Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Złoty odnotował pionierskie wzrosty, ponieważ podwyżki stóp procentowych wzmocniły waluty Europy Środkowej

© Reutera. ZDJĘCIE PLIKU: monety polskich złotych widoczne na tym poglądowym zdjęciu wykonanym w Warszawie, Polska, 29 września 2012 r. REUTERS / Peter Andrews

Miroslava Krovova i Anita Komovice

PRAGA / BUDAPESZT (Reuters) – Polski złoty i węgierski forint osiągną w przyszłym roku solidne zyski w stosunku do euro, a większość walut Europy Środkowej powróci na ścieżkę byka, wzmocnioną oczekiwanymi podwyżkami stóp procentowych, jak pokazał w środę sondaż Reutera .

W sytuacji, gdy inflacja osiągnęła nowe maksima w Europie Środkowej, oczekuje się, że dalsze zacieśnianie polityki podniesie poziom walut regionalnych, które w ostatnim miesiącu spadły o około 1% z powodu silniejszego dolara.

Christian Jaworski, główny ekonomista w Credit Agricole (PA 🙂 w Warszawie.

Perspektywy wzrostu powinny być również bardzo dobre po zakończeniu tej fali pandemii.

Oczekiwano, że złoty wzrośnie w przyszłym roku o 3,5% z poniedziałkowego zamknięcia do 4,46 wobec euro.

Piątkowe dane o inflacji wzmocniły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce, ponieważ indeks cen konsumpcyjnych wzrósł do 6,8% w skali roku, a urzędnicy i analitycy powiedzieli, że może on osiągnąć 8%.

W 2021 r. złoty pozostawał w tyle za swoimi regionalnymi odpowiednikami, ponieważ polski bank centralny jako ostatni w regionie zaczął podnosić stopy procentowe, zachowując ostrożność aż do niespodzianki w październiku. Na środowym posiedzeniu spodziewane jest dalsze zacieśnienie.

Kurs węgierskiego forinta ma w przyszłym roku wzrosnąć o 3% do 350 wobec euro, wspierany również przez podwyżkę stóp zainicjowaną przez Narodowy Bank Węgier w czerwcu.

„Chociaż bank zwolnił tempo podwyżek stóp do 15 punktów bazowych, cykl zacieśniania prędzej czy później powinien mieć wpływ na forinta. Małe kroki sumują się” – powiedział Gergeli Saban, analityk z Takarik Bank.

Tymczasem oczekuje się, że czeska korona, która osiągnęła najlepsze wyniki w regionie w tym roku, wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy o 2,3%, ponieważ cena rynkowa przez resztę roku wzrośnie o 125 punktów bazowych.

READ  Jak żyjemy: od szarego do zielonego

W Rumunii, gdzie niepewność polityczna nadal przesłania próby ograniczenia podwójnego deficytu, oczekuje się, że lej w przyszłym roku spadnie o 1,0% do 4,997 wobec euro.

Zastrzeżenie: Fusion Media Przypominam, że dane na tej stronie niekoniecznie są aktualne lub dokładne. Wszystkie kontrakty CFD (akcje, indeksy, kontrakty futures) i ceny forex nie są dostarczane przez giełdy, ale przez animatorów rynku, dlatego ceny mogą nie być dokładne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej, co oznacza, że ​​ceny mają charakter orientacyjny i nie są odpowiednie do celów handlowych . Dlatego Fusion Media nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty biznesowe, które możesz ponieść w wyniku korzystania z tych danych.

Fusion Media ani żadna osoba związana z Fusion Media nie ponosi odpowiedzialności za straty lub szkody wynikające z polegania na informacjach, w tym oświadczeniach, wycenach, wykresach i sygnałach kupna/sprzedaży zawartych na tej stronie. Proszę być w pełni świadomym ryzyka i kosztów związanych z handlem na rynkach finansowych, jest to jedna z najbardziej ryzykownych form inwestycji.