Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Złote naszyjniki odkryte w grobowcu z epoki brązu

Złote naszyjniki odkryte w grobowcu z epoki brązu

Zespół polskich i ormiańskich archeologów odkrył na stanowisku archeologicznym Metsamor grobowiec, w którym znajdują się ozdobne złote naszyjniki pochodzące z epoki brązu.

Stanowisko archeologiczne Metsamor znajduje się w pobliżu wioski Taronik w prowincji Armavir w Armenii, gdzie najwcześniejsze ślady osadnictwa ludzkiego pochodzą z czwartego tysiąclecia pne w epoce miedzi.

W epoce brązu i wczesnej epoce żelaza miejsce to stało się ważnym ośrodkiem religijnym i gospodarczym, rozwijając się w miasto z wieloma świątyniami i sanktuariami, ufortyfikowane zamkiem i spiralnymi murami oraz rozwiniętą gospodarką opartą na produkcji metalu.

Niedawne wykopaliska ujawniły zatopioną komorę otoczoną dużymi kamieniami, zawierającą pozostałości drewnianego pochówku i dwa szkielety, które zmarły w wieku od 30 do 40 lat w późnej epoce brązu około 1300-1200 pne.

Źródło zdjęcia: Joanna Pawlik

Archeolodzy znaleźli także ponad sto paciorków ze złota i agatu, na które składają się trzy naszyjniki, oprócz złotych wisiorków, dziesiątek kompletnych naczyń ceramicznych i unikatowych fiolek z porcelany, które sprowadzono z pogranicza Syrii i Mezopotamii.

Grobowiec został znaleziony na cmentarzu, na którym zbadano już ponad 100 grobów, z których tylko wiele zostało splądrowanych w starożytności.

Metsamor to stanowisko archeologiczne chronione statusem rezerwatu archeologicznego. Wykopaliska prowadzone na tym terenie od 1965 roku ujawniły kolejne przykłady złotych naszyjników i fragmenty pozłacanych pasów z wizerunkami polujących lwic.

INAH

Zdjęcie baneru: Marek Trochkovsky

READ  rynek lakierów do paznokci | Wyzwania, czynniki, perspektywy, możliwości rozwoju 2027