Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zapach truskawek, dymu i przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości

Zapach truskawek, dymu i przestrzeni w wirtualnej rzeczywistości

Po tym, jak Harrison opuścił Arizona State University w 2019 roku, aby dołączyć do partnera biznesowego NewSpace planeta Jako dyrektor Strategicznych Inicjatyw Naukowych, projekt kontynuował i zaczął żyć własnym życiem.

Augmented and Virtual Reality Research Lab w LiKamWA, gdzie pracują Lai i Bahremand, oraz Studio Al NazakPodjął się wielu prac nadzorczych od strony inżynierskiej projektu. LiKamWa i Spackman współpracowali przy opracowywaniu wniosku o grant, który zdobył 850 000 USD dofinansowania od Narodowa Fundacja Naukowa wspierać pracę. Badania doprowadziły do ​​powstania prototypu platformy opracowanej przez zespół do testów.

„Współpraca między dyscyplinami w ramach tego projektu jest ekscytująca, łącząc pojawiające się doświadczenie w zakresie inżynierii oprogramowania i sprzętu dla naszych doktorantów z bogatym zrozumieniem systemów węchowych od dr. Briana Smitha i dr. Ricka Jerkina” – mówi LiKamWa. „Co najważniejsze, nasycenie tego partnerstwa społecznym i kulturowym spojrzeniem dr Speakmana na to, w jaki sposób nasz zmysł węchu kieruje naszymi relacjami z żywnością, wodą, edukacją i szkoleniem, umożliwiło tej współpracy poszukiwanie szerszego zastosowania badań”.

Behrmand objął prowadzenie w pisaniu pracy naukowej, którą opublikowałem Instytut Inżynierii Elektrycznej i Elektroniki (IEEE) zatytułowany „Scent Engine: system do syntezy syntetycznych zapachów w środowiskach wirtualnychO tym, jak działa silnik zapachowy.

„Spędziłem kilka lat na konferencjach i przeglądaniu literatury na temat monitorów węchowych, aby zrozumieć program”, mówi Behrmand. „Podczas tego intensywnego okresu badań stwierdziliśmy potrzebę zaprojektowania struktury sprzętowej i programowej zdolnej do obliczania i dostarczania wskazówek węchowych podczas nawigowania w środowiskach wirtualnych”.

Technologia ta wykorzystuje system węchowy, który przenosi zapachy przez urządzenie umieszczone nad nosem użytkownika.

LiKamWa kieruje stroną inżynierską projektu, nadzorując rozwój sprzętu i oprogramowania potrzebnego do dostarczania zapachów użytkownikowi, podczas gdy Spackman jest liderem w opracowywaniu materiałów szkoleniowych do przyszłego wykorzystania systemu w zastosowaniach edukacyjnych.

READ  Przestrzeń danych i chmura oparta na współpracy: współpraca dla obopólnych i zbiorowych korzyści

Jednym z wyzwań dla zespołu jest mieszanie różnych związków chemicznych w celu odtworzenia zapachów z rzeczywistego świata. Tutaj gra rolę Laya. Jej pierwszym testem analizującym skuteczność działania tej technologii było dokładne odwzorowanie zapachu truskawek na różnych etapach świeżości.

„Zapach może wywoływać i wzmacniać szereg emocji, a emocje są podstawową warstwą ludzkiej myśli i działania” – mówi Lai. „Wszędobylskie zapachy cyfrowe mogą przynieść korzyści ludziom, rozszerzając ich zestaw narzędzi cyfrowych, aby wzmocnić różne emocje i zwiększyć świadomość tego, co jest prawdziwe”.

Chociaż dokładne odwzorowanie zapachu jest kluczowym czynnikiem, Smith pomaga w realizacji projektu dzięki swojej wiedzy na temat biologii zapachów. Wskazuje, że rzeczywiste środowisko ma wiele czynników, które czynnik zapachowy musiałby odtworzyć, w tym zakłócenia, które pachnie w środowisku i jak silny jest zapach w różnych obszarach środowiska.

Mając na celu dokładne odwzorowanie zapachów w chaotycznym środowisku, którego celem jest Smell Engine, Smith przewiduje zastosowania, które obejmują edukowanie strażaków o niebezpieczeństwach, których potrzebują, aby zachować czujność oraz uczenie potencjalnych kolonistów kosmicznych, jak może pachnieć Mars.

Wszechobecny cyfrowy zapach może przynieść korzyści ludziom, rozszerzając ich zestaw narzędzi cyfrowych, aby wzmocnić różne emocje i zwiększyć świadomość tego, co jest prawdziwe.

Jessica Lai, doktorantka elektrotechniki

Spackman dostrzega kolejne potencjalne zastosowanie silnika zapachowego w edukacji: uczenie ludzi, jak powinien wyglądać zapach wody. Mówi, że jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na picie wody butelkowanej zamiast wody z kranu, jest to, że nie ufają bezpieczeństwu miejskich systemów wodociągowych i nie lubią jej smaku.

Spackman ma nadzieję, że dodanie zapachu do VR pomoże osobom pracującym w gospodarce wodnej dowiedzieć się o zanieczyszczeniu wody.

„Uczenie ludzi, którzy będą na pierwszej linii frontu, aby pracowali z wodą przez cały czas, aby mogli szybciej przyspieszać, co może mieć ogromny wpływ” – mówi Spacman.

READ  Rick i Morty Star odkrywają, jak powrót Spacebeth zmienił serię

Poza zastosowaniami edukacyjnymi zespół przewiduje świat możliwości zastosowania sniffera w wirtualnej rzeczywistości, takich jak gry i filmy w wirtualnej rzeczywistości.