Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zarodki myszy po raz pierwszy rosną w kosmosie: japońscy badacze

Zarodki myszy po raz pierwszy rosną w kosmosie: japońscy badacze

Tokio (AFP) – Grupa japońskich naukowców stwierdziła, że ​​w pierwszym badaniu zarodki myszy hodowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozwijały się normalnie, co sugeruje, że ludzie mogą rozmnażać się w przestrzeni kosmicznej.

Wydane w:

1 minuta

Naukowcy, w tym Teruhiko Wakayama, profesor Centrum Zaawansowanej Biotechnologii na Uniwersytecie Yamanashi oraz zespół z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA), wysłali zamrożone zarodki myszy na pokładzie rakiety na Międzynarodową Stację Kosmiczną w sierpniu 2021 r.

Astronauci rozmrażali zarodki we wczesnych stadiach za pomocą specjalnego urządzenia przeznaczonego do tego celu i hodowali je na stacji przez cztery dni.

Naukowcy twierdzą, że „zarodki hodowane w warunkach mikrograwitacji w naturalny sposób rozwinęły się w blastocysty, czyli komórki, z których rozwija się płód i łożysko.

Eksperyment „wyraźnie pokazał, że grawitacja nie ma znaczącego wpływu” – stwierdzili naukowcy w badaniu opublikowanym w sobotę w Internecie w czasopiśmie naukowym iScience.

Po przeanalizowaniu blastocyst odesłanych do ich laboratoriów na Ziemi powiedzieli również, że nie zaobserwowali większych zmian w stanie DNA i genów.

Uniwersytet Yamanashi i Narodowy Instytut Badawczy Riken stwierdziły we wspólnym oświadczeniu w sobotę, że jest to „pierwsze badanie w historii pokazujące, że ssaki mogą być w stanie prosperować w przestrzeni kosmicznej”.

W oświadczeniu stwierdzono, że jest to „pierwszy na świecie eksperyment mający na celu hodowanie embrionów ssaków we wczesnych stadiach w warunkach pełnej mikrograwitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

„W przyszłości konieczne będzie przeszczepienie myszom blastocyst hodowanych w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby sprawdzić, czy myszy są w stanie rodzić” – dodała, aby potwierdzić, że blastocysty są normalne.

Badania takie mogą być ważne dla przyszłych misji eksploracji kosmosu i kolonizacji.

W ramach programu Artemis NASA planuje powrót ludzi na Księżyc, aby nauczyli się, jak żyć na nim w dłuższej perspektywie, co pomoże przygotować się na podróż na Marsa, która odbędzie się pod koniec lat 30. XXI wieku.

READ  Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wpatrują się w oko huraganu Nigel (zdjęcia)