Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski nazywa rosyjską ofensywę w Donbasie „piekłem”

TStany Zjednoczone i Rosja obwiniły się w czwartek za pogarszającą się sytuację żywnościową na świecie wraz z wybuchem wojny na Ukrainie.

Waszyngton wezwał Rosję do umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża zajętego w portach czarnomorskich. Ukraina jest jednym z największych producentów pszenicy na świecie.

„Przestańcie zamykać porty na Morzu Czarnym. Pozwólcie na swobodny przepływ statków, pociągów i ciężarówek przewożących żywność z Ukrainy” – powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ zorganizowanego przez Stany Zjednoczone.

„Przestań grozić zatrzymaniem eksportu żywności i nawozów z krajów, które krytykują twoją agresję” – powiedział.

„Zapasy żywności dla milionów Ukraińców i milionów innych na całym świecie są dosłownie zakładnikami rosyjskiej armii” – dodał Blinkin.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia odpowiedział, że to jego kraj jest winny wszystkich problemów świata.

Powiedział, że świat od dawna cierpi z powodu kryzysu żywnościowego spowodowanego spiralą inflacyjną spowodowaną wysokimi kosztami ubezpieczeń, ograniczeniami logistycznymi i spekulacją na rynkach zachodnich.

Powiedział, że ukraińskie porty zostały zamknięte przez samą Ukrainę, która, jak powiedział, założyła miny wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego.

READ  COVID-19: Premier mówi, że decyzja z 21 czerwca zależy od skuteczności wprowadzenia szczepionek – liczba codziennych przypadków w Wielkiej Brytanii jest najwyższa od miesięcy | Wiadomości z Wielkiej Brytanii