Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zapomnijcie o Rosji, dlaczego Chiny tak bardzo interesują się Polską?

Zapomnijcie o Rosji, dlaczego Chiny tak bardzo interesują się Polską?

Zawieszenie

Mówi się nam, że prawdziwy przyjaciel to ten, który wchodzi, gdy inni wychodzą. Gdy świat odwraca się plecami do Rosji, jeden kraj zdecydował się postąpić odwrotnie. Tym krajem są Chiny. Sojusz między Pekinem a Moskwą zacieśnia się z dnia na dzień.

Po niespodziewanej wizycie na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, Kreml szybko zrobił Echo ostrzeżenie Komunistycznej Partii Chin do Stanów Zjednoczonych. To administracja Bidena Chodzenie przez sen podczas wojny z Chinami? Szczerze mówiąc, nikt z nas, nawet eksperci, tak naprawdę nie zna odpowiedzi na to pytanie. Wiemy jednak, że jeśli Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami, Rosja udzieli im pełnego poparcia. Intryguje to rosnące zainteresowanie Chin Polską – sąsiadem i największym wrogiem Rosji.

29 lipca CTGN, państwowa sieć pod kontrolą Departamentu Propagandy Komunistycznej Partii Chin, opublikowała: Nieco ciekawy kawałek O chęci Chin i Polski do „prowadzenia wysokiej jakości współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI)”. Chiński przywódca Xi Jinping i polski prezydent Andrzej Duda odbyli telefon i obiecali „pogłębić pragmatyczną współpracę w różnych dziedzinach, takich jak „handel i łączność” oraz „zielony rozwój i gospodarka cyfrowa”.

Według Xi oba kraje powinny dążyć do zacieśnienia więzi. Duda najwyraźniej z zadowoleniem przyjął pomysł, by więcej chińskich firm inwestowało w Polsce.

W rzeczywistości Pekin i Warszawa od jakiegoś czasu są bliskimi sojusznikami. W 2016 roku Chiny utworzyły Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (z siedzibą w Pekinie), wielostronny bank rozwoju, który ma obecnie ponad 100 członków. Polska przeszła do historii, będąc pierwszym krajem środkowoeuropejskim, który do niej dołączył.

Jako polski badacz Wcześniej odnotowała Patrycja PendrakowskaStosunki chińsko-polskie są najsilniejsze od 1991 roku, kiedy Polska wezwała komunistów (choć nieco ironicznie, obejmując państwo komunistyczne). Odkąd Polska została członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, polscy urzędnicy państwowi brali czynny udział w wielu chińskich forach i szczytach.

READ  Eni stawia na polską branżę morskiej energetyki wiatrowej

Oprócz licznych wizyt na szczeblu stanowym oba kraje zgodziły się otworzyć konsulat generalny w Chengdu, subregionalnym mieście, które służy jako stolica chińskiej prowincji Syczuan. Co więcej, w tym samym czasie w Ambasadzie RP w Pekinie powstało nowe stanowisko przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – dodał polski naukowiec.

Mówiąc o Polsce, nie sposób wystarczająco podkreślić strategicznego znaczenia kraju środkowoeuropejskiego.

Chiński przywódca Xi Jinping (z lewej) i prezydent Polski Andrzej Duda (z prawej) jedzą polskie jabłka, witając przybycie pierwszego chińskiego pociągu dużych prędkości do Warszawy 20 czerwca 2016 r. (Janek Skarżyński/AFP via Getty Images)

Polska położona w sercu Europy dokonała w nim znaczących inwestycji Drogi i kolejejak również Lotnictwo i Marine Infrastruktura. Jak na przykład Polska Agencja Inwestycji i Handlu Zaznacza, że ​​ze względu na położenie Polski „na przecięciu głównych szlaków komunikacyjnych, zarówno na linii północnej i południowej, wschodniej i zachodniej”, jest to „idealna lokalizacja do inwestycji dla firm chcących eksportować swoje produkty na wschód i zachód. ” Ten fakt nie umknie KPCh.

Philippe Le Curie, nierezydent Senior Fellow w Programie Europejskim w Carnegie Endowment for International Peace, podkreślił, jak wzmocnić stosunki gospodarcze między Europą a Chinami. Przez ostatnią dekadę. Chiny są teraz Unią Europejską największy partner biznesowy. Do zeszłego roku nieco niepokojące było to, że Stany Zjednoczone były najważniejszym partnerem handlowym UE.

Polska, siódma co do wielkości w Europie, oprócz tego, że jest krajem o znaczeniu strategicznym, ma: Bogactwo naturalnych minerałów. W rzeczywistości jest teraz jedną ze świata najlepsi producenci Z węgla, miedzi, cynku, ołowiu, siarki, soli kamiennej, minerałów stosowanych w budownictwie. Chiny Możemy spojrzeć na Polskę O pomoc, jak to trwa zejść w sprawie dostaw węgla.

Inną rzeczą, której brakuje w Chinach (i nie tylko), jest cynk. Jak zrobił to autor Colin Sandel Hay podświetlonyCynk jest obecnie czwartym najczęściej używanym metalem na świecie; Oczekuje się, że do końca dekady popyt potroi się. Sandell-Hay wykorzystuje do produkcji różne panele słoneczne i baterie i spodziewa się „potencjalnie dużego niedoboru produkcji w ciągu najbliższych kilku lat”.

READ  Czy zawdzięczamy Barcelonie „przełamanie” nowej pensji Lewandowskiego?

Cynk odgrywa również istotną rolę w branży części samochodowych. jako analitycy SPC potwierdziłoNiezależnie od tego, czy zaglądasz pod maskę, sprawdzasz układ paliwowy, czy rozrywasz podwozie nowoczesnego samochodu, prawdopodobnie znajdziesz wiele ocynkowanych części i komponentów. Chiny są obecnie największym na świecie producentem pojazdów, produkującym Ponad 26 milionów pojazdów Tylko w minionym roku, a Polska jest bogata w złoża cynku, spodziewamy się intensyfikacji stosunków chińsko-polskich.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli Polska Został wydalony z Unii Europejskiej. W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy UE przekonywał, że Polska wycofuje się na stare komunistyczne sposoby. Unia Europejska ostrzegła polski rząd, by nie współpracował. Ponadto Bruksela nałożyła na Polaków wysokie kary (milion euro dziennie). Polski rząd stał stanowczo i odmówił podporządkowania się. Z powodu tej odmowy Polska zebrała ponad 250 mln euro należnych grzywien.

Jeśli polski rząd nadal będzie ignorował żądania Unii Europejskiej, jest duża szansa, że ​​Bruksela i Warszawa pokażą drzwi. Ale kiedy zamykają się jedne drzwi, otwierają się inne. Jeśli Warszawa pożegna się z Brukselą, jest duża szansa, że ​​stosunki z Pekinem staną się bardziej serdeczne.

Opinie wyrażone w tym artykule są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają opinie The Epoch Times.

John McGlion

Podążać

John McGillion jest badaczem i eseistą. Jego prace zostały opublikowane między innymi przez New York Post, The Sydney Morning Herald, Newsweek, National Review i The Spectator US. Zajmując się psychologią i relacjami społecznymi, żywo interesuje się wrażliwością społeczną i manipulacją mediami.