Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zdaniem prezesa BGE w Polsce węgiel jest ewidentnie wykorzystywany w energetyce, wiadomościach energetycznych, np. Powinien skończyć się światem energii

WARSZAWA: Prezes polskiej grupy, która jest właścicielem największej elektrowni węglowej w UE, powiedział w czwartek, że węgiel powinien zostać wyeliminowany jako siła, podkreślając zmianę polityki w kraju do niedawna poślubienia węgla do produkcji energii elektrycznej.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale w ostatnich miesiącach dokonała szeregu zmian w polityce i obecnie planuje zainwestować w wodę morską, energię jądrową i energię słoneczną, aby pomóc zdestabilizować swoją gospodarkę.

– Dziś jest już jasne, że musimy odejść od węgla – powiedział na zagranicznej konferencji biznesowej Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. BGE jest właścicielem elektrowni Belgatov na węgiel brunatny w centralnej Polsce, która jest największym emitentem dwutlenku węgla w UE.

„Dziś polska społeczność spodziewa się zmiany energetycznej” – powiedział Dąbrowski. „Dziś każdy chce żyć w komfortowych warunkach, mieć czyste powietrze, a jednocześnie gwarantować oszczędność energii, jaką jest prąd w gniazdku, i nie ładować więcej, niż może sobie pozwolić”.

Polska była jedynym członkiem UE, który nie zagwarantował neutralności klimatycznej do 2050 r., Kiedy cel obozowy został wyznaczony w 2019 r., Ale ostatnio zachęca do inwestowania w czystą energię pod naciskiem UE w celu ograniczenia emisji.

W styczniu polski parlament przyjął ustawę mającą na celu stymulowanie inwestycji w morską energetykę wiatrową, a rząd planuje wprowadzenie przepisów, które umożliwią rządowym przedsiębiorstwom rozdzielenie aktywów węglowych i przeniesienie ich do nowo utworzonej spółki państwowej.

Warszawa oczekuje, że firmy takie jak BGE pomogą pozyskać fundusze z banków, które niechętnie finansują paliwa kopalne, takie jak woda morska. Greenpeace powiedział jednak, że „przenosi brudne aktywa z jednej kieszeni do drugiej”.

PGE planuje zainwestować 75 miliardów dolarów (19,3 miliarda dolarów) w rozwój swoich zdolności w zakresie energii odnawialnej do 2030 roku i rozwija dwa morskie projekty wiatrowe z duńskim Arstet, o połowę mniejszym niż 2,5 gigawata Belgadova, powiedział Dąbrowski.

READ  Polka Iga Sviatech zdobywa drugi tytuł French Open, pokonując Amerykanina Koko Koffe

Największy polski producent węgla, BGG, planuje zamknąć swoją ostatnią kopalnię w 2049 roku, ale jest to nadal przedmiotem dyskusji ze związkami zawodowymi. Dąbrowski powiedział, że BGE nie wyznaczyła jeszcze daty zamknięcia swoich elektrowni węglowych, ale zrezygnuje z polskiego węgla za 30 lat, co zdaniem ekologów jest zbyt długie.