Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zielona kometa przeleci obok Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat

Zielona kometa przeleci obok Ziemi po raz pierwszy od 50 000 lat

a

kometa Z zewnętrznego Układu Słonecznego minie naszą planetę po raz pierwszy od 50 000 lat.

Dziś (12 stycznia) kometa, oficjalnie znana jako C/2022 E3 (ZTF), zbliży się najbliżej Słońca i może być wystarczająco jasna, aby można ją było zobaczyć przez lornetki i teleskopy.

ZiemiaNiebo Monitory mówią, że będą w stanie złapać go 12 stycznia, tuż przed północą, trzymając oko nisko na północno-wschodnim horyzoncie.

Dla mnie NASATa kosmiczna infiltracja stale się rozjaśnia, gdy przechodzi przez wewnętrzny układ słoneczny, ułatwiając ludziom dostrzeżenie jej na nocnym niebie. Zazwyczaj komety mogą być trudne do zauważenia.

Warkocze pyłu i naładowanych cząstek komety, a także otaczająca ją jasnozielona koma mogą być wykorzystane do odróżnienia komety od gwiazd. Kiedy kometa zbliża się do Słońca, wokół niej tworzy się śpiączka, powodując sublimację jej lodu lub natychmiastową zamianę w gaz. Kometa widziana przez teleskop wydaje się być zamglona.

Kometę można zobaczyć przez lornetkę jako słabą zielonkawą poświatę wędrującą na północny zachód. Teleskopy powinny być w stanie dostrzec subtelne cechy „zielonej komety”, a być może nawet jej delikatny warkocz.

C/2022 E3 (ZTF) może stać się widoczny gołym okiem na ciemnym niebie pod koniec stycznia, w zależności od jasności w nadchodzących tygodniach.

Po lutym nie będzie kolejnej okazji do zobaczenia komety C/2022 E3 (ZTF) przez bardzo długi czas, ponieważ jej okres orbitalny wynosi 50 000 lat.

To lodowe ciało ma długą orbitę, której podróż dookoła Słońca i do zewnętrznego układu słonecznego zajmie tysiące lat.

Naukowcy astronomii Za pomocą kamery szerokokątnej Zwicky Transit Facility w Obserwatorium Palomar na północ od San Diego odkryto kometę C/2022 E3 (ZTF) w marcu 2022 roku.