Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Znaleziono rzadkie kawałki meteorytu wielkości orzecha włoskiego, który eksplodował nad Niemcami

Znaleziono rzadkie kawałki meteorytu wielkości orzecha włoskiego, który eksplodował nad Niemcami

Na początku tego tygodnia, po raz ósmy w historii, na niebie nad Niemcami eksplodowała asteroida. W rzeczywistości towarzyszyło temu rzadkie 95-minutowe ostrzeżenie i rozpoczęto poszukiwania ewentualnych fragmentów meteorytu, które przetrwały spalenie w atmosferze i spadły Do ziemi. . Teraz badacze myślą, że znaleźli.

Naukowcy z Ziemi odkryli fragmenty asteroidy 2024 BX1 wielkości orzecha włoskiego. Muzeum für Naturkunde w Berlinie i jego kolegów, a teraz zostaną zbadane, aby upewnić się, że pochodzą z tego ciała niebieskiego. 2024 BX1 był ósmym obiektem, który kiedykolwiek przewidywano, że ma 100% szans na uderzenie w Ziemię.

Asteroidę odkryto po raz pierwszy około trzech godzin przed uderzeniem. Christian Szarnieczky ze stacji Mount Peskestitu w Obserwatorium Konkoli niedaleko Budapesztu na Węgrzech zauważył ją na niebie i zgłosił swoje odkrycie do Minor Planet Center. Jest to międzynarodowy system zawierający bazę danych wszystkich małych obiektów poruszających się w Układzie Słonecznym. Dane są następnie automatycznie udostępniane innym astronomom.

System ten nie jest odporny na oszukiwanie, jak niedawno dowiedzieliśmy się w przypadku niebezpiecznej asteroidy, która nigdy nie istniała, ale lepiej jest uzyskać fałszywe alarmy i wyłapać także wszystkie prawdziwe. Dziękuję za reflektorkolejny zautomatyzowany system śledzący ścieżkę nowo odkrytych obiektów, stało się jasne, że asteroida 2024 BX1 wkrótce zderzy się z Ziemią.

Meteoryt znaleziony na Ziemi.

Źródło obrazu: Seven Dettlaff

Jasną kulę ognia wydobywającą się z obiektu widziano daleko od Czech. Oczekiwano, że fragmenty (jeśli przetrwały zniszczenie pierwotnego ciała) spadną na zachód od Berlina, w Haviland, gdzie znaleziono te małe fragmenty.

Rozmiar 2024 BX1 szacuje się na około 1 metr (3 stopy), co nie jest warte pomiaru nawet u żyraf, więc nie wzbudziło to żadnego większego alarmu. Rozpad podczas przechodzenia przez atmosferę był pewny. Ale zebranie pozostałych potencjalnych elementów jest bardzo ważne. Jeśli zostaną wyłapane wystarczająco wcześnie, pozostaną stosunkowo nie wystawione na działanie Ziemi i prawdopodobnie dostarczą niemal prymitywnych próbek asteroid – nie tak dobrych, jak te, które przywiozły misje takie jak OSIRIS-REx, ale dostarczyły do ​​domu.

READ  Astronomowie odkryli pierwszą możliwą egzoplanetę poza naszą galaktyką | astronomia

Badania meteorytów i misje pobierania próbek są niezbędne, aby pomóc nam odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące powstawania Układu Słonecznego. Systemy przewidywania asteroid są również niezbędne dla bezpieczeństwa Ziemi, ponieważ pokazują, że potencjalnie niebezpieczny obiekt może zostać wykryty i z czasem może spowodować pewne szkody, co umożliwi powiadomienie lub ewakuację dotkniętej populacji. Nasze planetarne systemy obronne nadal mają ograniczenia, ale w ciągu ostatnich kilku lat poczyniono niesamowite postępy w ochronie ludzkości przed potencjalnie niebezpiecznymi obiektami bliskimi Ziemi.