Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zdaniem prezesa BGE w Polsce węgiel jest ewidentnie wykorzystywany w energetyce, wiadomościach energetycznych, np.  Powinien skończyć się światem energii

Zdaniem prezesa BGE w Polsce węgiel jest ewidentnie wykorzystywany w energetyce, wiadomościach energetycznych, np. Powinien skończyć się światem energii

WARSZAWA: Prezes polskiej grupy, która jest właścicielem największej elektrowni węglowej w UE, powiedział w czwartek, że węgiel powinien zostać wyeliminowany jako siła, podkreślając zmianę polityki w kraju do niedawna poślubienia węgla do produkcji energii elektrycznej.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale w ostatnich miesiącach dokonała szeregu zmian w polityce i obecnie planuje zainwestować w wodę morską, energię jądrową i energię słoneczną, aby pomóc zdestabilizować swoją gospodarkę.

– Dziś jest już jasne, że musimy odejść od węgla – powiedział na zagranicznej konferencji biznesowej Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. BGE jest właścicielem elektrowni Belgatov na węgiel brunatny w centralnej Polsce, która jest największym emitentem dwutlenku węgla w UE.

„Dziś polska społeczność spodziewa się zmiany energetycznej” – powiedział Dąbrowski. „Dziś każdy chce żyć w komfortowych warunkach, mieć czyste powietrze, a jednocześnie gwarantować oszczędność energii, jaką jest prąd w gniazdku, i nie ładować więcej, niż może sobie pozwolić”.

Polska była jedynym członkiem UE, który nie zagwarantował neutralności klimatycznej do 2050 r., Kiedy cel obozowy został wyznaczony w 2019 r., Ale ostatnio zachęca do inwestowania w czystą energię pod naciskiem UE w celu ograniczenia emisji.

W styczniu polski parlament przyjął ustawę mającą na celu stymulowanie inwestycji w morską energetykę wiatrową, a rząd planuje wprowadzenie przepisów, które umożliwią rządowym przedsiębiorstwom rozdzielenie aktywów węglowych i przeniesienie ich do nowo utworzonej spółki państwowej.

Warszawa oczekuje, że firmy takie jak BGE pomogą pozyskać fundusze z banków, które niechętnie finansują paliwa kopalne, takie jak woda morska. Greenpeace powiedział jednak, że „przenosi brudne aktywa z jednej kieszeni do drugiej”.

PGE planuje zainwestować 75 miliardów dolarów (19,3 miliarda dolarów) w rozwój swoich zdolności w zakresie energii odnawialnej do 2030 roku i rozwija dwa morskie projekty wiatrowe z duńskim Arstet, o połowę mniejszym niż 2,5 gigawata Belgadova, powiedział Dąbrowski.

READ  Polska Eurowizja 2021 Loteria zgłoszeniowa: piosenka, wiek, Instagram

Największy polski producent węgla, BGG, planuje zamknąć swoją ostatnią kopalnię w 2049 roku, ale jest to nadal przedmiotem dyskusji ze związkami zawodowymi. Dąbrowski powiedział, że BGE nie wyznaczyła jeszcze daty zamknięcia swoich elektrowni węglowych, ale zrezygnuje z polskiego węgla za 30 lat, co zdaniem ekologów jest zbyt długie.