Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zwolnienie polskich firm z CIT przyciąga zagranicznych inwestorów

Zwolnienie polskich firm z CIT przyciąga zagranicznych inwestorów

Coraz większą popularnością wśród podatników cieszy się tzw. estoński podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), nowa forma podatku wprowadzona w Polsce w 2021 roku.

W 2022 r. przepisy dotyczące estońskiego CIT uległy znacznej modyfikacji na korzyść podatników – zniesiono lub złagodzono niektóre z bardziej restrykcyjnych wymogów wjazdowych, a zachęty (niska stawka podatku) stały się bardziej atrakcyjne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne nie tylko dla polskich podatników, ale także dla inwestorów zagranicznych – o ile są to osoby fizyczne i inwestują za pośrednictwem polskiej spółki.

Główną zaletą estońskiego CIT jest to, że podatek nie jest płacony do czasu podziału zysków. Od 2022 r. efektywna stawka podatkowa może zachęcić podatników do wyboru tego rodzaju podatku.

Podczas gdy wzrastają obciążenia podatkowe firm płacących podatki w normalny sposób i przedsiębiorców indywidualnych, estoński CIT pozwala na podniesienie obciążenia opłatami publicznymi do poziomu 18%-25%; Jest to efektywna stawka obejmująca podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób fizycznych oraz ubezpieczenia społeczne. Jeśli to nie jest wystarczająco atrakcyjne, należy pamiętać, że CIT w Estonii nie jest opłacany co miesiąc lub co rok, ale dopiero wtedy, gdy zysk zostanie faktycznie wydzielony (nawet jeśli nastąpi to w ciągu najbliższych pięciu lub więcej lat).

Głównym pytaniem, które można zadać, jest to, czy jest to możliwe dla inwestora zagranicznego. Prosta odpowiedź na pytanie brzmi „tak” i bez wyjątków.

Estoński CIT może zostać wybrany przez polską spółkę należącą do inwestorów indywidualnych z zagranicy, niezależnie od tego, czy pochodzi ona ze Stanów Zjednoczonych, Europy czy jakiejkolwiek innej jurysdykcji. Jedyne, o czym należy pamiętać to, że estoński CIT jest formą oczekiwanego opodatkowania osób prawnych (podatnicy CIT) – w związku z tym, jeśli cudzoziemiec chce z niego skorzystać, cudzoziemiec musi założyć spółkę w Polsce (LLC, LP, Joint Stock Company) przez które będą prowadzone operacje biznesowe lub inwestycje; Ale to samo dotyczy polskich inwestorów.

READ  Koncentracja na małych firmach: kawa La Coop

W rzeczywistości estoński CIT może w pewnych okolicznościach być bardziej odpowiedni dla obcokrajowców niż dla Polaków. Dzieje się tak, ponieważ polskie przepisy podatkowe przewidują specjalne zwolnienie z podatku dochodowego w przypadku wypłaty dywidendy (dywidendy) przez estońską firmę telekomunikacyjną i informatyczną.

Zwolnienie pozwala na obniżenie od 70% do 90% podatku dochodowego od dywidend – który w Polsce obliczany jest według stawki 19%. W przypadku, gdy dywidendy są wypłacane przez polską spółkę inwestorom zagranicznym, stawka podatku (podatek u źródła) jest zwykle niższa i wynosi od 5% do 15% – co obniża poziom podatków należnych w Polsce.

Polska firma, która wybrała estoński CIT, może również prowadzić działalność poza granicami Polski. Dochód z tych czynności może również podlegać estońskiemu podatkowi CIT, chyba że jest opodatkowany poza Polską (w takim przypadku podatek zagraniczny należy odliczyć od estońskiej bazy ICT).

Na uwagę zasługuje fakt, że estoński CIT jest dopuszczalny dla każdej firmy (z jednym wyjątkiem – szeroko rozumiana działalność finansowa).

Dopóki istnieje realna inwestycja, która generuje niepasywny dochód (taki jak odsetki lub tantiemy), można wybrać estoński CIT. Estoński CIT może być idealnym rozwiązaniem dla średnio- i długoterminowych inwestycji, które zawsze są opłacalne.

Jeśli zainwestujesz 100 mln zł przy stopie zwrotu (dochodu) 5% w skali roku. Roczny zysk w wysokości 5 mln zł będzie kosztował ok. 1 mln zł podatku IT – który musisz zapłacić niezależnie od tego, czy zysk jest wydzielony, czy nie – plus kolejne 800 000 zł (jeśli zysk został już wydzielony). Pomnóż te liczby przez pięć lub dziesięć lat, w zależności od tego, jak długo trwa inwestycja, a liczby stają się znaczące. A teraz wyobraź sobie, co dzieje się z estońskim CIT – jeśli nie płacisz dywidend, nie płacisz nic, zero.

READ  Sztuczna inteligencja obejmuje stanowisko dyrektora generalnego w polskiej firmie spirytusowej

Podczas gdy otoczenie podatkowe w Polsce staje się generalnie coraz bardziej złożone, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby nie przegapić możliwości, jakie daje ustawodawca. Estoński CIT jest tego doskonałym przykładem – i mogą z niego korzystać również zagraniczni inwestorzy.

Łukasz Kosonowski

Partner, MDDP

Materiały na tej stronie przeznaczone są dla instytucji finansowych, profesjonalnych inwestorów oraz ich profesjonalnych doradców. To jest tylko dla informacji. Prosimy o zapoznanie się z naszymi warunkami i polityką prywatności przed skorzystaniem ze strony. Wszystkie materiały ściśle podlegają obowiązującym prawom autorskim.

Copyright © 2021 Euromoney Institutional Investor PLC. Aby uzyskać pomoc, zapoznaj się z naszym FAQ.