Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Znaki życiowe” planety pokazują zakres stresu klimatycznego – i pewne nadzieje

Aktualizacje dotyczące zmian klimatu

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 rekordy są ustanawiane codziennie według wyników. Na całym świecie inny zestaw rekordów tworzy historię, ale z niewłaściwych powodów.

Liczba tak zwanych „planetarnych parametrów życiowych”, które odnotowały nowe wzloty i upadki, pomimo ograniczenia działalności człowieka z powodu pandemii w zeszłym roku, została zwrócona w papier Został opublikowany na początku tego tygodnia, który śledził szereg różnych wskaźników związanych ze zmianami klimatu.

Lodowce topniały w rekordowym tempie; Dane pokazały, że poziom mórz jest na rekordowo wysokim poziomie, a stężenia dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w ziemskiej atmosferze nigdy nie były tak wysokie.

„Jestem zaniepokojony. Jestem zdenerwowany. Uważam, że ważne jest, aby ludzie widzieli te dane razem” – powiedział William J. Ripple, profesor ekologii na Uniwersytecie Stanowym Oregon i współautor. „Moim wnioskiem jest to, że głównie robimy jak zwykle, z tymczasowym przerwaniem pandemii Covid -19. . . Ale gdzie [already] Powrót do ustanawiania nowych rekordów.

Wydanie gazety dotyczy skali i częstotliwości rozmów wydarzenia pogodowe Prowadzi to niektórych naukowców do wniosku, że winę za to ponosi globalne ocieplenie.

Wśród wskaźników są różnice w temperaturach powierzchni lądu i morza, które w 2020 r. osiągnęły rekordowy poziom w niektórych regionach.

W tym samym czasie, gdy oceany ogrzewały się do szczytowych temperatur, zgodnie z danymi z monitoringu, ich kwasowość była najwyższa od siedmiu lat. Wiadomo, że te połączone efekty powodują bielenie koralowców w ciepłych wodach. I istnieją obawy, że trend w tych okolicznościach może wkrótce osiągnąć „punkt krytyczny” – po którym wyrządzone szkody będą trudne do odwrócenia.

Trzy wykresy przedstawiające rosnące trendy atmosferyczne dla dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu

Jednym z głównych problemów naukowców, który został podkreślony w artykule, był brak trwałego wpływu skumulowanej pandemii Covid-19 na „życiowe” wskaźniki.

READ  Astronauci przygotowują się do spaceru kosmicznego na żywo w telewizji NASA - Stacja Kosmiczna

„Masywne zmiany behawioralne ludzi w zmniejszaniu zużycia energii [as a result of the pandemic] Ripple wyjaśnił, że taki niewielki efekt. „W tym momencie musimy pomyśleć o poważnej zmianie transformacyjnej (…) jednak nadal jesteśmy w społeczności paliw kopalnych”.

Zużycie energii z paliw kopalnych spadło, ponieważ pandemia doprowadziła przemysł i usługi do niemal bezruchu w 2020 r. Jednak oczekuje się, że wschodzące globalne zużycie energii z węgla osiągnie w tym roku poziomy powyżej poziomów sprzed pandemii, prognozy wskazują, że zużycie energii ze źródeł ropy naftowej i gazu ziemnego.

Wykres liniowy globalnych trendów energetycznych.  Zużycie energii słonecznej i zyski rosną, ale wciąż daleko od ropy, gazu i węgla

Aż 18 z 31 wskaźników śledzonych przez grupę naukowców osiągnęło ostatnio swoje ekstrema.

Jednak nie wszystko można postrzegać negatywnie – niektórzy niosą promyk nadziei.

Oczekuje się, że zużycie energii wiatrowej i słonecznej wzrośnie w tym roku o jedną trzecią, w porównaniu na przykład z poziomem z 2019 roku.

Wartość światowych dotacji na paliwa kopalne spadła o ponad 40 proc. w 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

A zbycia aktywów związanych z paliwami kopalnymi przez fundusze emerytalne, instytucje edukacyjne, rządy i inne organizacje nadal rosły – do 14 bln USD w 2020 r. z 11,5 bln USD rok wcześniej.

Jednak autorzy wnioskują, że obecny zakres działań na rzecz klimatu jest niewystarczający, aby odwrócić główne niepokojące trendy.

„Jesteśmy w kryzysie klimatycznym… bardzo poważnym kryzysie klimatycznym”, mówi Ripple. „W tym momencie ważne jest, abyśmy zrobili rzeczy, które przyniosą szybkie skutki”.

Stolica klimatu

Gdzie zmiany klimatyczne spotykają się z biznesem, rynkami i polityką. Sprawdź relacje z Financial Times tutaj.

Ciekawi Cię zobowiązania finansowe Financial Times dotyczące zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska? Dowiedz się więcej o naszych celach opartych na nauce tutaj