Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zostań bogiem własnego Śródziemia w WorldBox

co za zbieg okoliczności. Kto by pomyślał, że gra taka jak WorldBox – God Simulator pojawi się w tym samym czasie, kiedy zdecydowałeś się ponownie obejrzeć Hobbita i Władcę Pierścieni? Edycje naturalnie rozszerzone. Właśnie wyczyściłem społeczność pierścienia, więc przechodzę przez nie. Biedny Stary Boromir – Dopada mnie za każdym razem.

Można śmiało powiedzieć, że mam w mózgu orki, elfy i krasnoludy, więc możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie, gdy WorldBox pozwolił mi dosłownie stworzyć własne Śródziemie. Dostałem nawet osiągnięcie „dobry, że osiągnąłem Śródziemie”, kiedy wypełniłem świat pokrewnymi rasami.

Jestem, jak sugeruje tytuł gry, bogiem tego świata. Mogę sprawić, by wyglądało tak, jak lubię, a potem złożyć je w całość i zobaczyć, co się stanie — patrz, jak moje rasy mnożą się, budują i rozprzestrzeniają na mojej mapie. Przez cały czas, gdy to robią, tworzony jest dziennik. Koronują władców, którzy starzeją się i umierają. Tworzą królestwa, które kwitną i dzielą. I zdecydowanie walczą. Gra śledzi to wszystko, kronikując historię twojego świata.

W moim świecie rozprzestrzeniły się elfy. Rozmnażały się jak horda napalonych Legolasów. I nie rozprzestrzeniali się pokojowo: byli zaciekłymi ekspansjonistami, eliminując wszystko, co było w ich zasięgu. Nawet nie zauważyłem, że uderzyli w ludzi, ale kiedy za bardzo zbliżyli się do krasnoludów, spanikowałem. Interweniowałem. Ale co dalej? Musi Bóg tak?

Interwencja to druga połowa gry. To tak, jakbyś tworzył cywilizacje specjalnie po to, by móc wkroczyć, upewniając się, że twoje środowisko testowe jest wystarczająco silne, zanim zostaną rzucone wyzwania. Możesz wypróbować kilka kombinacji wilków, niedźwiedzi i nosorożców, ale czy od tego czasu pojawiła się jakaś ekscytująca fantazja, która opiera się na przyziemnych spotkaniach, takich jak te? Lepiej dostań się do demonów, które spalają ziemię w ich śladzie, lub wrogów takich jak Biały Wędrowiec, którzy ją zamrażają. Albo nekromanci, którzy przyzywają szkielety, albo złe wiedźmy, nawiedzane przez białych czarodziejów na całym świecie. Jakieś historie, które przyszły ci na myśl?

Ale to tylko niewielka część oferty. Są zombie ze znaną infekcją, są UFO i są smoki. Zdarzają się klęski żywiołowe, takie jak huragany, trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Są błogosławieństwa, uzdrowienia, epidemie i zaraza. Istnieje nawet, jeśli czujesz się szczególnie zdruzgotany, niepokojący zestaw zabójczych bomb dla świata. A z drugiej strony: wielość sił tworzenia, zdolność odrastania i przekształcania wszystkiego, co widzisz. Ale nie należy mówić o mocy kontrolowania stworzeń. Zawsze trzymasz ręce.

Bardzo zepsuta mapa w WorldBox
Mój piękny, nieskażony świat. Mój świat nie jest już taki piękny i zepsuty.

I tak gra toczy się dalej: robisz (gra tworzy się również automatycznie, jeśli na to pozwolisz), oglądasz (przyspieszysz czas, jeśli chcesz) i rigujesz. Osłabiasz elfy taktyczną inwazją demonów lub bezczelnie pomagasz krasnoludom dodatkowymi zasobami, jeśli zostaną w tyle. I kiedy to robisz, w twoim świecie naturalnie zaczynają się pojawiać wieki. Epoki pokojowej ekspansji lub ery wielkich wojen. Epoki, w których jedna rasa kwitła, a inne się rozdzielały. Epoki, kiedy zło ogarnęło ziemię. To wszystko gra na twoich oczach jak mrówki biegające tam iz powrotem po ogrodzie.

Ale WorldBox jest naprawdę sprytny, ponieważ zbliża się do ciebie, generując szczegółowe statystyki dla każdej postaci. Zachęca do sprawdzenia go, aby zobaczyć arkusze postaci z losowo generowanymi i ewoluującymi statystykami – statystykami walki, statystykami postaci i statystykami społecznościowymi. To są żywe i zmieniające się postacie w waszym świecie.

Zbliżenie na mój świat ze smokiem wędrującym na wolności
Zbliżenie na mój bardzo gęsty świat ze smokiem na wolności.

Nie tylko dobre rzeczy. Sprawdź, czy nie ma szałowego demona po pół godzinie, zbierze dziesiątki zabójstw, wzrośnie o kilka poziomów, będzie miał więcej punktów życia i fajne nowe atrybuty, takie jak status weterana lub tylko jedno oko. Sprawdź jednego z władców królestwa na świecie, a zobaczysz, że są ozdobione rzadkim i legendarnym sprzętem wykutym przez ich lud X kilka lat temu. Pomyśl o przechowywanych broniach z dzieł Tolkiena, takich jak Orcrist, Glamdring czy Anduril – są tego typu.

To osobisty akcent, który rozgrzewa i zabarwia szersze ciosy symulacji, dając wrażenie, że sam piszesz Silmarillion, w którym pojawiają się wielcy bohaterowie i wielcy wrogowie i walczą o losy świata. Naprawdę trudno oderwać od niego wzrok.

W końcu, jak skomplikowana jest symulacja i jak długo jej wyniki mogą Cię zaskoczyć, nie wiem – trudno powiedzieć po kilku godzinach grania. Ale jest już wiele do zrobienia, ponieważ jako tytuł z wczesnym dostępem z dwuletnią, uznaniową podróżą programistyczną, jest mnóstwo czasu, aby dodać więcej.

READ  Wideo: Porównanie Smash Bros. Ultimate VS MultiVersus od Digital Foundry