Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski odwołuje szefa ukraińskich sił medycznych, podczas gdy Sekretarz Obrony USA składa wizytę w Kijowie

Zełenski odwołuje szefa ukraińskich sił medycznych, podczas gdy Sekretarz Obrony USA składa wizytę w Kijowie

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał do pilnych zmian operacyjnych w ukraińskiej armii, zwalniając szefa sił medycznych po miesiącach krytyki ze strony lekarzy bojowych w związku ze złą jakością zaopatrzenia dla żołnierzy kraju.

Po rozmowie w poniedziałek niezapowiedziana wizyta w Kijowie sekretarza obrony USA Lloyda Austina. Austin zapewnił ukraińskich przywódców o „niezłomnym wsparciu” Waszyngtonu, gdy zmierzają oni w stronę trudnej zimowej kampanii wojskowej przeciwko siłom rosyjskim.

Ogłaszając zmianę przywództwa podczas niedzielnego wieczornego przemówienia, Zełenski stwierdził, że dymisja generała dywizji Tetiany Ostaszenko i potrzeba zmian w wojskowych siłach medycznych są „oczywiste”.

„Było to wielokrotnie omawiane w społeczeństwie, zwłaszcza w środowisku lekarzy bojowych – istnieje potrzeba zasadniczo nowego poziomu wsparcia medycznego dla naszej armii” – powiedział prezydent.

Słabe zaopatrzenie i brak przeszkolenia medycznego kosztują życie żołnierzy na pierwszej linii frontu, jak powiedzieli „Financial Times” w październiku lekarze wojskowi, podczas gdy Ukraina kontynuuje słabnącą kontrofensywę mającą na celu odzyskanie terytorium i powstrzymanie nasilających się rosyjskich ataków na wschodzie Ukrainy. kraj. . Medycy powiedzieli, że tanie leki rozrzedzające krew, w większości produkowane w Chinach, zalały Ukrainę i przedostały się do apteczek żołnierzy.

Chociaż Ukraina nie podaje liczby ofiar w ludziach, szacunki USA wskazują, że od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przez prezydenta Władimira Putina około 130 000 ukraińskich żołnierzy zostało rannych, a około 70 000 żołnierzy zginęło. Według amerykańskich szacunków armia rosyjska straciła około 120 000 żołnierzy, a kolejnych 280 000 zostało rannych.

Wyjazd Austina na Ukrainę był jego drugim od wybuchu konfliktu. Waszyngton jest największym politycznym i wojskowym zwolennikiem Kijowa, zapewniającym pomoc wojskową, humanitarną i finansową o wartości ponad 74 miliardów dolarów.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy o 311 dniu inwazji | Ukraina

Prezydent Joe Biden zobowiązał się wspierać Ukrainę w walce z rosyjskimi siłami najeźdźców „tak długo, jak będzie to konieczne”. Stoi jednak przed wyzwaniami w Kongresie, gdzie część republikańskich prawodawców sprzeciwia się dalszej pomocy dla Ukrainy lub chce postawić warunki pomocy.

„Wraz z naszymi sojusznikami i partnerami będziemy nadal wspierać bezpośrednie potrzeby Ukrainy na polu bitwy i długoterminowe wymagania obronne” – powiedział Austin po spotkaniu z Zełenskim.

Ostatnie wstrząsy wojskowe w Kijowie nastąpiły po spotkaniu Zełenskiego z nowo mianowanym ministrem obrony Rustamem Omerowem, aby omówić priorytety wojskowe Ukrainy, które będą obejmować priorytetowe traktowanie wysokiej jakości środków ochrony, lepszego szkolenia, cyfryzacji i wyraźniejszej komunikacji zgodnie ze standardami NATO.

„Po prostu nie ma miejsca na problemy takie jak niespełniająca norm opaska uciskowa” – napisał Omerow na Facebooku po spotkaniu z prezydentem.

„Nie będzie dużo czasu na oczekiwanie na wyniki” – powiedział Zełenski. „Zmiany należy wprowadzić szybko”

Ostaszenko został zastąpiony przez generała dywizji Anatolija Kazmerczuka, który kieruje główną kliniką wojskową w Kijowie. Choć dymisja Ostaszenki spotkała się w dużej mierze z aprobatą ukraińskich lekarzy wojskowych, niektórzy kwestionowali nominację Kazmyrczuka.

Kazmerchuk mianował sanitariuszkę Rinę Reznik książki Na platformie mediów społecznościowych X „nie była to produktywna decyzja”.

„Potrzebowałam charyzmatycznego przywódcy jako dowódcy sił medycznych” – powiedziała. Mam jednak nadzieję, że nowy przywódca przynajmniej będzie ostrożny w swoich decyzjach i działaniach i będzie polegał na… [military medical] Wspólnota.”

Dymisja Ostaszenko nastąpiła po doniesieniach mediów z zeszłego tygodnia, że ​​ona i dwóch innych dowódców wojskowych mogą zostać zwolnieni. Niezależny serwis informacyjny – poinformowała Ukraińska Prawda Być może na jej miejsce zdecyduje się Omerow, a także Oleksandr Tarnawski, generał dowodzący słabnącą południową kontrofensywą Ukrainy, oraz Siergiej Najew, generał porucznik i dowódca połączonych sił.

READ  Asiana Airlines: Pasażer został aresztowany za otwarcie drzwi samolotu podczas lotu do Korei Południowej

Zełenski we wrześniu mianował Omerowa na kierownictwo i reformę Ministerstwa Obrony. Jego nominacja nastąpiła w następstwie skandalu korupcyjnego w ministerstwie w związku z zarzutami, że płaci ono zawyżone ceny żywności i kurtek wojskowych dla żołnierzy.

W poniedziałek Umarow nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie zmian personalnych. Nie wypowiadał się publicznie na temat zastąpienia Tarnawskiego i Naifa.

Wideo: Sektor technologiczny Ukrainy jest w stanie wojny Film F.T