Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Znalezienie kości spacerowicza prowadzi do odkrycia prawie kompletnego skamieniałego szkieletu tytanozaura

Znalezienie kości spacerowicza prowadzi do odkrycia prawie kompletnego skamieniałego szkieletu tytanozaura

Kość dinozaura sprzed 70 milionów lat, znaleziona przez mężczyznę spacerującego z psem, okazuje się częścią niemal kompletnej skamieniałości dinozaura.

25-letni Damien Bocheteau natknął się na kość dwa lata temu podczas spaceru w lesie w pobliżu Montolier, miasta w Hérault we Francji.

Po tym, jak Bochetto – entuzjasta paleontologii – zgłosił swoje odkrycie lokalnym badaczom ze Stowarzyszenia Kulturalnego, Archeologicznego i Paleontologicznego (ACAP) w pobliskim mieście Croze, odkrył, że kość była tylko częścią skamieniałości o długości 30 stóp. Tytaniozaury, które przemierzały Ziemię ponad 70 milionów lat temu.

Podstawowy obraz osoby wykopującej skamieniałość dinozaura. Mężczyzna spacerujący z psem we Francji odkrył skamielinę tytanozaura.

iStock/Getty Images Plus

„Stało się to pewnego ranka, jak każdego innego ranka, podczas zwykłego spaceru” – Bochetto powiedział lokalnej gazecie France Bleu w przetłumaczonym cytacie. „Podczas spaceru z psem osunięcie się ziemi na krawędzi klifu odsłoniło różne kości szkieletu”.

„Były to kości opadłe i dlatego odizolowane. Po kilku dniach wykopalisk zdaliśmy sobie sprawę, że były to kości połączone” – powiedział.

Ostatecznie odkryto, że skamieniałość była ukończona w około 70% i że należała do rodziny dinozaurów tytanozaurów, która żyła w okresie kredowym, zaledwie kilka milionów lat przed uderzeniem asteroidy, które zabiło dinozaury i spowodowało masowe wymieranie.

Tytanozaury, do których należą słynny brachiozaur i diplodok, to masywne dinozaury o długich szyjach, uważane za jedne z największych zwierząt lądowych, jakie kiedykolwiek istniały.

Te roślinożerne dinozaury mogły osiągać długość 30 metrów lub więcej, a ich długie szyje i ogony wsparte na mocnych kręgach pozwalały im osiągać duże wysokości podczas pasania się na roślinach.

Odkrycie utrzymywano w tajemnicy przez dwa lata, ponieważ paleontolodzy obawiali się, że ludzie przyjdą na to miejsce i ukradną lub zniszczą kości. Wolontariusze ACAP powoli wydobywali z ziemi skamielinę tytanozaura, a niedawno przewieziono ją do muzeum w Croze.

READ  Awarie sondy Marsa NASA, najnowsza próbka skały (zdjęcia)

„We Francji, w górnej kredzie, bardzo rzadko można to znaleźć [Boschetto] Musiał mieć „oko”. „Są ludzie, którzy są tu od 30 lat i nie widzieli tego miejsca” – powiedział France Bleu, założyciel muzeum Francis Vague.

„Ten tytanozaur, kuzyn brontozaura, miał około 8–9 metrów (26–29 stóp) długości. Uderzył go potężna powódź, utknął w barierze z piaskowca i tam pozostał. Będziemy musieli się zadowolić To.” „Znajdź resztę, czaszkę i kość udową. Tam mamy w kolejce część wystającą z tyłu czaszki”.

Brachiozaur
Galeria ilustracji dwóch dinozaurów brachiozaurów. Są to tytanozaury, podobnie jak skamielina odkryta we Francji.

iStock/Getty Images Plus

Na tym samym obszarze Francji odkryto wiele innych skamieniałości, a w pobliżu odkryto ponad 25 nowych gatunków.

„Prawdopodobnie wszyscy zginęli w tym samym czasie, podczas gwałtownej powodzi” – powiedział Bochetto lokalnej gazecie 20 Minutes w przetłumaczonym cytacie. „Widzimy ślady ugryzień krokodyli i mięsożerców”.

Nowo odkryty szkielet zostanie szczegółowo zbadany w Muzeum Croze i ostatecznie wystawiony na wystawę.

„To przełomowe dzieło dla ogółu społeczeństwa, ponieważ możemy podziwiać dinozaury w tak spontanicznym połączeniu” – powiedział Fagg.

Po odkryciu Bochetto zrezygnował z pracy w sektorze energetycznym i planuje zdobyć tytuł magistra paleontologii.

Czy masz radę dotyczącą historii naukowej, która Newsweek Czy powinno zakrywać? Czy masz pytanie dotyczące tytanozaurów? Daj nam znać pod adresem [email protected].

Mapa przedstawiająca gminę Montolier w departamencie Hérault w południowej Francji.