Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zaproszenie do udziału ukraińskich wykładowców i studentów

Zaproszenie do udziału ukraińskich wykładowców i studentów

10 stycznia 2023 r

Autorski

James Leonhart, profesor marketingu i profesor nadzwyczajny marketingu na University of Nevada School of Business w Reno

Irina Degarowa

IRyna Degtyarova, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Uczelniami Ukraińskimi w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (Polska)

Uraz głowy Muhammada Tosona

Mehmet Tosun, dyrektor Ozmen Center for Entrepreneurship, dyrektor programów międzynarodowych i profesor ekonomii, oraz Barbara Smith Campbell, wybitny profesor polityki podatkowej stanu Nevada na University of Nevada School of Business w Reno

Aby przybliżyć czytelnikowi rozmowy, które ostatnio odbyliśmy z naukowcami i przedstawicielami ukraińskiego szkolnictwa wyższego, przedstawiamy dwuczęściową serię blogów, w której przedstawiono kluczowe pytania i odpowiedzi, które padły podczas naszych ostatnich spotkań w Warszawie. Spotkania te odbyły się dzięki naszej szerokiej współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Nasza współpraca ze Szpitalem Saudyjsko-Niemieckim rozpoczęła się od umowy o współpracy, która została podpisana w 2017 roku podczas oficjalnej misji handlowo-edukacyjnej kierowanej przez ówczesnego gubernatora stanu Nevada, prezydenta Briana Sandovala. W 2022 roku odnowiliśmy naszą umowę ze Szpitalem Saudyjsko-Niemieckim, która obejmowała nową umowę o wymianie studentów.

Podczas spotkań w Warszawie nie koncentrowaliśmy się na strategii wojskowej, polityce czy ekonomii. Zamiast tego skupiliśmy się na zrozumieniu wyzwań stojących przed ukraińskimi studentami i wykładowcami, którzy pomimo trwającej walki wytrwali w swoich wysiłkach edukacyjnych. Kluczowym rezultatem tych rozmów była potrzeba podniesienia świadomości wśród amerykańskich wykładowców i administratorów potrzeb ukraińskich wykładowców i studentów oraz, co najważniejsze, podkreślenia sposobów wspierania ukraińskich wykładowców i studentów.

W tym pierwszym artykule szczegółowo opiszemy naszą rozmowę z dr Iriną Degharową, Pełnomocnikiem Pełnomocnika ds. Współpracy z Ukraińskimi Uczelniami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po raz pierwszy spotkaliśmy dr Dejarovą w kampusie Saudi German Hospital 28 października 2022 r., podczas gdy dr James Leonhart przebywał na urlopie naukowym w saudyjsko-niemieckim szpitalu, a dr Mehmet Toson odwiedzał Warszawę na konferencji i innych spotkaniach. Jako Ukrainka obecnie pracująca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, dr Irina Degharova zapewnia nam niezbędne doświadczenie i wgląd w to, jak możemy pomóc studentom i wykładowcom na Ukrainie dzięki naszemu cennemu partnerstwu z SGH.

Prosimy naszych czytelników o opisanie swojej obecnej sytuacji.

dr Irina Degharova: „Jestem Pełnomocnikiem Rektora ds. Współpracy z Ukraińskimi Uczelniami w SGH Warsaw Economics, która jest bardzo partnerską uczelnią University of Nevada. Jest to nowe stanowisko ukierunkowane na rozwijanie bardziej systematycznej i długoterminowej współpracy z ukraińskimi uczelniami w celu wzmocnić nasze obecne i przyszłe partnerstwa z ukraińską społecznością akademicką.Moje wykształcenie to właściwie polityka publiczna w edukacji, zwłaszcza w szkolnictwie wyższym, zarządzanie szkolnictwem wyższym, studia porównawcze w szkolnictwie wyższym na Ukrainie iw Polsce, a ja jestem Ukraińcem, więc mam rozległą doświadczenie, aby to zrobić.

READ  Zaufanie Polski do Unii Europejskiej słabnie - The First News

Jak wojna wpłynęła na kształcenie na Pańskiej uczelni? Jak wykładowcy i studenci dostosowują się do zmian? Jakie są główne wyzwania?

dr Irina Degharova: „Nie będę przedstawiał perspektywy ukraińskiej uczelni, ale polskiej, mojej uczelni SGH. Ale to pytanie można zadać wszędzie, zwłaszcza w Polsce. Dzień brutalnego ataku Rosji na Ukrainę, poranek 24 lutego 2022 r. zmienił się tu też żyjemy.Po pierwsze, polskie środowisko akademickie, a także Konferencja Burmistrzów KRASP wydały oświadczenie potępiające agresję i wyrażające solidarność z Ukrainą, nasz prezydent wydał oświadczenie i wysłał listy poparcia do uczelni partnerskich na Ukrainie oferujące wszelkie wsparcie Społeczność akademicka Saudyjsko-Niemieckiego Szpitala natychmiast podjęło szereg działań humanitarnych i pomocowych, w tym przejazdy do granicy polsko-ukraińskiej i przyjmowanie ukraińskich uchodźców, głównie kobiet z dziećmi, zapewniając im schronienie, wyżywienie oraz wszelkiego rodzaju wsparcie socjalne i humanitarne. nadal jest naszą misją i misją uniwersytetów na całym świecie być odpowiedzialnymi członkami społeczeństwa i wnosić ten ważny wkład społeczny.W sumie Szpital Saudyjsko-Niemiecki gościł około 300 Ukraińców, a około 50 z nich nadal mieszka w naszych akademikach Dużą rolę odgrywa tu administracja uczelni, rektor uczelni i jej rektor! A jest to, że uniwersytet wspierał etnicznych ukraińskich studentów i pracowników, ponieważ ta wojna dotyka wszystkich Ukraińców; Nie ma znaczenia, gdzie mieszkają”.

„Potem współpracowaliśmy także w ramach dwóch innych misji – edukacyjnych i badawczych, aby wspierać ukraińskie środowisko akademickie, dając możliwość tymczasowego kontynuowania studiów lub badań, z pełnym poszanowaniem zachowania kapitału intelektualnego Ukrainy i zapobieganiem I wiesz, że my też mamy straty w wojnie Nasz student pierwszego roku Oleksiy Morklyanik z Ukrainy zginął pierwszegoŚw marca, kiedy próbował uciec z Kijowa. Łączymy się w bólu ze wszystkimi akademickimi Ukraińcami, którzy stracili wielu studentów i nauczycieli. Ale żeby zakończyć czymś pozytywnym, muszę powiedzieć, że od lutego Szpital Saudyjsko-Niemiecki zintensyfikował naszą współpracę z ukraińskimi uniwersytetami, nawiązał nowe partnerstwa, takie jak Narodowy Uniwersytet im. grupy i projekty, np. Studencka Grupa Odzyskiwania Ukrainy, zrzeszająca głównie studentów SGH pochodzenia ukraińskiego, pracuje nad raportem o powojennej odbudowie Ukrainy, który też jest wyjątkowy. Nie znam innych grup studenckich, które oferowałyby taką analizę. Studenci SGH tak właśnie robią”.

READ  Oznaki życia w tunezyjskiej gospodarce, gdy włoscy partnerzy handlowi wracają do pracy

Dlaczego konieczne jest zapewnienie studentom (np. intelektualnie i emocjonalnie) kontynuacji studiów wyższych na Ukrainie podczas tej wojny?

dr Irina Degharova: „Z moich obserwacji tutaj w Polsce wynika, że ​​studenci, doktoranci i profesorowie, którzy uciekli przed wojną, przyjeżdżając do Polski, starali się jak najszybciej odnowić swoje życie akademickie. Poza tym studenci chcą należeć do społeczeństwa, być razem, i czuć się wspieranym przez swoją uczelnię.Nawet jeśli kontynuują studia w swoich macierzystych uczelniach na Ukrainie, chcą dostać się na jakieś uniwersytety tutaj, w Polsce lub w innych krajach.To jest ciekawe, ponieważ tak naprawdę nie chodzi o wykształcenie ani wiedzę.To jest większy. Myślę, że postrzegają uczelnie jako miejsce włączenia się w nowe środowisko, zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego i wsparcia psychologicznego ze strony rówieśników oraz uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego z systemu. Tak naprawdę potrzebują tego intelektualnie i emocjonalnie, a także z perspektywy społecznej i ludzkiej”.

Jakie są główne wyzwania stojące przed zapewnieniem ciągłości szkolnictwa wyższego na Ukrainie? Jakie są szczególne potrzeby wykładowców i studentów?

dr Irina DegharovaMusimy rozróżnić potrzeby wykładowców lub studentów od potrzeb uniwersytetów. Moim zdaniem światowa społeczność akademicka powinna starać się pomagać w obu kierunkach, a nie tylko poprzez stypendia dla poszczególnych osób. SGH otrzymuje informacje o potrzebach uczelni partnerskich iw tej chwili dotyczy to głównie pomocy humanitarnej. Ze względu na rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną potrzebne są generatory, stacje ładowania, akumulatory i inny sprzęt, który może wesprzeć pracę uczelni w okresie zimowym. Istnieje również duże zapotrzebowanie na wsparcie akademickie, takie jak programy mobilności i wspólne projekty badawcze (krótko-, średnio- lub długoterminowe), które mogą obejmować więcej niż jedną osobę”.

W jaki sposób wykładowcy ze Stanów Zjednoczonych mogą pomóc studentom i wykładowcom na Ukrainie? W jaki sposób zainteresowany wykładowca powinien nawiązać z tobą kontakt?

dr Irina Degharova: „Wszyscy moi koledzy mają świadomość, że jest to możliwe i ważne, i możemy połączyć siły ze Szkołą Główną Handlową. Na wsparcie humanitarne organizujemy od czasu do czasu zbiórki na różne cele, którymi również możemy się z Wami podzielić. I zobaczyć możliwość zorganizowania większej liczby programów szkoleniowych, takich jak programy Szkolenia dla trenerów, zwłaszcza dla wykładowców i studentów uczelni ekonomicznych lub na wydziałach ekonomicznych uczelni, w celu udzielania porad naukowych doktorantom (np. jako uczestnicy cotutelle promotorzy). podziel się z nami swoim doświadczeniem.Jeśli jesteś zainteresowany jakimkolwiek wkładem, możesz skontaktować się z B. Mamy uczelnie partnerskie na Ukrainie, a także współpracujemy z innymi organizacjami, które mogą pomóc w dopasowaniu lub zorganizowaniu wspólnych działań.Myślę, że więcej wspólne projekty są potrzebne, a razem możemy wiele.Mój kontaktowy adres e-mail to idegty@sgh .waw.pl, można też skontaktować się z profesorem Pawłem Petrasińskim, który jest Pełnomocnikiem Rektora ds. Współpracy ze Stanem Nevada.”

READ  Polska wkrótce stanie się supermocarstwem

Podsumowując, ta rozmowa z dr Iriną Degyarovą pokazuje, że pomimo szerokiego zainteresowania mediów inwazją Rosji na Ukrainę, często nie dostrzegamy ludzkich historii, które za nią stoją. Zachęca nas to do przeniesienia części naszej uwagi z projekcji geopolityki i makroekonomii na bardziej realistyczne i eleganckie zadanie angażowania ukraińskich wykładowców i studentów przeżywających tę wojnę. Ważnym wnioskiem z tej rozmowy i naszej rozmowy z dr Tetianą Orekhovą i dr Julią Honczarową w naszym nadchodzącym artykule „Wspieranie szkolnictwa wyższego na Ukrainie: rozmowa z dziekanami ukraińskich uniwersytetów” jest to, że możemy pomóc po prostu angażując się w ukraińskie wykładowców i studentów w Internecie. Na przykład, w zależności od potrzeb danego semestru, wydział uniwersytetu ma możliwość prowadzenia wirtualnych wykładów gościnnych, sesji pytań i odpowiedzi oraz dyskusji między studentami i studentami z Ukrainy. Warto również zaznaczyć, że Szkoła Biznesu i SGH będą wspólnie szukać innych sposobów wsparcia uczelni na Ukrainie.

Oprócz kontaktów wymienionych powyżej, wykładowcy lub liderzy biznesowi mogą również kontaktować się z Muhammadem Tosonem lub Jamesem Leonhartem w przypadku jakichkolwiek istotnych pytań lub sugerowania tematu, którym chcielibyście wirtualnie podzielić się lub nauczać ukraińskich wykładowców i studentów.