Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Źródła Mzima: Tam, gdzie ryby pielęgnują hipopotamy

Źródła Mzimy. [Wilberforce Okwiri,Standard]

Nowy dokument prezydenta USA Baracka Obamy na Netflix, Our Great National Parks, przedstawia osiem najbardziej unikalnych parków na świecie, w tym Park Narodowy Tsavo w Kenii.

Wyjątkowość Tsavo polega na bezlitosnym suchym krajobrazie i symbiotycznym sposobie życia zwierząt: rodzina mangusty karłowatej pomaga rogom krów w zdobywaniu pożywienia.

Podczas gdy naturalne źródła wody w Tsavo znikają w porze suchej, Źródła Mzima są odwieczną oazą i popularną atrakcją parku narodowego.

Czyste wody tego łańcucha jezior są filtrowane przez skały wulkaniczne wzgórz Chiolu na północy; Każdego dnia ponad 50 milionów galonów wody wycieka z ziemi do czystych, pełnych aktywności basenów.

W Mzima Springs kupka hipopotama dostarcza naturalnych nawozów, które są podstawą różnorodności życia w tym ekosystemie. Obornik hipopotama pomaga w uprawie palm daktylowych, rafii, jagód wodnych i fig, których opadłe owoce stanowią pożywienie dla małp i ptaków aksamitnych.

Strażnik KWS eskortuje turystów na wycieczkę po Źródłach Mzima. [Gideon Maundu, Standard]

Kupa hipopotama dostarcza również składników odżywczych dla roślin, pokarmu dla owadów i stawonogów, mięczaków, pierścienic, szkarłupni i zwierząt wydrążonych pod wodami Źródeł Mzima.

Ryby w źródłach żywią się ekskrementami, zapewniając jednocześnie hipopotamowi „pomoc w domu”; Czyszczenie zębów hipopotama, gdy ten otwiera usta i szukanie skrawków utkniętych między zębami hipopotama w niezwykłej relacji wzajemnego zaufania.

Narządy gębowe ryb oczyszczają również skórę hipopotama, popękane paznokcie i stopy oraz pośladki. Inni zakrywają wąsy ogona. Cała społeczność ryb działa jak oczyszczanie hipopotama; Oczyszczanie skóry i wybieranie kleszczy w tym, co biolodzy nazywają mutualizmem – związek między dwoma gatunkami, który przynosi korzyści obu: Ryby otrzymują pełny posiłek z kupy hipopotama w zamian za pedicure i pastę.

W artykule opublikowanym w 2002 roku w Centre for Ecology Joe Eaton pisze, że w Mzima Springs istnieje wzajemne powiązanie „od bliskiego symbiotycznego partnerstwa między glonami i grzybami, które tworzą porosty, aż po luźne powiązania ptaków śpiewających w stadzie wielogatunkowym”.

Eaton pisze: „Stosunki płciowe przekraczają granice azylu i królestwa, łącząc rośliny z grzybami, które odżywiają ich korzenie, oraz zwierzętami, które zapylają ich kwiaty i rozsiewają nasiona”.

Eaton zgodził się z wybitną biolog Lynn Margulis, która utrzymywała, że ​​pochodzenie złożonego życia jest wynikiem symbiozy organizmów jednokomórkowych (endosymbioza) i „rozprzestrzenianie się mutualizmu wydaje się przeczyć tej idei, wracając do Pochodzenia gatunków Darwina, przyrody jako pola zaciekłej konkurencji”.

Malowanie w Źródłach Mzima. [Gideon Maundu, Standard]

Rosyjski biolog ewolucyjny Piotr Kropotkin, książę, który stał się anarchistą, argumentuje w swojej klasycznej książce Pomoc wzajemna, że ​​wspólne zachowanie jest ważniejsze niż rywalizacja, przytaczając watahę wilków lub kolonię termitów jako przykłady, w których organizm zyskuje „ogólną sprawność” poprzez pomoc w przetrwaniu Bliscy krewni, z którymi dzielisz ich geny.

Ale zawody odbyły się podczas długiej suszy w 2009 roku, kiedy do Mzima Springs wjeżdżały tysiące wygłodniałych zwierząt łownych, a współzawodnictwo z hipopotamami spowodowało śmierć głodową większości: pozostało ich tylko pięć, w porównaniu z 70 w 2003 roku.

Podczas gdy Źródła Mzima to mała zielona oaza, w innych suchych częściach Tsavo jest inaczej, gdzie niesamowita pamięć i zmysł węchu z milionów receptorów w trąbach słoni pomaga kierować innym zwierzętom tam, gdzie jest woda i jedzenie – aż do wyschnięcia. sezon kończy się we wrześniu.

Ale na długo przed Obamą, dokumentalista Alan Root, nakręcił w 1969 roku Mzima: Portret wiosny.

powiązane tematy

READ  Kate Connor mówi o nierealistycznych standardach ciała, z jakimi borykają się aktorzy płci męskiej