejnych do obozu zagłady w Treblince – drugiego po Auschwitz najniebezpieczniejszego nazistowskiego obozu zagłady. Szacuje się, że w Treblince zginęło od 700 000 do 900 000 Żydów, w większości Polaków.

Synagoga Pamięci Holokaustu

Wikimedia CommonsSynagoga w Chmelniku jest obecnie muzeum i pomnikiem polskich Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.

Teraz Zwoleski powiedział, że planuje przekształcić to miejsce w muzeum lub atrakcję turystyczną.

„Tu się urodziłem i wychowałem, więc zależy mi na historii tego miejsca. Nie chcę, żeby zniknęła” – powiedział Zvolsky. „Zachęcam ludzi do pamiętania o przeszłości, a Was, Żydów, zachęcam do jej zachowania i pamiętaj, aby to utrwalić.”


Po przeczytaniu o historycznych łaźniach rytualnych odnalezionych w Polsce, obejrzyj niepokojące zdjęcia z gett podczas Holokaustu. Albo przeczytaj o żydowskim nastolatku, który udawał nazistę, aby przeżyć Holokaust.