Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski konfrontuje się z Orbanem w obliczu kłótni o pomoc UE

Zełenski konfrontuje się z Orbanem w obliczu kłótni o pomoc UE

11 grudnia 2023 r. • 9:55


9:54

Tylko co dziesiąty Amerykanin popiera zwiększenie pomocy dla Ukrainy

Sondaż wykazał, że tylko jeden na 10 Amerykanów uważa, że ​​Stany Zjednoczone muszą wysłać większą pomoc Ukrainie.

Sondaż przeprowadzony przez „Financial Times” we współpracy z Michigan Ross wykazał, że zaledwie 11% wyborców uważa, że ​​Stany Zjednoczone wydają za mało na Ukrainę, w porównaniu z 27%, które popiera obecny poziom pomocy i 48%, które twierdzi, że przeznacza się za dużo zużyty.

Sondaż, w którym wzięło udział 1004 Amerykanów, następuje w związku z utrzymującym się impasem w Kongresie w sprawie nowej propozycji finansowania Ukrainy o wartości 48 miliardów funtów (60 miliardów dolarów).


9:39

Szlachcic UE twierdzi, że Węgry nie powinny niszczyć jedności europejskiej

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej powiedział, że Węgry nie powinny naruszać „jedności europejskiej” poprzez weto rozmów akcesyjnych Ukrainy.

„Mam nadzieję, że jedność europejska nie zostanie zerwana, bo to nie czas na osłabienie naszego wsparcia dla Ukrainy” – powiedział Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

Elena Valtonen, minister spraw zagranicznych Finlandii, stwierdziła, że ​​sprzeciw Węgier wobec członkostwa Ukrainy jest „niezwykle godny ubolewania”.

Dodała: „Ważne jest, abyśmy nadal pomagali Ukrainie tak długo, jak będzie to potrzebne, i to nie tylko dla sprawy Ukrainy, ale także dla naszej sprawy”.

Każde państwo członkowskie UE musi wyrazić zgodę na rozmowy z potencjalnym nowym członkiem, zanim będą mogły się rozpocząć.


9:11

Ministerstwo Obrony twierdzi, że prawie połowa walk toczy się w pobliżu Awdijiwki

Brytyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że we wschodnioukraińskim mieście Awdijówka doszło do „najcięższych” walk na całej Ukrainie, gdzie toczy się aż 40% wszystkich walk.

READ  Chiny omawiają budżet wojskowy i ostrzegają przed eskalacją zagrożeń

„Jak pokazują oficjalne dane opublikowane na Ukrainie, około 40 procent wszystkich starć bojowych prawdopodobnie miało miejsce w niektóre dni w tym małym sektorze” – dodała.

„Rosyjskie ataki w dalszym ciągu charakteryzują się głównie atakami piechoty na koniach, często przeprowadzanymi przez karne jednostki Storm-Z”.

Ministerstwo Obrony dodało, że siły ukraińskie „prawdopodobnie przeprowadziły” skuteczne kontrataki.


09:00

Ukraina transportuje koleją do Polski zakazane ciężarówki

Ukraina przeniosła swoje ciężarówki do Polski koleją po tym, jak protestujący kierowcy ciężarówek zablokowali drogi.

Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Okrzaleznytsia oświadczyło, że ciężarówki „będą w dalszym ciągu docierać do celu drogą”.

Ukraina twierdzi, że 3500 ciężarówek jest zablokowanych po polskiej stronie granicy, ponieważ zostały zepsute przez niezadowolonych pracowników transportu protestujących przeciwko temu, co ich zdaniem jest nieuczciwą konkurencją.

Blokady graniczne trwają także na Węgrzech i Słowacji.


8:44

Nierozpoczęcie przez UE rozmów akcesyjnych z Ukrainą byłoby „niszczycielskie”

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że byłoby druzgocące, gdyby Unia Europejska nie zagłosowała za rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

„Nie wyobrażam sobie i nawet nie chcę rozmawiać o niszczycielskich konsekwencjach, jakie wystąpią, jeśli Rada (Europejska) nie podejmie tej decyzji” – powiedział Kuleba reporterom po przybyciu na spotkanie z ministrami spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli.

Unia Europejska spotyka się w czwartek i piątek, aby omówić rozpoczęcie rozmów członkowskich z Ukrainą.


8:29

Wielka Brytania przekazuje Ukrainie 3,7 miliona funtów na dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 3,7 miliona funtów (4,6 miliona dolarów) na wsparcie śledztw w sprawie zbrodni wojennych.

Ukraińska prokuratura odnotowała ponad 110 000 zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie od inwazji w lutym 2022 roku.

READ  Niezadowoleni generałowie dołączają do FSB, chcąc obalić Putina i zakończyć wojnę na Ukrainie

Fundusze zostaną wykorzystane na szkolenie prokuratorów w zakresie technik wywiadowczych typu open source i przygotowywanie spraw opartych na dowodach.

Tariq Ahmed, minister stanu do spraw zagranicznych, powiedział, że pakiet pomoże Ukrainie „pociągnąć sprawców do odpowiedzialności i zapewnić sprawiedliwość skupioną na ofiarach”.

Finansowanie to stanowi uzupełnienie poprzedniego zobowiązania w wysokości 2,5 miliona funtów (3,1 miliona dolarów).


8:07

ISW twierdzi, że Rosja postępuje na całym froncie

Instytut Studiów nad Wojną (ISW), zespół doradców, stwierdził, że w weekend Rosja poczyniła wyraźne postępy w wielu punktach linii frontu.

Instytut Studiów Wojennych podał, że siły rosyjskie posunęły się na północ, zachód i południowy zachód od Bachmuta oraz na zachód od Doniecka, a także w okolice Awdijewki.

W niedzielę Sztab Generalny Armii Ukraińskiej poinformował, że w ciągu dnia wykonano 60 telefonów.

„Wróg w dalszym ciągu prowadzi działania ofensywne na całej linii frontu” – powiedział generał pułkownik Aleksander Serski, dowódca Sił Lądowych Armii Ukraińskiej.


7:47

Ministerstwo Obrony: Rozpoczęły się zimowe bombardowania rosyjskich sieci energetycznych

Brytyjskie Ministerstwo Obrony oznajmiło, że rozpoczęła się długo oczekiwana zimowa kampania bombardowań rosyjskiej sieci energetycznej Ukrainy.

Podczas niedzielnej odprawy wywiadu obronnego Ministerstwo Obrony stwierdziło, że czwartkowe ataki rakietowe Rosji na Kijów były prawdopodobnie „początkiem bardziej skoordynowanej kampanii”.

Od dawna oczekiwano, że Rosja powtórzy w 2022 roku kampanię artyleryjską, dronową i rakietową przeciwko infrastrukturze energetycznej Ukrainy.

Ministerstwo Obrony dodało: „Rosja prawie na pewno gromadzi te rakiety do wykorzystania w kampanii zimowej”.

„Chociaż co najmniej jeden cywil zginął, obecnie szkody wydają się minimalne”.


7:38

Na zdjęciach: Kiedy Zełenski poznał Miley

W niedzielę nowy prezydent Argentyny Javier Miley wręczy menorę Wołodymyrowi Zełenskiemu w Pałacu Prezydenckim

Miley przedstawia Zełenskiemu swoją siostrę Karinę


7:31

Słowaccy kierowcy ciężarówek wznawiają blokadę granic

Słowaccy truckerzy wznowili blokadę granicy z Ukrainą.

Związek transportowy UNAS protestuje przeciwko temu, co uważa za nieuczciwą konkurencję ze strony konkurencyjnych ukraińskich firm.

Związek „tymczasowo wstrzymał” 4 grudnia blokadę przejścia Użhorod–Wisne Nemeki, ale teraz ją wznowił.

Prezydent Stanisław Skala powiedział, że zarządzenie będzie kontynuowane „do odwołania”.

Kierowcy ciężarówek na Węgrzech i w Polsce również zamknęli przejścia graniczne w proteście przeciwko ukraińskiej konkurencji.


7:25

Zobacz: Zełenski konfrontuje się z Orbanem


7:24

Uderzenia rakietowe w Kijów, w wyniku których cztery osoby zostały ranne

W poniedziałkowy poranek rosyjski atak rakietowy na Kijów ranił cztery osoby.

Dowódca wojskowy miasta Serhij Popko powiedział, że rosyjskie rakiety uderzyły w dzielnice Darnicki i Holousevsky o 4 rano.

31-letni mężczyzna został ranny odłamkiem, a trzy kobiety w wieku 31, 33 i 60 lat były leczone z powodu ciężkich reakcji stresowych.

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że w ciągu nocy zestrzeliły osiem rakiet i 18 dronów.