Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zegarki Otsuka Lotec firmy Jiro Katayama skupiają się na mechanice

Zegarki Otsuka Lotec firmy Jiro Katayama skupiają się na mechanice

Niektórzy projektanci zegarków czerpią inspirację z wielkiego piękna i bogatej historii zegarków mechanicznych. Ale dla Jiro Katayamy, projektanta zegarków z Tokio, najważniejsze są koła zębate i tryby, czyli elementy ze świata przemysłowego, w którym rozpoczął swoją karierę.

Ten wpływ – począwszy od jego wychowania w Japonii, w której obsesja była obsesją na punkcie samochodów w latach 80. Otsuka Lutic Zegarki wyprodukowano w 2000 roku w ramach prac projektowych, skupiając się na prostej produkcji zegarka w 2012 roku.

Przez kolejne 10 lat sam wykonał 400 zegarków – mechanizmy wewnętrzne, koperty, wskazówki i tarcze – ale na dostawę klienci musieli czekać nawet dwa lata.

Aby przyspieszyć produkcję, 52-letni Katayama dołączył w tym roku do Precision Watch Tokyo, która pomaga zegarmistrzom w produkcji, sprzedaży i naprawach. Obecnie współpracuje z trzema pracownikami firmy i produkuje około 15 zegarków miesięcznie, starając się zaspokoić popyt na dwa aktualne modele marki: ulepszone wersje jego projektów nr 7.5 i nr 6.

„Giro godzinami trafia w wiele punktów na diagramie Venna” – Philippe Toledano, Artysta wizualny i miłośnik wizualizacji Mieszka w Nowym Jorku, napisał w e-mailu. „Dla mnie jest to jednoosobowy pokaz, który tworzy ciekawe projekty z niesamowitą typografią i za cenę, która wydaje się niewiarygodna”.

Drukowanie marki jest częścią ogólnego podejścia przemysłowego. Na przykład w logo firmy Katayama użył czcionki pochodzącej z XX-wiecznych niemieckich maszyn grawerujących, a napis na tarczy nr 6 został zainspirowany znakami drogowymi w Japonii.

Takie podejście może wydawać się niekonwencjonalne, ale powiedział: „Nie znam się na inwigilacji”. „Inspirację czerpię nie ze starych zegarów, ale z mechanizmów, takich jak samochody, pociągi, samoloty, wszelkiego rodzaju pojazdy i inne rzeczy”.

Pan Katayama uzyskał tytuł zawodowy w dziedzinie projektowania samochodowego w Tokyo Communications Arts Training School, następnie przez wiele lat pracował w branży motoryzacyjnej, m.in. w firmie Lexus, gdzie w latach 1998-2000 pomagał projektować Lexusa IS. Projektował także kaski rowerowe Lexus motocykle. Japońska firma OGK oraz sprzęt AGD dla kilku firm.

READ  Ryan Reynolds nie pozwala na Rising w Deadpool 3?

„Kupiłem tokarkę stołową w 2008 roku, ponieważ chciałem stworzyć coś nowego” – powiedział wtedy. „Nie potrafiłem sam zbudować samochodu, ale zrozumiałem, że mogę zrobić zegarek”.

jego firma, Otsuka Luticto połączenie słowa Otsuka, miejsca, w którym znajduje się jego warsztat, oraz japońskiego słowa oznaczającego low-tech.

Na początku istnienia marki pan Katayama wykonywał indywidualne wersje swoich projektów od nr 1 do nr 4, tworząc tylko niektóre widoczne części, np. wskazówki. Następnie, zaczynając od modelu nr 5, również wprowadzonego na rynek w 2012 roku, rozpoczął produkcję części wewnętrznych, co było żmudną pracą, która dramatycznie spowolniła produkcję.

Po co skupiać się w tym roku na ulepszaniu dwóch starszych modeli?

„Po dołączeniu do Precision Watch Tokyo chciałem poprawić jakość moich istniejących projektów” – powiedział. „Od przyszłego roku chcę stopniowo rozpoczynać pracę nad nowymi modelami.”

Ulepszony model 7,5, wydany w czerwcu, dodał zaprojektowany przez pana Katayamę skaczący moduł godzinowy – funkcję, która powoduje, że wskazówka godzinowa „przeskakuje” do następnej liczby zamiast powoli poruszać się po kropce – do mechanizmu zegarka Miyota 82S5. Zastąpił także oryginalny kryształ mineralny szkiełkiem szafirowym i wygrawerował logo marki na klamrze paska.

Konstrukcja modelu 7,5, inspirowana starym aparatem na kliszę 8 mm należącym do pana Katayamy, pozostała niezmieniona podczas modernizacji. Zegarek o średnicy 40 mm nadal ma trzy okienka przypominające iluminatory, z godzinami wyświetlanymi na godzinie 10, minutami na obrotowej tarczy na godzinie 2 i drugą tarczą na godzinie 6. Jego powierzchnia ze stali nierdzewnej i stal nierdzewna stalowy pasek dodaj Czarna skóra cielęca nadaje klasyczny wygląd aparatu.

Zegarek kosztuje 297 000 jenów, czyli 1990 dolarów; Wszystkie zegarki Otsuka Lotec są sprzedawane za pośrednictwem strony internetowej firmy.

READ  Autor Wiedźmina twierdzi, że globalna premiera kolejnej książki nastąpi w 2025 roku i dziękuje Netfliksowi za pomoc w opłaceniu rachunków

Zmieniony model nr 6, egzemplarz o średnicy 42,6 mm, na którego konstrukcję wpłynął barometr, ma zostać wydany w grudniu w cenie 385 000 jenów. Zmiany obejmują ulepszoną obudowę ze stali nierdzewnej i szafirowe szkło zamiast szkła mineralnego.

Zegarek, wprowadzony po raz pierwszy w 2015 r., wyświetla godziny i minuty w górnej połowie tarczy, od 0 do 60 dla minut i od 0 do 12 dla godzin. Jest to wyświetlacz wsteczny, na którym wskazówki poruszają się po łukach, jak na prędkościomierzu , zamiast obracać się całkowicie. O rozmowie telefonicznej.

Choć samochody nr 5 i 7 nie są już produkowane, Katayama powiedział, że i one mogą w pewnym momencie zostać wznowione.

Zegarmistrz powiedział, że chce kontynuować swoje praktyczne podejście do produkcji i utrzymywać osobisty kontakt z klientami, nawet jeśli będzie musiał zwiększyć liczbę pracowników.

„Ludzie chwalą się swoimi samochodami i zegarkami, a wszyscy projektanci produktów chcą zaprezentować swoje produkty” – powiedział Katayama.