Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zniszczenie zewnętrznych źródeł zasilania elektrowni jądrowej w Zaporożu | Ukraina

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ powiedział, że w wyniku bombardowania zniszczone zostało źródło energii elektrycznej znajdującej się poza terenem zakładu w Zaporożu, a szanse na przywrócenie niezawodnych dostaw są niewielkie.

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, powiedział, że bombardowanie zniszczyło rozdzielnię dla pobliskiej elektrowni cieplnej.

Elektrownia od trzech tygodni zasila elektrownię jądrową za każdym razem, gdy jej normalne linie zasilające zostały odcięte. Stacja termalna zasilała również pogrążoną w ciemności okolicę.

Lokalni ukraińscy urzędnicy poinformowali, że trwają prace nad przywróceniem kontaktu, który kilka razy w tym tygodniu był przerywany.

Grossi, który powiedział, że sytuacja została zgłoszona przez przedstawicieli MAEA na stacji, wezwał do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich bombardowań na całym obszarze”. „Jest to sytuacja nie do utrzymania i staje się coraz bardziej niepewna”, powiedział, nie obwiniając bombardowania.

Ukraina i Rosja obwiniały się nawzajem o bombardowanie w pobliżu Zaporoża na południu Ukraina I w sąsiedztwie największej elektrowni jądrowej w Europie, która ma sześć reaktorów.

W tym tygodniu kilkakrotnie odcinano i przywracano dopływ ciepła, a sąsiednie miasto Enerhodar kilkakrotnie cierpiało z powodu całkowitych przerw w dostawie prądu.

Kiedy dopływ ciepła został odcięty, elektrownia polegała na jedynym pozostałym reaktorze roboczym do zasilania chłodzenia i innych funkcji bezpieczeństwa. Ta metoda ma na celu oszczędzanie energii tylko przez kilka godzin na raz. Generatory diesla są używane w ostateczności. Grossi powiedział, że ciągłe niszczenie dostaw energii cieplnej skłoniło Ukrainę do rozważenia zamknięcia pozostałego działającego reaktora. Ukraina „już nie [has] Pewność w odzyskiwaniu energii poza zakładem” – powiedział.

Grossi powiedział, że jeśli Ukraina nie zrezygnuje z przywracania dostaw poza zakładem, cała elektrownia będzie polegać na awaryjnych generatorach diesla, które zapewnią dostawy dla funkcji bezpieczeństwa jądrowego i ochrony.

„W rezultacie operator nie będzie w stanie ponownie uruchomić reaktorów, chyba że zostanie niezawodnie przywrócone zasilanie poza siedzibą” – powiedział.

READ  Wstępne wyniki wskazują, że celowe lądowanie spowodowało katastrofę chińskiego samolotu, w której zginęło 132 osoby

Burmistrz Innerhodaru na uchodźstwie Dmitro Orłow powiedział w piątek, że trwają prace nad naprawą stacji rozdzielczej i przywróceniem dostaw z ciepłowni do miasta, z których większość nadal cierpi z powodu przerw w dostawie prądu.

Zjawisko to nastąpiło w czasie, gdy dyplomaci z Kanady i Polski przygotowują się do poddania projektu uchwały pod głosowanie Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Według Reutersa. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej działa jako międzynarodowy obserwator jądrowy pod nadzorem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Projekt tekstu, widziany przez Reutersa, domaga się od Rosji opuszczenia elektrowni i przekazania kontroli nad elektrownią odpowiednim władzom w obrębie uznanych na arenie międzynarodowej granic Ukrainy. Reuters cytował dyplomatów, powołując się na dyplomatów, że tekst ma zostać zatwierdzony.