Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zniknięcie Aleksieja Nawalnego z rosyjskiego więzienia |  Aleksiej Nawalny

Zniknięcie Aleksieja Nawalnego z rosyjskiego więzienia | Aleksiej Nawalny

Sojusznicy uwięzionego rosyjskiego polityka opozycji Aleksiej Nawalny Powiedział, że zniknął z więzienia, w którym spędzał czas.

Bliskie mu osoby twierdzą, że prawdopodobnie zostanie przeniesiony do innego więzienia. w RosjaTransfery z więzienia mogą trwać dni, jeśli nie tygodnie, i być owiane tajemnicą.

„Przez cały ten czas nie wiemy, gdzie przebywa Aleksiej, zostaje on sam z reżimem, który już wcześniej próbował go zabić” – powiedziała w mediach społecznościowych rzeczniczka Nawalnego Kira Jarimsz.

Leonid Wołkow, najbliższy sojusznik Nawalnego, powiedział w Telegramie, że prawnik polityka odwiedził go we wtorek w więzieniu i powiedziano mu, że „tu nie ma takiego skazańca”. „Gdzie jest teraz Aleksiej i do którego więzienia się przeniesie, nie wiemy” – powiedział Wołkow.

Navalny, najtrwalszy wróg polityczny Prezydent Rosji Władimir Putinw styczniu 2021 roku, po powrocie z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po zatruciu lekiem paraliżującym, z którego obwinia Kreml, i został skazany na dwa i pół roku więzienia za naruszenie zwolnienia warunkowego.

W marcu Navalny został skazany na dziewięć lat więzienia za oszustwo i obrazę sądu, pod zarzutami, Odrzucony z powodów politycznych I próba władz, by zatrzymać go za kratkami jak najdłużej.

Sędzia nakazał mu odbyć nową karę w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Miał zostać przeniesiony do jednego po tym, jak stracił apelację.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Nowe skazanie nastąpiło tuż po trwającej rok przez Kreml rozprawie ze zwolennikami Nawalnego, innymi działaczami opozycji i niezależnymi dziennikarzami, ponieważ władze wydają się być chętne do zdławienia wszelkich opozycji.

Osobom bliskim Nawalnego postawiono zarzuty kryminalne i wielu opuściło kraj, a infrastruktura polityczna jego ugrupowania – instytucja antykorupcyjna i ogólnopolska sieć urzędów regionalnych – została zniszczona po uznaniu jej za organizację ekstremistyczną.

Do tej pory Nawalny przebywał w kolonii karnej IK-2 w obwodzie włodzimierskim, około 60 mil na wschód od stolicy Rosji. Wśród rosyjskich więzień ośrodek w mieście Pokrov wyróżnia się rygorystycznymi procedurami dotyczącymi więźniów, w tym godzinami czuwania.

Yarimsh przytoczył pogłoski, że Nawalny miał zostać przeniesiony do IK-6, silnie strzeżonej kolonii na tym samym obszarze, 90 mil na wschód od IK-2, ale zauważył, że „ani prawnik Aleksieja, ani jego krewni nie zostali poinformowani o jego przeniesieniu”.

Prawnik Nawalnego nie potwierdził plotek w rozmowie telefonicznej z The Associated Press, mówiąc, że wie tylko, że został „przeniesiony w nieznanym kierunku”.

Rosyjska tajemnica dotycząca transferów więźniów została skrytykowana przez obrońców praw człowieka.

READ  Szef GCHQ: zachodnie agencje szpiegowskie muszą „wyprzedzać dezinformację” | GCHQ