Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ziemia otrzymała wiadomość wiązką laserową z odległości około 16 milionów mil

Ziemia właśnie otrzymała wiadomość wiązką laserową z odległości 16 milionów mil.

Nie ma teraz żadnego usprawiedliwienia dla buczenia, które widziałeś wczoraj wieczorem i pozostawienia cię przy lekturze, jeśli ludzkość może teraz otrzymywać wiadomości w takim zakresie.

NASA wykorzystała lasery do przesłania danych spoza Księżyca i z powrotem na naszą małą błękitną planetę, co może zmienić komunikację statków kosmicznych na lepsze, jak podaje IFLScience.

Według Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA przeprowadziła test 14 listopada na statku kosmicznym Psyche, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w celu zbadania asteroidy.

Źródło: Matt Strohchan/Getty Images
Źródło: Matt Strohchan/Getty Images

Sonda wykorzystuje pierwszą demonstrację agencji dotyczącą komunikacji optycznej poza układem Ziemia-Księżyc, zwanej DSOC.

Może przesyłać dane za pomocą lotniczego nadajnika-odbiornika laserowego, naziemnego nadajnika laserowego i naziemnego odbiornika laserowego.

W demonstracji pojawiło się „pierwsze światło”, gdy transceiver laserowy Psyche namierzył potężną latarnię laserową łącza zwrotnego transmitowaną z Teleskopu Komunikacji Optycznej w JPL.

Sygnał nawigacyjny łącza w górę pomógł transiwerowi skierować laser łącza w dół na Teleskop Hale’a w Obserwatorium Palomar w Caltech w hrabstwie San Diego, oddalonym o około 16 milionów mil – 40 razy dalej niż Księżyc znajduje się od Ziemi.

Stanowi to duże osiągnięcie naukowe, stwierdziła Trudy Curtis, kierownik ds. demonstracji technologii w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Źródło obrazu: NASA/Getty Images
Źródło obrazu: NASA/Getty Images

„Osiągnięcie pierwszego światła to jeden z wielu ważnych kamieni milowych dla DSOC w nadchodzących miesiącach, torujący drogę do komunikacji z większą szybkością transmisji danych, umożliwiającej przesyłanie informacji naukowych, obrazów w wysokiej rozdzielczości i strumieniowego przesyłania wideo, aby wesprzeć kolejny gigantyczny krok ludzkości: wysłanie ludzi na Marsa, – stwierdziła w oświadczeniu.

„Wtorkowy poranny test był pierwszym, który w pełni zintegrował transpondery naziemne i lotnicze, co wymagało współpracy zespołów operacyjnych DSOC i Psyche” – dodała Meera Srinivasan, kierownik operacji DSOC w JPL.

Komunikacja optyczna była już transmitowana z orbity okołoziemskiej, ale jest to najdalsza odległość, jaką udało się osiągnąć za pomocą laserów.

Im większą odległość musi pokonać komunikacja optyczna, tym staje się to trudniejsze, ponieważ wymaga większej precyzji, ale z pewnością stanowi to zmianę zasad gry w komunikacji związanej z eksploracją kosmosu.