Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zauważono, że gwiazda „kosmicznego potwora” gwałtownie wybucha i uwalnia tyle energii, co miliard słońc.

Zauważono, że gwiazda „kosmicznego potwora” gwałtownie wybucha i uwalnia tyle energii, co miliard słońc.

Zauważono, że gwiazda „kosmicznego potwora” gwałtownie wybucha i uwalnia w ciągu jednej dziesiątej sekundy tyle energii, co miliard słońc.

  • Gwiazda magnetyczna znajduje się 13 milionów lat świetlnych stąd w galaktykach rzeźbiarzy
  • Naukowcy odkryli, że eksploduje z energią miliarda słońc
  • Ta potężna eksplozja doprowadziła do przydomku „Cosmic Monster”


Zaobserwowano, jak magnetar gwałtownie eksploduje, uwalniając w ciągu jednej dziesiątej sekundy tyle energii, co miliard słońc.

Gwiazda, którą nazwano „kosmicznym potworem”, znajduje się około 13 milionów lat świetlnych od nas w gromadzie galaktyk w Rzeźbiarzu.

Według naukowców z Uniwersytetu w Walencji podczas erupcji magnetar uwolnił energię równoważną energii wytwarzanej przez Słońce w ciągu 100 000 lat.

Profesor Victor Reglero, współautor badania, powiedział: „Eksplozja magnetara, która trwała około jednej dziesiątej sekundy, została wykryta 15 kwietnia 2020 r. w środku epidemii. Prawdziwy kosmiczny potwór!

Zauważono, że magnetar gwałtownie wybucha, uwalniając w ciągu jednej dziesiątej sekundy tyle energii, co miliard słońc (wrażenie artysty)

Co to jest magnetar?

Magnetar to rodzaj gwiazdy neutronowej, niezwykle gęstego ciała składającego się głównie z ciasno upakowanego neutronu, który powstaje z zapadniętego jądra masywnej gwiazdy podczas supernowej.

Tym, co odróżnia magnetary od innych gwiazd neutronowych, jest to, że mają one również najsilniejsze pola magnetyczne znane we wszechświecie.

Dla kontekstu, siła pola magnetycznego naszej planety ma wartość około jednego gausa, podczas gdy magnes na lodówkę mierzy około 100 gausów.

READ  W dobie pracy hybrydowej dyrektorzy finansowi poszukują większej wartości w przestrzeni biurowej

Z drugiej strony magnesy mają pola magnetyczne o wartości około 1 miliona miliardów gausów. Gdyby magnetar znajdował się w obrębie jednej szóstej drogi na Księżyc (około 40 000 mil), wymazałby dane ze wszystkich kart kredytowych na Ziemi.

Źródło: NASA

Magnetary to podklasa gwiazd neutronowych — obiektów, które mogą zawierać masę nawet pół miliona razy większą od Ziemi i mają tylko 12,4 mil średnicy — o niezwykle intensywnych polach magnetycznych.

Obiekty ulegają gwałtownym erupcjom, ale ponieważ te erupcje trwają tylko ułamek sekundy, trudno je wykryć i zbadać.

W ramach nowych badań naukowcy wykorzystali instrument AIM na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do zbadania fluktuacji jasności magnetara o nazwie GRB2001415.

Ta technika pozwoliła zespołowi zarejestrować intensywność i czas trwania erupcji magnetara.

Nawet w stanie bezczynności gwiazdy magnetyczne mogą być sto tysięcy razy jaśniejsze niż nasze Słońce, ale w przypadku badanego przez nas błysku – GRB2001415 – emitowana energia jest równa energii naszego Słońca sto tysięcy razy, powiedział Alberto J. Castro Tirado, który prowadził badanie: „Lata”.

Chociaż przyczyna tych erupcji pozostaje niejasna, naukowcy uważają, że mogą one być spowodowane niestabilnością magnetosfery gwiazd lub rodzajem „trzęsienia ziemi” w ich skorupie.

Castro Tirado dodał: „Niezależnie od wyzwalacza, w magnetosferze gwiazdy – Alvin – dobrze znanej na Słońcu, generowany jest rodzaj fali, która oddziałuje ze sobą, rozpraszając energię”.

W ramach nowych badań naukowcy wykorzystali instrument AIM na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do zbadania fluktuacji jasności magnetara o nazwie GRB2001415.

W ramach nowych badań naukowcy wykorzystali instrument AIM na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do zbadania fluktuacji jasności magnetara o nazwie GRB2001415.

Podczas analizy oscylacji erupcji naukowcy odkryli, że wytworzone pulsacje były zgodne z emisją wytworzoną między dwiema tysięcznymi falami, których energia jest szybko pochłaniana przez skorupę.

Według naukowców cały proces magnetyczny trwa zaledwie 3,5 milisekundy.

READ  Dowódca Sił Kosmicznych proponuje być ministrem edukacji Krajowej Rady Kosmicznej”

„Trudność polega na krótkości sygnału, którego amplituda szybko zanika i zostaje osadzona w szumie tła” – powiedział profesor Regliero. Ponieważ jest związany z hałasem, jego sygnały są trudne do odróżnienia.

Wiadomo, że istnieje tylko 30 magnetarów i chociaż wcześniej wykryto dwie erupcje wulkaniczne, GRB2001415 jest najdalszym z nich.

„Z perspektywy wydawało się, że magnetar chciał nam zasygnalizować swoją obecność z kosmicznej izolacji, śpiewając w kilohercach z mocą Pavarottiego z miliarda słońc” – dodał profesor Reglero.

Naukowcy mają nadzieję, że erupcja wulkanu pomoże nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób gwiazdy neutronowe reagują na magiczne ciśnienie.

Według zespołu odkrycia mogą również utorować drogę do lepszego zrozumienia szybkich rozbłysków radiowych — jednego z najbardziej tajemniczych zjawisk w astronomii.

Czym są gwiazdy neutronowe?

Gwiazdy neutronowe to zapadnięte, płonące jądra martwych gwiazd.

Kiedy duże gwiazdy osiągną kres swojego życia, ich jądra zapadną się, eksplodując zewnętrzne warstwy gwiazdy.

Pozostawia to bardzo gęsty obiekt znany jako gwiazda neutronowa, która zgniata większą masę niż Słońce na rozmiary miasta.

Gwiazda neutronowa zazwyczaj ma masę około pół miliona razy większą od masy Ziemi, ale ma tylko 20 kilometrów (12 mil) szerokości.

Garść materiału z tej gwiazdy waży tyle, co Mount Everest.

Są bardzo gorące, nawet do miliona stopni, wysoce radioaktywne i mają bardzo intensywne pola magnetyczne.

To sprawia, że ​​jest to obecnie najbardziej nieprzyjazne środowisko we wszechświecie, według profesora Patricka Suttona, przewodniczącego Wydziału Fizyki Grawitacyjnej na Cardiff University.

Gęste obiekty, zwłaszcza jądra, są kluczem do zrozumienia ciężkich pierwiastków we wszechświecie.

Reklamy