Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wybierają pierwszą kobietę w swoim programie kosmicznym

Ostatni astronauci z Emiratów, Mohammed Al Mulla (po lewej) i Noura Al Matroushi (po prawej). (Świergot)

Zjednoczone Emiraty Arabskie wybrały w sobotę kolejnych dwóch astronautów do swojego programu kosmicznego, w tym pierwszą w kraju kobietę-astronautkę.

Ostatni astronauci z Emiratów, Mohammed Al Mulla (po lewej) i Noura Al Matroushi (po prawej). (Świergot)

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, władca Dubaju, który jest także premierem i wiceprezydentem państwa rządzonego autorytarnie, nazwał astronautów na Twitterze.

Nora Al Matroushi została uznana za pierwszego astronautę z Emiratów. Ogłoszenie nie zawierało żadnych informacji biograficznych jej lub jej odpowiednika, Muhammada Al-Mulli.

Obaj zostali wybrani spośród ponad 4000 kandydatów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, federacji siedmiu szejków na Półwyspie Arabskim, który jest również domem dla Abu Zabi.

Obaj przejdą szkolenie w Johnson Space Center NASA w Houston w Teksasie.

W 2019 roku Major Hazza Al Mansoori został pierwszym astronautą z Emiratów w kosmosie, spędzając osiem dni na misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie odniosły ostatnio inne sukcesy ze swoim programem kosmicznym. W lutym ZEA umieściło swojego satelitę Amal lub Al-Amal na orbicie wokół Marsa, w precedensie, który był pierwszym tego rodzaju w świecie arabskim. W 2024 roku kraj ma nadzieję umieścić na powierzchni Księżyca bezzałogowy statek kosmiczny.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyznaczyły również ambitny cel budowy ludzkiej kolonii na Marsie do roku 2117.

(Przy udziale agencji)