Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Znaczna część Ukrainy pozostaje bez prądu, ciepła i wody po atakach rakietowych |  Ukraina

Znaczna część Ukrainy pozostaje bez prądu, ciepła i wody po atakach rakietowych | Ukraina

Znaczna część Ukrainy pozostaje bez prądu, ciepła i wody dwa dni po katastrofie Seria rosyjskich ataków rakietowych przeciwko infrastrukturze cywilnej kraju.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że 60% gospodarstw domowych w 3-milionowym mieście nie ma prądu, aw całym kraju były przerwy w dostawie prądu, ponieważ inżynierowie walczyli o naprawę transformatorów i linii przesyłowych uszkodzonych lub zniszczonych przez koronawirusa. Rakiety Cruise w środę.

prezydent Wołodymyr Zełenski Powiedział, że podstawowe obiekty są stopniowo przywracane, ale w 15 dzielnicach wystąpiły problemy z zaopatrzeniem w wodę.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk powiedział, że od października w rosyjskich atakach na infrastrukturę krytyczną zginęło co najmniej 77 osób.

„Miliony toną w ciężkich cierpieniach i przerażających warunkach życia w wyniku tych strajków” – powiedział Türk w oświadczeniu. „Ogólnie rzecz biorąc, stwarza to poważne problemy w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego, które wymaga namacalnej, bezpośredniej przewagi wojskowej dla każdego zaatakowanego celu”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie zaprzeczył, że Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy, ale obwinia Kijów za to, że nie zgodził się na rosyjskie żądania, których nie sprecyzował. Rząd Zełenskiego zobowiązał się nie akceptować warunków pokojowych, które pozostawiają Rosji kontrolę nad jakimkolwiek terytorium Ukrainy.

Zdjęcia satelitarne NASA nad Ukrainą porównujące luty i listopad
Zdjęcia satelitarne NASA nad Ukrainą porównujące luty i listopad

W swoim czwartkowym przemówieniu Zełenski powiedział, że ataki nie złamią woli narodu ukraińskiego. Powiedział: „Przetrwaliśmy razem dziewięć miesięcy totalnej wojny, a Rosja nie znalazła sposobu, aby nas złamać i nie znajdzie sposobu”.

Trzy elektrownie jądrowe pozostające pod kontrolą Ukrainy wróciły do ​​pracy po bezprecedensowym całkowitym zamknięciu w środę. Jednak Petro Kotin, szef państwowej elektrowni jądrowej Energoatom, powiedział Guardianowi, że usterki w turbogeneratorach oznaczają, że dwa reaktory nie zostały jeszcze podłączone do sieci energetycznej. Cotten nie wspomniał o lokalizacji uszkodzonych reaktorów.

READ  Trump News Today: Wezwania do sądu z 6 stycznia Donald Trump

Ewakuacja ludności cywilnej w obwodach chersońskim i mikołajowskim
Ewakuacja ludności cywilnej w obwodach chersońskim i mikołajowskim

Kotin powiedział, że w zaporoskiej elektrowni jądrowej, która nadal jest pod rosyjską kontrolą, dwa z sześciu reaktorów były w stanie gotowości, ale nie zostały przywrócone do sieci.

Siły rosyjskie kontynuowały Miasto Chersoniu na południu kraju zostało zbombardowane Dwa tygodnie później przerzucili swoje siły na drugą stronę Dniepru. Obywatele ukraińscy ewakuowani z miasta w związku z całkowitym zniszczeniem sieci elektrycznej, ciepłowniczej i wodociągowej zostali poddani ostrzałowi artyleryjskiemu podczas próby opuszczenia miasta.

Według ukraińskiej prezydencji w obwodzie chersońskim w czwartek zginęło 11 osób, a prawie 50 zostało rannych.