Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zapierający dech w piersiach obraz krateru Marsa NASA wygląda jak „uderzenie w kosmos”

Krater w centrum zdjęcia HiRISE wyznacza zero długości geograficznej na powierzchni Marsa, podobnie jak Greenwich Earth Observatory. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Chociaż powyższe zdjęcie nie jest nowe (zrobione przez High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), w Mars pojazd rozpoznawczy w dniu 8 września 2021 r.), NASA Po prostu opublikuj to Instagram w tym tygodniu. Oszałamiające zdjęcie stało się wirusowe, a niektórzy mówili, że wyglądało jak dziwny odcisk palca.

Patrzysz na 0 stopni długości geograficznej na Marsie – odpowiednik Obserwatorium w Greenwich na Czerwonej Planecie. Obserwatorium Greenwich odnosi się do południka zerowego Ziemi, linii północ-południe, która określa, gdzie wschód spotyka się z zachodem i jest używana jako zerowa linia odniesienia dla obserwacji astronomicznych.

Airy-0 Krater na Marsie

Oddalając nieco, widzimy, że dysza Airy-0 jest szerszym kontekstem. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Większy krater wewnątrz tego krateru, zwany kraterem powietrznym, pierwotnie wyznaczał zerową długość geograficzną Marsa, ale gdy dostępne stały się obrazy o wyższej rozdzielczości, potrzebna była mniejsza cecha. Ta dziura, nazwana Airy-0 (zero) została zidentyfikowana, ponieważ nie wymagała modyfikacji istniejących map.

Obecnie długość geograficzną na Marsie mierzy się dokładniej za pomocą lądowników śledzących radiowo, takich jak InSight, ale wszystko jest nadal zdeterminowane, aby utrzymać zero długości geograficznej wyśrodkowanej w tym kraterze.

HiRISE Airy-0 Krater Mars

Obraz pełnego widoku pokazuje więcej obszarów wokół krateru Airy-0 na Marsie. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UArizona

To zdjęcie zostało zrobione przez High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) na Mars Reconnaissance Orbiter. Mapa jest tutaj pokazana w skali 50 cm (19,7 cala) na piksel.

Nowsze zdjęcie niesamowitych kraterów na Marsie można znaleźć w artykule Martian Brain Freezing: Mars Rapid Reveals Utopia Planetia.

READ  Ten obszar Newcastle 25 lat temu był pustą przestrzenią po raz pierwszy od pokoleń