Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Zderzenie asteroid NASA pokazuje, że możemy zamienić nasze kosmiczne fantazje w rzeczywistość”

Nawet program wahadłowców został wstrzymany w 2011 roku, zmuszając amerykańskich astronautów do latania z Rosjanami za każdym razem, gdy chcieli odwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną. Krajowy problem wstydu został rozwiązany tylko przez załogę SpaceX Crew Dragon w 2020 roku.

Zapytany, dlaczego powrót ludzi na Księżyc trwał tak długo, dr Parker powiedział: „Dokonuję porównania z wyścigiem na biegun południowy, ze Scottem i Amundsenem.

„Po zrobieniu tego nikt tak naprawdę nie niepokoił Antarktydy przez następne 50 lat”.

Wojna na Ukrainie opóźnia eksplorację kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna również napotkała własne niepowodzenia, ostatnio musiała odłożyć lub zmienić konfigurację kilku ważnych misji po tym, jak Rosja wycofała się z projektów w wyniku inwazji na Ukrainę.

Łazik Rosalind Franklin ExoMars, który miał wystartować z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur we wrześniu, został zawieszony w marcu, a łazik MarsSampleFetch został niedawno odwołany.

Europejska Agencja Kosmiczna również znalazła się bez rakiet w kilku misjach satelitarnych po wycofaniu się Rosji z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, co oznacza, że ​​nic nie może teraz latać na pokładzie statku Sojuz.

Dr Parker uważa, że ​​konflikt może nawet opóźnić odkrycie życia pozaziemskiego.

„To dla mnie bardzo słodko-gorzkie, ponieważ jechaliśmy 20 września tego roku na Bajkonur, aby rozpocząć misję ExoMars” – powiedział.

„Cały sprzęt jest gotowy do pracy, a teraz musimy znaleźć plan tworzenia kopii zapasowych i odbyliśmy kilka świetnych dyskusji z NASA o tym, jak odzyskać projekt.

„Europejska nauka i umiejętność odpowiedzi na pytania o pochodzenie życia we wszechświecie może być kolejną ofiarą wojny na Ukrainie.

„Zostaliśmy również dotknięci jako agencja, ponieważ wystrzeliliśmy rakietę Sojuz z Gujany Francuskiej, więc niektóre z naszych misji, które miały wylecieć w ciągu najbliższych kilku lat, satelity i misje naukowe obserwacji Ziemi, pracujemy nad Planem B za to.”

READ  Deep Space Nine Cast powraca do Star Trek

Nadzieja na odłożone projekty

Na szczęście misje Artemis i Dart prawdopodobnie przyniosą okazję do przedsięwzięć kosmicznych, które mogą pobudzić inwestycje finansowe potrzebne do dosłownie uruchomienia odroczonych projektów.

Powrót na powierzchnię Księżyca pomoże wprowadzić nową naukę, która może wcześnie zmienić nasze rozumienie Ziemi. Księżyc powstał, gdy gigantyczna planeta uderzyła wcześnie, powodując usunięcie kawałków gruzu.

Ale podczas gdy wczesna historia Ziemi została zniszczona przez ruch płyt tektonicznych, Księżyc jest nieskazitelną wersją naszej nowo narodzonej planety.

Dr Parker dodał: „Księżyc jest miejscem docelowym, od którego dzieli nas zaledwie kilka dni, i znajduje się tam, zbierając historię Układu Słonecznego jak bibuła”.

„Teraz przez ostatnie 22 lata stale mieszkamy i pracujemy poza światem na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, więc dla kogoś, kto właśnie ukończył w tym roku studia wyższe, przez całe życie ludzie żyją poza planetą Ziemia.

„Pewnego dnia to samo powiemy o księżycu”.