Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zezwolono na inwestycje w interkonektor o mocy 700 MW między Litwą a Polską

2 czerwca (Renewable Nav) – Polski Operator Systemu Przesyłowego (OSD) wyraża zgodę na inwestycję BSE SA i litewskiego Litgrid w projekt połączenia międzysystemowego o mocy 700 MW między Polską a Litwą.

Harmony Connect będzie podmorskim systemem okablowania o długości 330 km (205,1 mil), który połączy Sarnovich, Polskę i Litwę Dorpenoy i umożliwi synchronizację z harmonijną częścią Europy, która widziała systemy energetyczne krajów bałtyckich. Pomoże zintegrować większy potencjał energii odnawialnej w krajach bałtyckich, gdy zostanie udostępniony online w 2025 roku.

BSE i Litgrid podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne podczas realizacji projektu o wartości 700 mln euro (854,7 mln USD), poinformowała w poniedziałek BSE. Kolejnym krokiem będzie zainicjowanie procedur przetargowych mających na celu znalezienie wykonawców na stacje kablowe i przekształtnikowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Planowanie regionalne i ocena oddziaływania na środowisko są obecnie w toku na każdej stronie.

Projekt będzie finansowany przez Unię Europejską (UE) dotacją w wysokości 500 500 mln. Zgodnie z ustaleniami z zeszłego roku, Litgrid zainstaluje kabel HVTC, a BSE będzie odpowiadać za konwertery w obu krajach.

Drugie połączenie między Polską a Litwą jest połączone. Po pierwsze, połączenie Litball, napowietrzne połączenie energetyczne, które działa od 2016 roku.

(1,0 EUR = 1,221 USD)

READ  Polska ruszy wszystkie punkty szczepień jako pierwsze - pierwsza wiadomość