Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zamach stanu w Nigrze: prezydent Mohamed Bazoum jest „w dobrym nastroju” pomimo aresztowania

Zamach stanu w Nigrze: prezydent Mohamed Bazoum jest „w dobrym nastroju” pomimo aresztowania

podpis pod zdjęciem,

Muhammad Bazoum podobno stracił „alarmującą” wagę

Jego lekarz powiedział po wizycie u prezydenta Nigru, że nigeryjski prezydent jest w „dobrym nastroju”, mimo że był przetrzymywany w „trudnych” warunkach przez juntę wojskową, która go obaliła.

Mohamed Bazoum, jego syn i żona są przetrzymywani w podziemiach swojego pałacu w Niamey od zamachu stanu z 26 lipca.

Francuska publiczna stacja radiowa RFI zacytowała wypowiedź lekarza: „Warunki życia są nadal trudne, bez elektryczności”.

Wizyta została udzielona w obliczu narastających międzynarodowych żądań jego uwolnienia.

RFI powiedział, że był to pierwszy kontakt prezydenta z zewnątrz od czasu jego obalenia.

63-letni Bazoum podobno stracił „alarmującą” wagę, a jego 20-letniemu synowi, który cierpi na przewlekłą chorobę, odmówiono opieki.

RFI stwierdziło, że „lekarz mógł rozmawiać z głową państwa, a także z żoną i synem”. „Wszystko jest w porządku” – powiedział. „Lekarz mógł też przynieść im jedzenie i lekarstwa”.

„Po wizycie rodzina prezydenta Bazouma wyraziła ulgę” – dodało radio.

Wydaje się, że decyzja rady wojskowej pod przewodnictwem generała Abd al-Rahmana Chianiego o sprowadzeniu lekarza rodzinnego była odpowiedzią na powszechne potępienie przetrzymywania prezydenta od czasu zamachu stanu.

Koordynator ONZ ds. praw człowieka Volker Turk określił warunki przetrzymywania jako nieludzkie i poniżające oraz naruszające międzynarodowe prawo dotyczące praw człowieka.

Jego 34-letnia córka Zazia, która podczas puczu przebywała na wakacjach we Francji, powiedziała Guardianowi w tym tygodniu, że jej ojciec, matka i brat nie mają czystej wody ani elektryczności i żyją z ryżu i makaronu.

Powiedziała, że ​​świeże jedzenie było spleśniałe w lodówce, ponieważ nie było prądu.

Wojsko Nigru obaliło demokratycznie wybranego prezydenta w zamachu stanu 26 lipca.

Odzwierciedlało to podobne przejęcia wojskowe w sąsiednich Burkina Faso i Mali, pośród islamistycznego powstania i rosnących wpływów Rosji w szerszym regionie Sahelu za pośrednictwem grupy najemników Wagnera.

Mimo niewoli pan Bazoum zdołał opublikować artykuł w Washington Post Zaznaczając, że jest zakładnikiem i że zamach stanu będzie miał „poważne konsekwencje dla naszego kraju, naszego regionu i całego świata”.

Minął ponad tydzień, odkąd prezydent USA Joe Biden wezwał do „natychmiastowego uwolnienia pana Bazouma” i „zachowania z trudem wywalczonej demokracji w Nigrze”.

Nastąpiło to po terminie wyznaczonym przez ECOWAS, blok władzy w krajach Afryki Zachodniej, na ustąpienie przywódców puczu.

Jego groźby interwencji wojskowej nie zostały spełnione, a junta nadal ignorowała żądania prezydenta dotyczące wolności.

W sobotę ECOWAS powiedział, że ma nadzieję wysłać komisję do Nigru na spotkanie z przywódcami puczu.